TANJUG/AP Markus Schrieber (STF), Shutterstock/AnnaBaranova/PsyComa
Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.
Nakon što se papa Franjo upokojio 21. aprila 2025. godine, njegov zemaljski put je okončan, a njegovo telo je simbolično preneto u srce hrišćanstva – u baziliku Svetog Petra, gde vernici imaju priliku da mu se poklone do subote, 26. aprila, kada će biti sahranjen u Bazilici Santa Marija Mađore u Rimu.
IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Telo pape Franje počiva u bazilici Svetog Petra do 26. aprila, kada će biti sahrana
Međutim, umesto tišine i molitve koje priliče danima žalosti, društvene mreže su preplavljene snimcima i fotografijama koje prikazuju naopako okrenut krst pored tela pape. Mnogi, iz neznanja ili pod uticajem teorija zavere, ovaj simbol pogrešno tumače kao znak satanizma ili predznak apokalipse.
U stvarnosti, reč je o Petrovom krstu – simbolu koji ima duboko hrišćansko značenje. Prema drevnom predanju, apostol Petar, prvi episkop Rima i, po katoličkom učenju, prvi papa, bio je razapet naopako jer se smatrao nedostojnim da umre kao njegov Učitelj, Isus Hristos. Taj naopako okrenut krst, poznat i kao "crux inversa", simbolizuje njegovu poniznost i veru, a ne tamu ili zlo, kako se često pogrešno predstavlja.
shutterstock.com/PsyComa
Naopako okrenut krst, poznat i kao "crux inversa", simbolizuje poniznost i veru apostola Petra, a ne tamu ili zlo, kako se često pogrešno predstavlja
Iako Petrov krst nije zvaničan simbol papstva, u crkvenoj umetnosti i ikonografiji često se koristi kao znak povezanosti sa papstvom. Nije neobično ni da ga pojedini katolici nose kao privezak oko vrata – upravo kao svedočanstvo vere, a ne kao provokaciju.
shutterstock.com/Renata Sedmakova
Po katoličkom učenju, Sveti Petar je razapet naopako jer se smatrao nedostojnim da umre kao njegov Učitelj, Isus Hristos
Pored snimaka iz Vatikana, dodatnu konfuziju izazvali su i kadrovi iz Španije, u kojima su monasi pod dugačkim kapama i prekrivenih lica učestvovali u procesiji. I tu se, nažalost, pojavila bujica pogrešnih tumačenja. Reč je o tradicionalnoj pokorničkoj povorci tokom Velikog posta u Španiji, u kojoj pripadnici bratstava nose tzv. capirote – šiljate kapuljače koje simbolizuju skrušenost pred Bogom i uzdizanje ka nebu.
shutterstock.com/pmartinasi
Tradicionalna pokajnička povorka tokom Velikog posta u Španiji, u kojoj pripadnici bratstava nose šiljate kapuljače koje simbolizuju skrušenost pred Bogom i uzdizanje ka nebu
Ova tradicija traje duže od pet vekova i nema nikakve veze sa satanizmom. Istina, beli capirote kasnije je preuzeo i zloupotrebio zloglasni Ku Klux Klan, što je dodatno zamaglilo značenje ovog simbola u očima savremenog čoveka.
Ono što nama može delovati mračno i zagonetno u tuđim religijskim praksama često je, zapravo, izraz skrušenosti i dublje duhovnosti. Tako su i svetogorski monasi, koji slažu kosti upokojene sabraće, za neke „jezivi“, a za druge su svedoci istinske vere u Vaskrsenje.
shutterstock.com/Everett Collection
Beli capirote kasnije je preuzeo i zloupotrebio zloglasni Ku Klux Klan
U vremenu kada je virtuelni prostor prepun poluistina i lažnih narativa, važno je stati, zastati i pitati se: da li širimo svetlost ili senku? Da li tragamo za istinom ili za jeftinom senzacijom?
Petrov krst nije najava kraja sveta. On je poziv na poniznost. Nije simbol tame, već vere jače od smrti. I možda je sada, više nego ikada, trenutak da se ne bojimo simbola, već da se zagledamo u njihovu suštinu.
U vremenu kada se čini da se svet uzburkava, odgovor se ne nalazi u klipovima s interneta, već u tišini molitve, u ljubavi prema deci, u iskrenom razgovoru, u saosećanju sa bližnjima. Tamo gde je ljubav – tamo prebiva Bog.
U dirljivoj izjavi saučešća, poglavar Srpske pravoslavne crkve govori o ličnim susretima s poglavarom Rimokatoličke Crkve, njegovim naporima za mir i razumevanje i upućuje molitvu da Gospod papi Franji podari večni život.
U dokumentu koji je napisao dve godine pre smrti, papa Franja ostavio je dirljivu poruku o patnji, miru i molitvi, ali i zamolio da mu grob bude jednostavan, bez ikakvih ukrasa — u jednoj od najznačajnijih bazilika Rima, uz samo jedno ime: „Franciscus“
Posete papinom grobu u bazilici Santa Marija Mađore biće moguće od nedelje, 27. aprila, dan nakon njegove sahrane u crkvi kojoj je bio izuzetno posvećen, saopštio je danas šef Pres službe Vatikana Mateo Bruni.
Odluka novog arhiepiskopa Pravoslavne crkve Albanije da prisustvuje poslednjem ispraćaju poglavara Rimokatoličke crkve izazvala je brojne reakcije među pravoslavnim vernicima širom sveta, dok su njegove izjave o papi otvorile pitanje granica međuverske ljubavi i crkvene tačnosti.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uz zvuke Hora Sikstinske kapele, kovčeg pape Franje biće prenet u baziliku Svete Marije Velike, dok Rim i ceo svet u tišini i molitvi prate oproštaj od pontifika koji je uvek govorio: „prima sve, sve, sve.“
Više od 200.000 ljudi prisustvovalo je istorijskoj misi zadušnici u Vatikanu, dok portal Religija.rs iz minuta u minut donosi potresne detalje sa poslednjeg ispraćaja omiljenog pontifika.
Ogrnuta plavom maramom, sitna figura klekla je pored odra Svetog Oca i tišinom ispisala priču o prijateljstvu, hrabrosti i veri koja prevazilazi granice — iza tog trenutka stoji život posvećen onima koje je svet zaboravio.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
Engleski kralj je izjavio da je posvećenost jednog velikog centra za islamske studije "međunarodnoj saradnji" danas "važnija nego ikada u savremenom svetu".
Hapšenje trojice mladića zbog izbegavanja vojnog roka zapalilo je mase u Svetoj zemlji, produbljujući opasni raskol između države i Haredi zajednice i preteći političkom haosu u Izraelu.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.