Povodom nedavnog terorističkog čina u glavnom gradu Srbije, Mešihat u svom saopštenju ističe da je islam vera mira, suživota i tolerancije, te da je napad posledica zloupotrebe onih koji žele da poremete dobre međususedske odnose hrišćana i pripadnika islama.
U jeku nedavnih tragičnih dešavanja u Beogradu, Mešihat Islamske zajednice u Srbiji izdao je saopštenje u kojem najoštrije osuđuje teroristički napad koji se desio 29. juna 2024. godine. Meta ovog zločina bila je nedužna osoba čija je dužnost da brine o bezbednosti svih građana, stavljajući svoj život na kocku za sigurnost drugih.
U svom saopštenju, Mešihat Islamske zajednice ističe da zloupotreba islama u svrhu opravdavanja nasilnih činova predstavlja izopačenje prave suštine ove vere. Islam je, kako navode, vera mira, suživota, tolerancije i poštovanja svih ljudi i njihovih opredeljenja. Svako drugačije tumačenje ili manifestovanje vere smatra se skrnavljenjem i odstupanjem od prakse poslednjeg Alahovog poslanika, Muhameda.
Najnovija analiza brazilskog stručnjaka Cicera Moraesa sugeriše da platno možda nije povezano s Hristovim telom, već da je reč o umetničkoj kreaciji iz 14. veka, što bi moglo promeniti način na koji ga vernici doživljavaju.
Ova crkva, posvećena osnivaču Jezuita, sadrži fantastično oslikane scene koje prikazuju četiri kontinenta, a Andrea Pozo je koristeći barokne tehnike stvorio optičke iluzije koje zadivljuju posetioce i stvaraju utisak trodimenzionalnog prostora.
U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
U najnovijem dokumentu papske fondacije „Pomoć Crkvi u nevolji“ otkriven je dramatičan porast progona hrišćana, naročito u Africi, gde su prisilna raseljavanja i otmice postali surova svakodnevica mnogih vernika.
Jedan od simbola svetosavlja zasijao je na Kosovu i Metohiji svečanim povodom, a to je proslava ktitorske slave kojoj su prisustvovali brojni vernici, sveštenstvo i monaštvo.
Najnovija analiza brazilskog stručnjaka Cicera Moraesa sugeriše da platno možda nije povezano s Hristovim telom, već da je reč o umetničkoj kreaciji iz 14. veka, što bi moglo promeniti način na koji ga vernici doživljavaju.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Carigradski patrijarh Vartolomej smenio je mitropolita čikaškog Natanaila sa Svetog sinoda putem zvaničnog patrijaršijskog pisma, bez navođenja razloga.
Uz veru, poslušnost, milosrđe i molitvu, kao duhovne principe, promišljeno davanje i disciplinu u trošenju pronaći finansijski mir i živeti u slobodi darovanoj od Hrista.