Tanjug/AP Photo/Gregorio BorgiaVernbici ispred bolnice u kojoj je papa
Svetu treba, kako je rekao papa ponuditi harmoniju koju tehnološki napredak sam po sebi ne može dati. Svi treba da žive u zajedništvu i da poštuju razlike. Nasilje urušava sve dobro u ljudima.
Papa Franja održao je misu u glavnom gradu Mongolije, Ulan Batoru, pozivajući sve religije da žive u slozi i izbegavaju ideološki fundamentalizam koji podstiče nasilje.
Papa je održao misu u Stepe areni i to je najvažniji verski događaj tokom njegove posete Mongoliji, u kojoj su većina stanovnika budisti, a ima samo 1.450 katolika. On je tokom mise sebe nazvao jednim od "skromnih naslednika" drevnih škola mudrosti i citirao Budu, koji je rekao da se "mudar raduje davanju", napominjući da je slično govorio Isus - da je bolje "davati nego primati".
Profimedia
Papa Franja govori o fundamentalizmu
Misi je prisustvovalo nekoliko budističkih monaha, a papa je govorio na mongolskom, engleskom i italijanskom jeziku.
- Religije su pozvane da ponude svetu harmoniju koju tehnološki napredak sam po sebi ne može dati - rekao je papa nakon što je saslušao obraćanja predstavnika mongolskih budista, muslimana, evangelista, pravoslavaca, judaista, mormona, hinduista, šintoista, bahaista i šamana.
Papa Franja je tokom posete Mongoliji hvalio verske slobode u toj zemlji. U Mongoliji ima samo 1.450 katolika, većina od devet mongolskih katoličkih zajednica je u glavnom gradu, a jedna u udaljenoj oblasti ima samo oko 30 članova i crkvenih službenika.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Doktor Sergio Alfier potvrdio je da je tokom lečenja u bolnici poglavar katoličke crkve preživeo dva kritična trenutka, kada mu je život bio u opasnosti.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.