Katoličanstvo 25.04.2025 | 11:00

NA DRUŠTVENIM MREŽAMA ZAVLADAO STRAH NAKON UPOKOJENJA PAPE: Zašto se pored tela pape u Vatikanu nalazi krst okrenut naopako?

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
NA DRUŠTVENIM MREŽAMA ZAVLADAO STRAH NAKON UPOKOJENJA PAPE: Zašto se pored tela pape u Vatikanu nalazi krst okrenut naopako?
TANJUG/AP Markus Schrieber (STF), Shutterstock/AnnaBaranova/PsyComa

Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.

Nakon što se papa Franjo upokojio 21. aprila 2025. godine, njegov zemaljski put je okončan, a njegovo telo je simbolično preneto u srce hrišćanstva – u baziliku Svetog Petra, gde vernici imaju priliku da mu se poklone do subote, 26. aprila, kada će biti sahranjen u Bazilici Santa Marija Mađore u Rimu.

IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Telo pape Franje počiva u bazilici Svetog Petra do 26. aprila, kada će biti sahrana

 

Međutim, umesto tišine i molitve koje priliče danima žalosti, društvene mreže su preplavljene snimcima i fotografijama koje prikazuju naopako okrenut krst pored tela pape. Mnogi, iz neznanja ili pod uticajem teorija zavere, ovaj simbol pogrešno tumače kao znak satanizma ili predznak apokalipse.

U stvarnosti, reč je o Petrovom krstu – simbolu koji ima duboko hrišćansko značenje. Prema drevnom predanju, apostol Petar, prvi episkop Rima i, po katoličkom učenju, prvi papa, bio je razapet naopako jer se smatrao nedostojnim da umre kao njegov Učitelj, Isus Hristos. Taj naopako okrenut krst, poznat i kao "crux inversa", simbolizuje njegovu poniznost i veru, a ne tamu ili zlo, kako se često pogrešno predstavlja.

shutterstock.com/PsyComa
Naopako okrenut krst, poznat i kao "crux inversa", simbolizuje poniznost i veru apostola Petra, a ne tamu ili zlo, kako se često pogrešno predstavlja

 

Iako Petrov krst nije zvaničan simbol papstva, u crkvenoj umetnosti i ikonografiji često se koristi kao znak povezanosti sa papstvom. Nije neobično ni da ga pojedini katolici nose kao privezak oko vrata – upravo kao svedočanstvo vere, a ne kao provokaciju.

shutterstock.com/Renata Sedmakova
Po katoličkom učenju, Sveti Petar je razapet naopako jer se smatrao nedostojnim da umre kao njegov Učitelj, Isus Hristos
 

 

Pored snimaka iz Vatikana, dodatnu konfuziju izazvali su i kadrovi iz Španije, u kojima su monasi pod dugačkim kapama i prekrivenih lica učestvovali u procesiji. I tu se, nažalost, pojavila bujica pogrešnih tumačenja. Reč je o tradicionalnoj pokorničkoj povorci tokom Velikog posta u Španiji, u kojoj pripadnici bratstava nose tzv. capirote – šiljate kapuljače koje simbolizuju skrušenost pred Bogom i uzdizanje ka nebu.

shutterstock.com/pmartinasi
Tradicionalna pokajnička povorka tokom Velikog posta u Španiji, u kojoj pripadnici bratstava nose šiljate kapuljače koje simbolizuju skrušenost pred Bogom i uzdizanje ka nebu

 

Ova tradicija traje duže od pet vekova i nema nikakve veze sa satanizmom. Istina, beli capirote kasnije je preuzeo i zloupotrebio zloglasni Ku Klux Klan, što je dodatno zamaglilo značenje ovog simbola u očima savremenog čoveka.

Ono što nama može delovati mračno i zagonetno u tuđim religijskim praksama često je, zapravo, izraz skrušenosti i dublje duhovnosti. Tako su i svetogorski monasi, koji slažu kosti upokojene sabraće, za neke „jezivi“, a za druge su svedoci istinske vere u Vaskrsenje.

shutterstock.com/Everett Collection
Beli capirote kasnije je preuzeo i zloupotrebio zloglasni Ku Klux Klan

 

U vremenu kada je virtuelni prostor prepun poluistina i lažnih narativa, važno je stati, zastati i pitati se: da li širimo svetlost ili senku? Da li tragamo za istinom ili za jeftinom senzacijom?

Petrov krst nije najava kraja sveta. On je poziv na poniznost. Nije simbol tame, već vere jače od smrti. I možda je sada, više nego ikada, trenutak da se ne bojimo simbola, već da se zagledamo u njihovu suštinu.

U vremenu kada se čini da se svet uzburkava, odgovor se ne nalazi u klipovima s interneta, već u tišini molitve, u ljubavi prema deci, u iskrenom razgovoru, u saosećanju sa bližnjima. Tamo gde je ljubav – tamo prebiva Bog.