RICCARDO DE LUCA / AFP / ProfimediaPored delegacije Carigradske patrijaršije, sahrani pape Franje prisustvovali su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
Uz duboko molitveno poštovanje, pomesne pravoslavne crkve prisustvovale su opelu blaženopočivšeg pape Franje, koje je služeno na Trgu Svetog Petra, u subotu Svetle sedmice, 26. aprila. Patrijarh Vartolomej bio je na čelu delegacije Carigradske patrijaršije i lično je učestvovao u ovom molitvenom sabranju, donoseći poruku ljubavi, nade i vere pravoslavlja katoličkoj crkvi.
U svojoj izjavi za italijansku agenciju ANSA, patrijarh carigradski svedočio je o plodonosnoj saradnji „na putu približavanja naših Crkava“, podsećajući na zajedničke inicijative u pomaganju izbeglicama i očuvanju sveta koji nam je Tvorac poverio. Sa toplinom i setom, prisetio se susreta na Lezbosu i snage zajedničke poruke koja je tada upućena čitavom svetu, pozvavši sve da u izbeglicama ne vide brojeve, već lice svakog brata i sestre u Hristu.
Pravoslavne delegacije u Vatikanu
U sastavu delegacije Carigradske patrijaršije bili su mitropolit halkidonski Emanuel, veliki eklisijarh Aetije, kao i Nikola-Georgije Papahristu, direktor Patrijaršijske službe za štampu. Njima se pridružio i Mitropolit Italije Polikarp.
Alessia Giulaini /CPP/IPA / Sipa Press / Profimedia
Delegaciju Carigradske patrijaršije, koja je bila najbrojnija, predvodio je patrijarh Vartolomej.
Pored Carigradske patrijaršije, svoja sestrinska svedočanstva i molitve doneli su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske. Posebnu pažnju privuklo je prisustvo mitropolita volokolamskog Antonija, predsednika Odeljenja za spoljne crkvene odnose Moskovske patrijaršije, koji je sa dubokim poštovanjem odao poslednju počast blaženopočivšem Papi.
Poruka jedinstva i nade
U svojim obraćanjima, patrijarh Vartolomej je nadahnuto istakao da su pravoslavna i katolička crkva „zajedno nosile brigu za očuvanje Tvorčeve tvorevine“, te da su bile pozvane na zajedničko svedočenje Hristove istine u savremenom, nemirnom svetu. Patrijarh Vartolomej je izrazio nadu da će jednoga dana svi biti udostojeni zajedničkog pristupanja Svetom Čaši, videći u preminulom papi ne samo istinskog brata u Gospodu, koji će od sada, u Carstvu nebeskom, molitveno posredovati za ceo svet.
Alessia Giulaini /CPP/IPA / Sipa Press / Profimedia
Pored delegacije Carigradske patrijaršije, sahrani pape Franje prisustvovali su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske.
Iako je prisustvo pravoslavnih delegacija na sahrani pape Franje bilo očekivano, dolazak poglavara pomesnih pravoslavnih crkava među vernicima otvorio je pitanje da li se ovde radi isključivo o izrazima poštovanja ili je u pitanju dublji znak blagonaklonosti prema ekumenizmu.
U svetlu savremenih izazova, ovaj trenutak podseća na zajednički rad i molitvu crkava za mir i očuvanje sveta, ali otvara i prostor za razmatranje dubljih teoloških i međucrkvenih odnosa, koji se sve više nalaze na ispitu. U tom kontekstu, prisustvo predstavnika pojedinih pomesnih pravoslavnih crkava može biti viđeno kao znak dijaloga i spremnosti na dalji pomak u međucerkvenoj saradnji, ali i otvaranje mogućnosti za ekumenske dogovore.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Sveta Stolica je podelila prve snimke emotivne ceremonije polaganja kovčega u bazilici Santa Marija Mađore, dok stotine hiljada vernika širom sveta u molitvi ispraćaju papu koji je svojom blagošću menjao lice Crkve.
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.
U poslednjim trenucima života ostao je veran svom narodu i veri, a njegova borba za mir, solidarnost i nadu ostaće trajno upisana u srcima miliona širom sveta.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.