Duhovna riznica 27.04.2025 | 14:44

KOJE PRAVOSLAVNE DELEGACIJE SU PRISUSTVOVALE SAHRANI PAPE FRANJE? Izraz poštovanja, ili tajni signal ekumenskog opredelenja

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
KOJE PRAVOSLAVNE DELEGACIJE SU PRISUSTVOVALE SAHRANI PAPE FRANJE? Izraz poštovanja, ili tajni signal ekumenskog opredelenja
RICCARDO DE LUCA / AFP / Profimedia Pored delegacije Carigradske patrijaršije, sahrani pape Franje prisustvovali su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske.

Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.

Uz duboko molitveno poštovanje, pomesne pravoslavne crkve prisustvovale su opelu blaženopočivšeg pape Franje, koje je služeno na Trgu Svetog Petra, u subotu Svetle sedmice, 26. aprila. Patrijarh Vartolomej bio je na čelu delegacije Carigradske patrijaršije i lično je učestvovao u ovom molitvenom sabranju, donoseći poruku ljubavi, nade i vere pravoslavlja katoličkoj crkvi.

U svojoj izjavi za italijansku agenciju ANSA, patrijarh carigradski svedočio je o plodonosnoj saradnji „na putu približavanja naših Crkava“, podsećajući na zajedničke inicijative u pomaganju izbeglicama i očuvanju sveta koji nam je Tvorac poverio. Sa toplinom i setom, prisetio se susreta na Lezbosu i snage zajedničke poruke koja je tada upućena čitavom svetu, pozvavši sve da u izbeglicama ne vide brojeve, već lice svakog brata i sestre u Hristu.

Pravoslavne delegacije u Vatikanu

U sastavu delegacije Carigradske patrijaršije bili su mitropolit halkidonski Emanuel, veliki eklisijarh Aetije, kao i Nikola-Georgije Papahristu, direktor Patrijaršijske službe za štampu. Njima se pridružio i Mitropolit Italije Polikarp.
Alessia Giulaini /CPP/IPA / Sipa Press / Profimedia
Delegaciju Carigradske patrijaršije, koja je bila najbrojnija, predvodio je patrijarh Vartolomej.

 

Pored Carigradske patrijaršije, svoja sestrinska svedočanstva i molitve doneli su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske. Posebnu pažnju privuklo je prisustvo mitropolita volokolamskog Antonija, predsednika Odeljenja za spoljne crkvene odnose Moskovske patrijaršije, koji je sa dubokim poštovanjem odao poslednju počast blaženopočivšem Papi.

Poruka jedinstva i nade

U svojim obraćanjima, patrijarh Vartolomej je nadahnuto istakao da su pravoslavna i katolička crkva „zajedno nosile brigu za očuvanje Tvorčeve tvorevine“, te da su bile pozvane na zajedničko svedočenje Hristove istine u savremenom, nemirnom svetu. Patrijarh Vartolomej je izrazio nadu da će jednoga dana svi biti udostojeni zajedničkog pristupanja Svetom Čaši, videći u preminulom papi ne samo istinskog brata u Gospodu, koji će od sada, u Carstvu nebeskom, molitveno posredovati za ceo svet.

Alessia Giulaini /CPP/IPA / Sipa Press / Profimedia
Pored delegacije Carigradske patrijaršije, sahrani pape Franje prisustvovali su i predstavnici drugih pomesnih pravoslavnih crkava: Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Srpske, Rumunske, Bugarske i Gruzijske.

 

Iako je prisustvo pravoslavnih delegacija na sahrani pape Franje bilo očekivano, dolazak poglavara pomesnih pravoslavnih crkava među vernicima otvorio je pitanje da li se ovde radi isključivo o izrazima poštovanja ili je u pitanju dublji znak blagonaklonosti prema ekumenizmu.

U svetlu savremenih izazova, ovaj trenutak podseća na zajednički rad i molitvu crkava za mir i očuvanje sveta, ali otvara i prostor za razmatranje dubljih teoloških i međucrkvenih odnosa, koji se sve više nalaze na ispitu. U tom kontekstu, prisustvo predstavnika pojedinih pomesnih pravoslavnih crkava može biti viđeno kao znak dijaloga i spremnosti na dalji pomak u međucerkvenoj saradnji, ali i otvaranje mogućnosti za ekumenske dogovore.