Katoličanstvo 26.04.2025 | 11:04

POČELA PRVA OD UKUPNO DEVET ZADUŠNIH MISA: Svet se oprašta od voljenog pape, hiljade vernika na Trgu svetog Petra

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
POČELA PRVA OD UKUPNO DEVET ZADUŠNIH MISA: Svet se oprašta od voljenog pape, hiljade vernika na Trgu svetog Petra
Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Uz zvuke Hora Sikstinske kapele, kovčeg pape Franje biće prenet u baziliku Svete Marije Velike, dok Rim i ceo svet u tišini i molitvi prate oproštaj od pontifika koji je uvek govorio: „prima sve, sve, sve.“

Zadušna misa za papu Franju počela je u 10 časova na Trgu svetog Petra. Predvodi je kardinal Re, a nakon nje sledi prenos kovčega u baziliku Svete Marije Velike, gde će biti obavljena sahrana.

Oko 250 kardinala, veliki broj biskupa, sveštenika, redovnika i redovnica prisustvuje misi zadušnici za Svetog Oca Franju. Drveni kovčeg, ojačan cinkom, u kojem počiva preminuli Pontifeks, zapečaćen je u petak uveče i postavljen je na platou ispred bazilike, neposredno pred oltarom. Kovčeg je bio izložen u bazilici svetog Petra, gde je ogromno mnoštvo vernika, iz svih krajeva sveta, različitih društvenih, političkih i kulturnih sredina, imalo priliku da oda poslednju počast. Ova raznolikost okupljenih vernika oličava Crkvu pape Franje — onu koja, kako je neumorno ponavljao, „prima sve, sve, sve“.

Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber
Trg Svetog Petra

 

Prva misa Novemdijala

Kako propisuje "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis", ova zadušna misa predstavlja prvu od devet misa koje se svakodnevno služe u bazilici svetog Petra sve do nedelje, 4. maja. Službu na sahrani predvodi kardinal Đovani Batista Re, dekan Kardinalskog kolegijuma.

Latinski patrijarsi i kardinali razlikuju se od biskupa po ljubičastoj boji svojih liturgijskih odora i belim mitrama od damasta, dok biskupi nose obične bele mitre.

Tokom mise čitaju se odlomci iz Dela apostolskih, Poslanice svetog Pavla Filipljanima i Jevanđelja po Jovanu. Nakon propovedi, koju priprema dekan Kardinalskog kolegijuma, slede molitve vernih na francuskom, arapskom, portugalskom, poljskom, nemačkom i kineskom jeziku, a zatim euharistijska liturgija, pričešće i obred poslednjeg preporučenja duše.

Hor Sikstinske kapele peva tokom čitave ceremonije, pevajući poslednji put za papu Franju.

Ka Svetoj Mariji Velikoj

U skladu sa duhovnim testamentom rimskog biskupa, kovčeg se prenosi u papinsku baziliku Svete Marije Velike. Pogrebna povorka, krećući se laganim korakom, prelazi oko četiri kilometra kroz rimske ulice.

Ovo putovanje pruža Rimljanima priliku da se oproste od svog biskupa na putu kojim je često išao kako bi se molio pred ikonom Presvete Bogorodice Salus Populi Romani pre i posle svojih 47 apostolskih putovanja, pa i nedavno nakon bolničkih lečenja u februaru i martu.

Po dolasku u Liberijansku baziliku, uz pevanje naizmeničnih antifona i psalama Hora Sikstinske kapele, kovčeg dočekuju „poslednji“ — grupa siromašnih i marginalizovanih osoba koje su uvek imale posebno mesto u srcu pape Franje. Oni odaju poslednju počast, nakon čega se kovčeg prenosi pred oltar Svete Marije Velike, gde se sahrana obavlja u privatnosti.

Kardinal Kamelengo, Kevin Ferel, zapečatio je kovčeg pontifika svojim pečatom, zajedno sa pečatima Prefekture papinskog doma, Ureda za liturgijska slavlja vrhovnog pontifeksa i Liberijanskog kapitula.

Posmrtni ostaci Naslednika svetog Petra polažu se u grobnicu i škrope svetom vodom. Nakon molitve „Kraljice neba“ (Regina Caeli), notar Liberijanskog kapitula sastavlja i naglas čita zvanični akt o sahrani, koji potom potpisuju kardinal Kamelengo, regent Papinskog doma, upravitelj papinskih liturgijskih slavlja i notar.