Kroz istoriju hrišćanske teologije, retko se susrećemo s tako snažnim upozorenjem kao što je ono koje nam Sveti Teofan Zatvornik donosi u svom razmatranju reči Svetog apostola Petra. Naizgled bezopasne misli koje nosimo u srcu, a koje možda nismo ni svesni, mogu nas odvojiti od spasenja – i ovo je istina koju nam svet ne pokazuje. I dok spolja možemo izgledati pobožno, pravo stanje naše duše poznaje samo Bog. Apostol Petar ukazuje na opasnost skrivenih pomisli srca, dok nam Sveti Teofan kroz svoja učenja pomaže da shvatimo kako možemo graditi čisto srce pred Bogom, sa strahom i drhtanjem.
“Sveti Petar govori Simonu: Nema tebi dela ni udela u ovoj reči, jer srce tvoje nije pravo pred Bogom. Zato se pokaj od te zloće tvoje, i moli se Bogu da bi ti se oprostila pomisao srca tvoga (Dap.8,21-22). Nema udela! A Simon nije ni pomislio da je otišao tako daleko. On nije uradio nešto vidljivo, niti nešto neprilično, već je samo neispravno pomislio.
Ta pomisao je, međutim, apostola dovela u nedoumicu da li će mu se ona oprostiti čak i ako se pokaje, i ako se bude molio Bogu. Eto šta znači ustrojstvo srca i pomisli koje izlaze iz određenog ustrojstva! Čovek po spoljašnosti može izgledati jedno, a iznutra može biti nešto sasvim drugo. I to iznutra vidi samo Bog i oni kojima otkrije Duh Božiji koji ispituje srca. Sa kakvim strahom i drhtanjem treba, dakle, da gradimo svoje spasenje! I kako iskreno i usrdno treba da se molimo Bogu:
Srce čisto sačini u meni i duh prav obnovi u unutrašnjosti mojoj (Ps.50): I na Sudu može da se desi nešto strašno i nezamislivo. Gospod može reći: „Ne poznajem vas“, i to onima koji ne samo da su bili ubeđeni da su Božiji, nego su ih i oči svih takvima videle. A šta će tek sa nama biti? Stoga možemo samo da prizivamo: „Spasi nas Gospode, kako sam znaš! Kako sam znaš, podaj spasonosno ustrojstvo srcu našem!“
U svom delu "Misli za svaki dan u godini" ruski svetitelj piše o večitoj borbi protiv neistine i magli koju neprijatelji Vaskrsenja pokušavaju da stvore.
Autentična poruka za ponedeljak druge sedmice po Vaskrsu iz knjige „Misli za svaki dan u godini“ podseća nas da istinsko pokajanje ne sme prestati nakon prazničnih dana, već da mora ostati životvorni plod u našem srcu.
Za sredu druge sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. veka u delu Misli za svaki dan u godini upućuje snažnu poruku današnjem čoveku – o istini se ne ćuti, a zabluda vodi u propast čak i kad se čini privlačnom i savremenom,
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, u četvrtak druge sedmice po Vaskrsu, ruski svetac razmatra duboku istinu o sudbini svakog čoveka prema delima koja čini.