Uoči izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve, američki predsednik je tokom razgovora s novinarima, uz osmeh, poručio da bi želeo da preuzme papinsku službu. Njegova šala, izrečena nakon smrti pape Franje, izazvala je podeljene reakcije, naročito među vernicima i u crkvenim krugovima.
Na pitanje novinara koga bi voleo da vidi kao sledećeg poglavara Rimokatoličke crkve, bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izneo je neobičan komentar, rekavši uz osmeh:
- Ja bih želeo da postanem papa. To bi bio pravi izbor.
Ova izjava usledila je nakon smrti pape Franje, koji je preminuo prošle nedelje u 88. godini života, ostavljajući za sobom dubok trag kao prvi pontifeks poreklom iz Latinske Amerike. Trampov komentar, iako izgovoren u šaljivom tonu, izazvao je podeljene reakcije u javnosti, naročito u crkvenim i verujućim krugovima, gde se pontifikalna služba ne posmatra kao pozicija političke moći, već kao duhovna služba najvišeg reda.
Tramp je zatim dodao da nema konkretne preferencije u vezi s budućim naslednikom pape, ali je pomenuo:
- Moram da kažem, imamo jednog kardinala koji dolazi iz mesta koje se zove Njujork, i koji je veoma dobar. Videćemo šta će se desiti.
Tanjug/L'Osservatore Romano/Pool Photo via AP
Papa Franja i Donald Tramp
Misleći na kardinala Timotija Dolana, nadbiskupa Njujorka, Tramp ga je pomenuo kao jednog od mogućih naslednika, iako se on ne nalazi među najozbiljnijim kandidatima za naslednika pape Franje. S druge strane, u užem izboru se našao drugi Amerikanac – kardinal Džozef Tobin, nadbiskup Njuarka iz savezne države Nju Džerzi.
Tramp i njegova supruga Melanija prisustvovali su proteklog vikenda pogrebnoj misi u Rimu, zajedno sa vernicima i zvaničnicima iz celog sveta, u znak poštovanja prema preminulom pontifeksu.
Odnos između Trampa i pape Franje bio je tokom prethodne decenije ispunjen tenzijama i javnim razmenama mišljenja, najviše oko pitanja migracija i poziva pape američkom predsedniku da pokaže hrišćansku samilost prema onima koji traže utočište. Trampova politika, usmerena ka pooštravanju migracionih mera, često je bila u suprotnosti sa jevanđelskom porukom milosrđa koju je promovisao papa Franja.
U narednim danima, 133 kardinala Rimokatoličke crkve iz čitavog sveta okupiće se u konklavi u Vatikanu kako bi, u duhu molitve i Svetog Duha, izabrali novog poglavara Crkve. Iako još nema jasnog favorita, očekivanja vernika su da novi papa bude dostojan naslednik apostola Petra i nosilac duhovne obnove u savremenom svetu.
U dokumentu koji je napisao dve godine pre smrti, papa Franja ostavio je dirljivu poruku o patnji, miru i molitvi, ali i zamolio da mu grob bude jednostavan, bez ikakvih ukrasa — u jednoj od najznačajnijih bazilika Rima, uz samo jedno ime: „Franciscus“
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
U jednoj od najvećih srpskih svetinja, počela je obnova sabornog hrama Vaznesenja Gospodnjeg. Uz molitvu i najiskusnije majstore sa Kosova i Metohije, ova svetinja iz doba Nemanjića dobiće novi krov i zablistati kao nekada.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Kardinali Katoličke crkve, koji se ove sedmice okupljaju kako bi razgovarali o pitanjima koja se tiču globalne crkve pre nego što počne glasanje za novog papu, diskutovali su o Bečuovom slučaju.
Sveta Stolica je podelila prve snimke emotivne ceremonije polaganja kovčega u bazilici Santa Marija Mađore, dok stotine hiljada vernika širom sveta u molitvi ispraćaju papu koji je svojom blagošću menjao lice Crkve.
Nakon upokojenja pape Franciska, u centru pažnje ponovo se našlo zagonetno proročanstvo svetog Malahija, koje predviđa dolazak poslednjeg pontifika i razaranje "grada na sedam brežuljaka".
Kardinali Katoličke crkve, koji se ove sedmice okupljaju kako bi razgovarali o pitanjima koja se tiču globalne crkve pre nego što počne glasanje za novog papu, diskutovali su o Bečuovom slučaju.
Mnogo se spekulisalo da je papa možda ubijen, jer je hteo da dovede u red crkvene finansije, posebno proneveru monsinjora Pola Marcinkusa, tadašnjeg šefa Vatikanske banke, koji se sumnjičio za veze s mafijom. Nijedna službena istraga nije potvrdila te sumnje.
Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.
Na taj način će se obogatiti postojeći sportsko-rekreativni i turistički sadržaji i povećati ekonomska i ekološka konkurentnost opštine na turističkoj mapi Srbije.
Kardinali Katoličke crkve, koji se ove sedmice okupljaju kako bi razgovarali o pitanjima koja se tiču globalne crkve pre nego što počne glasanje za novog papu, diskutovali su o Bečuovom slučaju.
Na mestu gde je hrana tiha molitva i dar Božiji, nastao je recept za obrok-salatu od pasulja crnog oka, komorača i avokada - laganu, posnu i prožetu smirenjem koje oplemenjuje svakodnevnu trpezu.