Povodom nedavnog terorističkog čina u glavnom gradu Srbije, Mešihat u svom saopštenju ističe da je islam vera mira, suživota i tolerancije, te da je napad posledica zloupotrebe onih koji žele da poremete dobre međususedske odnose hrišćana i pripadnika islama.
U jeku nedavnih tragičnih dešavanja u Beogradu, Mešihat Islamske zajednice u Srbiji izdao je saopštenje u kojem najoštrije osuđuje teroristički napad koji se desio 29. juna 2024. godine. Meta ovog zločina bila je nedužna osoba čija je dužnost da brine o bezbednosti svih građana, stavljajući svoj život na kocku za sigurnost drugih.
U svom saopštenju, Mešihat Islamske zajednice ističe da zloupotreba islama u svrhu opravdavanja nasilnih činova predstavlja izopačenje prave suštine ove vere. Islam je, kako navode, vera mira, suživota, tolerancije i poštovanja svih ljudi i njihovih opredeljenja. Svako drugačije tumačenje ili manifestovanje vere smatra se skrnavljenjem i odstupanjem od prakse poslednjeg Alahovog poslanika, Muhameda.
Printcreen, Freepik
"Mešihat Islamske zajednice ne želi da komentariše medijske navode o mestu boravka, rođenja, niti 'prelaska na islam' počinioca, jer čin za kojim je posegnuo nema opravdanje ni u jednoj objavljenoj nebeskoj veri.
Taj čin je posledica pogrešnog razumevanja, mržnje, isključivosti, negativnog uticaja ili zloupotrebe istog od strane onih koji ne žele da na prostoru Srbije pripadnici islama i hrišćanstva žive u miru, već da se tradicija dobrih međususedskih odnosa poremeti, te da mir i blagostanje u društvu zamene strah i beznađe“, navodi se u saopštenju.
Mešihat apeluje na nadležne državne organe da temeljno istraže ovaj slučaj kako bi se otkrili saučesnici ili nalogodavci, te da se identifikuju izvori mržnje i podsticanja na nasilje.
Printcreen, Freepik
„Islamska zajednica upozorava da su ovakve pojave posledica postojanja nelegalnih tzv.’misionarsko-humanitarnih’ centara, u kojima edukaciju vrše nekompetentna lica, kriminalne ili sumnjive prošlosti, nad kojima Islamska zajednica nema nikakvu kontrolu niti uvid u njihovo delovanje, već je zbog smetnje spomenutima i sama, sa svojim čelnicima, bila meta istih“, navodi se u saopštenju.
U zaključku, Mešihat Islamske zajednice poziva na vraćanje jedinstva Islamske zajednice u Srbiji, koje je narušeno 2007. godine, i na borbu protiv svakog nelegalnog i van institucionalnog islamskog misionarskog delovanja. Ovo je, kako navode, neophodno za očuvanje vere islama, sigurnosti muslimana, države i svih građana.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.