Uz zvuke Hora Sikstinske kapele, kovčeg pape Franje biće prenet u baziliku Svete Marije Velike, dok Rim i ceo svet u tišini i molitvi prate oproštaj od pontifika koji je uvek govorio: „prima sve, sve, sve.“
Zadušna misa za papu Franju počela je u 10 časova na Trgu svetog Petra. Predvodi je kardinal Re, a nakon nje sledi prenos kovčega u baziliku Svete Marije Velike, gde će biti obavljena sahrana.
Oko 250 kardinala, veliki broj biskupa, sveštenika, redovnika i redovnica prisustvuje misi zadušnici za Svetog Oca Franju. Drveni kovčeg, ojačan cinkom, u kojem počiva preminuli Pontifeks, zapečaćen je u petak uveče i postavljen je na platou ispred bazilike, neposredno pred oltarom. Kovčeg je bio izložen u bazilici svetog Petra, gde je ogromno mnoštvo vernika, iz svih krajeva sveta, različitih društvenih, političkih i kulturnih sredina, imalo priliku da oda poslednju počast. Ova raznolikost okupljenih vernika oličava Crkvu pape Franje — onu koja, kako je neumorno ponavljao, „prima sve, sve, sve“.
Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber
Trg Svetog Petra
Prva misa Novemdijala
Kako propisuje "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis", ova zadušna misa predstavlja prvu od devet misa koje se svakodnevno služe u bazilici svetog Petra sve do nedelje, 4. maja. Službu na sahrani predvodi kardinal Đovani Batista Re, dekan Kardinalskog kolegijuma.
Latinski patrijarsi i kardinali razlikuju se od biskupa po ljubičastoj boji svojih liturgijskih odora i belim mitrama od damasta, dok biskupi nose obične bele mitre.
Tokom mise čitaju se odlomci iz Dela apostolskih, Poslanice svetog Pavla Filipljanima i Jevanđelja po Jovanu. Nakon propovedi, koju priprema dekan Kardinalskog kolegijuma, slede molitve vernih na francuskom, arapskom, portugalskom, poljskom, nemačkom i kineskom jeziku, a zatim euharistijska liturgija, pričešće i obred poslednjeg preporučenja duše.
Hor Sikstinske kapele peva tokom čitave ceremonije, pevajući poslednji put za papu Franju.
Ka Svetoj Mariji Velikoj
U skladu sa duhovnim testamentom rimskog biskupa, kovčeg se prenosi u papinsku baziliku Svete Marije Velike. Pogrebna povorka, krećući se laganim korakom, prelazi oko četiri kilometra kroz rimske ulice.
Ovo putovanje pruža Rimljanima priliku da se oproste od svog biskupa na putu kojim je često išao kako bi se molio pred ikonom Presvete Bogorodice Salus Populi Romani pre i posle svojih 47 apostolskih putovanja, pa i nedavno nakon bolničkih lečenja u februaru i martu.
Po dolasku u Liberijansku baziliku, uz pevanje naizmeničnih antifona i psalama Hora Sikstinske kapele, kovčeg dočekuju „poslednji“ — grupa siromašnih i marginalizovanih osoba koje su uvek imale posebno mesto u srcu pape Franje. Oni odaju poslednju počast, nakon čega se kovčeg prenosi pred oltar Svete Marije Velike, gde se sahrana obavlja u privatnosti.
Kardinal Kamelengo, Kevin Ferel, zapečatio je kovčeg pontifika svojim pečatom, zajedno sa pečatima Prefekture papinskog doma, Ureda za liturgijska slavlja vrhovnog pontifeksa i Liberijanskog kapitula.
Posmrtni ostaci Naslednika svetog Petra polažu se u grobnicu i škrope svetom vodom. Nakon molitve „Kraljice neba“ (Regina Caeli), notar Liberijanskog kapitula sastavlja i naglas čita zvanični akt o sahrani, koji potom potpisuju kardinal Kamelengo, regent Papinskog doma, upravitelj papinskih liturgijskih slavlja i notar.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.
Ogrnuta plavom maramom, sitna figura klekla je pored odra Svetog Oca i tišinom ispisala priču o prijateljstvu, hrabrosti i veri koja prevazilazi granice — iza tog trenutka stoji život posvećen onima koje je svet zaboravio.
Više od 200.000 ljudi prisustvovalo je istorijskoj misi zadušnici u Vatikanu, dok portal Religija.rs iz minuta u minut donosi potresne detalje sa poslednjeg ispraćaja omiljenog pontifika.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Sveta Stolica je podelila prve snimke emotivne ceremonije polaganja kovčega u bazilici Santa Marija Mađore, dok stotine hiljada vernika širom sveta u molitvi ispraćaju papu koji je svojom blagošću menjao lice Crkve.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
Engleski kralj je izjavio da je posvećenost jednog velikog centra za islamske studije "međunarodnoj saradnji" danas "važnija nego ikada u savremenom svetu".
Hapšenje trojice mladića zbog izbegavanja vojnog roka zapalilo je mase u Svetoj zemlji, produbljujući opasni raskol između države i Haredi zajednice i preteći političkom haosu u Izraelu.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.