Katoličanstvo 26.04.2025 | 18:24

OBJAVLJENE FOTOGRAFIJE POLAGANJA KOVČEGA PAPE FRANJE: Tišina, molitva i oproštaj u Vatikanu

Slika Autora
Autor: Saša Tošić
OBJAVLJENE FOTOGRAFIJE POLAGANJA KOVČEGA PAPE FRANJE: Tišina, molitva i oproštaj u Vatikanu
Vatican Media/AP/Tanjug

Sveta Stolica je podelila prve snimke emotivne ceremonije polaganja kovčega u bazilici Santa Marija Mađore, dok stotine hiljada vernika širom sveta u molitvi ispraćaju papu koji je svojom blagošću menjao lice Crkve.

Nošeni večnom nadom koja prožima Hristovu Crkvu, Vatikan je objavio prve fotografije polaganja kovčega voljenog pape Franje. U atmosferi dubokog mira i dostojanstva, skromni drveni kovčeg, u kojem počiva duša neumornog pastira, položen je u rimskoj bazilici Santa Marija Mađore, mestu koje je sam biranim srcem izabrao za svoj poslednji dom.

Ceremonija, koja je trajala oko pola sata, sprovedena je prema propisima Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Kardinal kamerlengo predvodio je obred, u prisustvu najbližih rođaka i onih koji su bili navedeni u zvaničnom obaveštenju Kancelarije za liturgijske slave. Završena je tačno u 13:30 časova, u znaku vere u Vaskrsenje i život večni, kako se navodi u saopštenju Svete Stolice.

Antonietta Baldassarre/AP/Tanjug
Polaganje kovčega papa Franje u bazilici  Santa Marija Mađore

 

 

Pre polaganja, papin kovčeg je dočekan zvonjavom, kao tihim plačem crkvenih zvona koja su, zajedno sa okupljenima, podigla svoje duše ka nebesima. Ispred bazilike Svetog Petra, udaljene oko šest kilometara od Santa Marije Mađore, telo pape dočekalo je četrdeset pripadnika marginalizovanih grupa — migranata, beskućnika, zatvorenika i transrodnih osoba — onih za koje je ovaj Hristov sluga s posebnom ljubavlju i hrabrošću otvarao vrata Crkve i srca.

 

Papa Franja, krotak i smiren, želeo je da bude sahranjen u jednostavnosti. Njegova želja ispunjena je polaganjem u grobnicu u podu, između Kapele Paolina i Kapele Sforca, što je prvi put od 1903. godine da jedan rimski pontifeks počiva van granica Vatikana, nakon pape Leona XIII.

Sahrana, tiha i sveta, bila je samo početak devetodnevnog perioda žalosti poznatog kao novendiali, u kojem će svakodnevne molitve i svete mise uzdizati dušu pape Franje Gospodu. Sutra će kardinal Pjetro Parolin služiti misu u bazilici Svetog Petra, kao znak ljubavi, zahvalnosti i nade u susret na večnom danu.

Vatican Media/AP/Tanjug
Polaganje kovčega papa Franje u bazilici  Santa Marija Mađore

 

 

Papa Franja preminuo je 21. aprila, predajući svoj duh Bogu nakon borbe sa srčanom insuficijencijom i posledicama moždanog udara. Njegova poslednja bolest, upala pluća, nije uspela da slomi veru koja je svetlela u njegovim očima do poslednjeg daha.

Na Trgu Svetog Petra, 250.000 vernika oprostilo se od Svetog Oca, dok je još 150.000 ljudi, duhovno i telesno sjedinjeno, pratilo njegov poslednji put od Vatikana do bazilike. Nebo nad Rimom bilo je svedok jedne velike ljubavi: ljubavi naroda prema pastiru koji je hodao stazama Hrista, noseći u rukama mir, milosrđe i istinu.

Dok Crkva u molitvi čeka novo poglavlje, u tišini srca odzvanja reč Gospodnja: „Dobro, slugo dobri i verni... uđi u radost Gospoda svog.“ (Mt 25, 21)