U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Kad se ugaši jedno svetlo koje je palilo srca, njegovi plamenovi nastave da žive u onima koji pamte. Tako danas, u tišini ispunjenoj molitvom i suzama, svet ne samo da oplakuje završetak ovozemaljskog života pape Franje – već i zahvaljuje. Zahvaljuje za svakog siromaha kojem je pružio nadu, za svako srce koje je naučio da se raduje i kad boli, za svaku reč kojom je pokazao da vera nije zid, već most.
Njegovo poslednje putovanje, skromno kao što je bio i njegov život, vodi ga do bazilike Santa Maria Mađore, među narod za koji je živeo. U znak sećanja na ovog izuzetnog pastira, prisećamo se deset njegovih najvećih mudrosti – bisera koji će nastaviti da svetle na putu svih onih koji traže Boga u čoveku i čoveka u Bogu.
Tanjug/AP Photo/Gregorio Borgia
Papa Franja
Jedinstvo u različitosti
„Katolici ne smeju da pokušavaju da preobrate pravoslavce.“ Ovom izjavom, izrečenom u Tbilisiju 2016. godine, papa Franjo je pozvao na lečenje istorijskih podela među hrišćanima kroz strpljenje, poverenje i dijalog. „Nikada ne pokušavajte da praktikujete prozelitizam protiv pravoslavne crkve. Oni su naši braća i sestre“, dodao je papa Franja tom prilikom.
Molitva kao put ljubavi
„U molitvi, Bog nas neprestano poziva i otvara naše srce za ljubav.“ Za papu Franju, molitva nije bila samo ritual, već sredstvo transformacije koje nas čini sposobnim za nesebičnu ljubav i dublje saosećanje.
Radost iz zahvalnosti
„Radost izvire iz zahvalnog srca.“ Verovao je da svetost i jedinstvo s Bogom donose unutrašnju svetlost koju treba deliti s drugima.
Zlatno pravilo u praksi
„Ako želimo život, darujmo život. Ako želimo prilike, pružimo ih drugima.“ U govoru pred američkim Kongresom, pozvao je na primenu Zlatnog pravila u svakodnevici – činjenje dobra drugima kao što bismo želeli da nama bude učinjeno.
Vera u suočavanju s patnjom
„U suočavanju s nepravdom i patnjom, vera donosi svetlost koja razgoni tamu.“ U razgovoru sa beskućnicima, ukazao je na to da Bog ne ostavlja čoveka ni u najmračnijim trenucima.
Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino
Papa Franaj
Prepoznavanje Hrista u bližnjem
„Isus kuca na vrata našeg srca kroz lica braće i sestara, naših komšija i onih koji su pored nas.“ Pozivao je da Boga prepoznajemo u svakom čoveku, posebno u onima koje često previđamo ili zanemarujemo.
Božanska prisutnost u svakome
„Bog je prisutan u svakom od vas, u svakome od nas.“ Podsećao je da svaki čovek nosi pečat božanske slike i da prema svakome treba postupati s poštovanjem i ljubavlju.
Molitva kao veza bratstva
„Molitva nas čini braćom i sestrama.“ U molitvi smo, govorio je, svi ujedinjeni kao deca istog Oca, pozvani da živimo kao prava duhovna porodica.
Neprestano napredovanje
„Napred! Nastavite da idete napred!“ Pozivao je vernike da ne posustaju, da istraju na putu vere, nade i ljubavi, bez obzira na izazove.
Radost kao svedočanstvo vere
„Radujte se u Gospodu uvek! I opet vam kažem: radujte se!“ Citirajući reči svetog Pavla, često je govorio o radosti kao osnovi hrišćanskog svedočanstva. Njegov osmeh i blaga narav bili su magnet za vernike i nevernike.
GoffPhotos.com / Goff Photos / Profimedia
Papa Franja
U vremenu koje često zaboravlja da su ljubav, nada i radost najveće sile, papa Franjo nas je podsećao da Hristos i danas hodi među nama – u svakom osmehu, u svakoj pruženoj ruci, u svakom srcu koje veruje. Iako je njegovo zemaljsko putovanje završeno, njegove reči ostaju kao seme posejano u duše mnogih – da ni jedna tama ne bude jača od svetlosti koju Bog daruje. Njegovo nasleđe ne nosimo u tugovanju, već u odlučnosti da budemo bolji, bliži jedni drugima i hrabriji u veri. Jer kako je sam govorio: "Napred! Nastavite da idete napred!" — u Gospodu i s radošću.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.
Ogrnuta plavom maramom, sitna figura klekla je pored odra Svetog Oca i tišinom ispisala priču o prijateljstvu, hrabrosti i veri koja prevazilazi granice — iza tog trenutka stoji život posvećen onima koje je svet zaboravio.
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
Sveta Stolica je podelila prve snimke emotivne ceremonije polaganja kovčega u bazilici Santa Marija Mađore, dok stotine hiljada vernika širom sveta u molitvi ispraćaju papu koji je svojom blagošću menjao lice Crkve.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
U poslednjim trenucima života ostao je veran svom narodu i veri, a njegova borba za mir, solidarnost i nadu ostaće trajno upisana u srcima miliona širom sveta.
Uz zvuke Hora Sikstinske kapele, kovčeg pape Franje biće prenet u baziliku Svete Marije Velike, dok Rim i ceo svet u tišini i molitvi prate oproštaj od pontifika koji je uvek govorio: „prima sve, sve, sve.“
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
Engleski kralj je izjavio da je posvećenost jednog velikog centra za islamske studije "međunarodnoj saradnji" danas "važnija nego ikada u savremenom svetu".
Hapšenje trojice mladića zbog izbegavanja vojnog roka zapalilo je mase u Svetoj zemlji, produbljujući opasni raskol između države i Haredi zajednice i preteći političkom haosu u Izraelu.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.