Katoličanstvo 26.04.2025 | 15:52

PAPIN PRSTEN SADA MORA BITI UNIŠTEN: Tajna crkvene prakse koja traje vekovima

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
PAPIN PRSTEN SADA MORA BITI UNIŠTEN: Tajna crkvene prakse koja traje vekovima
IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia Papa Franja

Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.

U danu kada Rimokatolička crkva u molitvi ispraća papu Franju na njegov poslednji zemaljski put, oči vernih uprte su ka drevnim simbolima koji prate ovaj sveti trenutak prelaska. Među njima posebno mesto zauzima Ribarov prsten – znak poverene moći i služenja koji, po staroj tradiciji, mora biti uništen nakon smrti pape.

Ribarov prsten, koji svoje poreklo nalazi još u XIII veku, nazvan je po Svetom Petru, prvom među apostolima i temeljnom kamenu Crkve. Tokom 12 godina pontifikata, papa Franja ga je nosio na svečanim ceremonijama, iako je, u duhu skromnosti koja ga je krasila, na svojoj ruci svakodnevno nosio jednostavniji srebrni prsten. Pravi Ribarov prsten ostao je svetinja koja se koristi samo u najuzvišenijim trenucima služenja.

GoffPhotos.com / Goff Photos / Profimedia
Papa Franja je nosio Ribarov prsten na posebnim ceremonijama

 

Nekada je ovaj prsten služio za pečaćenje zvaničnih dokumenata, potvrđujući volju apostola Petra kroz njegove naslednike. Iako ta praksa više ne postoji od XIX veka, čin uništenja prstena opstao je do danas kao duboko simboličan: pokazatelj da se papska vlast gasi smrću pontifa, kako niko ne bi mogao nelegitimno da se njome služi.

Prema tradiciji, kamerlengo Rimokatoličke crkve, u ovom slučaju kardinal Kevin Farel, pred okupljenim članovima Kardinalskog kolegijuma izvršiće čin oštećenja prstena. U duhu prakse uvedene 2013. godine prilikom abdikacije pape Benedikta XVI, Ribarov prsten neće biti potpuno uništen, već će biti obeležen ukrštenim rezom – tiho i svečano svedočanstvo da je zemaljska služba pontifa privedena kraju.

Taj rez na prstenu nije čin razaranja, već duboko duhovna poruka: sve što je nošeno i na zemlji, bilo i najsvetije, prolazno je pred licem večnosti. Prsten, koji je na ruci Svetog Oca bio znak ne samo autoriteta već pre svega služenja i ljubavi prema stadu Božjem, time simbolično biva predan u ruke Onoga kome jedinom dugujemo krajnju vernost.

Credit: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Ribarov prsten na ruci pape Franje

 

Sahrana pape Franje, održana danas, započela je iznošenjem njegovog kovčega iz bazilike Svetog Petra – mesta gde se čula molitva, a duše vapile za večnim životom. Njegovo telo preneto je potom u baziliku Santa Marija Mađore, jednu od pet papskih bazilika u Rimu, gde će počivati u iščekivanju Uskrsnuća.

U trenutku kada kovčeg napušta pragove bazilike, a Ribarov prsten biva oštećen, Crkva ponavlja svoju veru: Petrov prsten nije tek simbol vlasti, nego živi pečat služenja, ljubavi i prolaznosti, dok svetlost večnog Carstva blista nad svakim koji je verno nosio krst Hristov.