Performans u gradu svetlosti izazvao negativne reakcije hrišćanskih zajednica širom sveta, dok umetnički direktor manifestacije Tomas Žoli tvrdi da nije imao namere da bilo koga uvredi.
Iako su prošla četiri dana od svečane ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, javne polemike i kritike zbog programa ne prestaju.Na ovoj grandioznoj svečanosti, umetničke slobode i različita viđenja istih stvari stvorili su neosporne asocijacije na biblijske scene, posebno na "Tajnu večeru", što je izazvalo buru reakcija među hrišćanskim zajednicama.
Organizatori Olimpijskih igara u Parizu izvinili su se zbog toga što su pojedine scene sa svečanog otvaranja uvredile hrišćane. Među najkontroverznijim delovima programa bila je scena sa "dreg" umetnicima koja je podsetila na čuvenu sliku Leonarda da Vinčija, "Tajna večera". Ovo umetničko delo slavnog slikara iz 15. veka prikazuje jedan od najvažnijih trenutaka iz Biblije. Katolička crkva u Francuskoj ocenila je da je taj deo ceremonije bio ruganje religiji i celom hrišćanstvu.
Polemike su dodatno pojačane nakon što je američka telekomunikaciona kompanija "C Spire" najavila povlačenje svog reklamiranja tokom Olimpijskih igara, šokirana, kako su naveli, "ismevanjem "Tajne večere" tokom ceremonije otvaranja..
Ova crkva, posvećena osnivaču Jezuita, sadrži fantastično oslikane scene koje prikazuju četiri kontinenta, a Andrea Pozo je koristeći barokne tehnike stvorio optičke iluzije koje zadivljuju posetioce i stvaraju utisak trodimenzionalnog prostora.
U južnoj Nigeriji, hrišćanske zajednice ponovo postaju meta nemilosrdnih napada nomadskih stočara Fulani, koji ne biraju ni vreme ni mesto, a njihove žrtve su nevini vernici – i to za vreme molitve.
U najnovijem dokumentu papske fondacije „Pomoć Crkvi u nevolji“ otkriven je dramatičan porast progona hrišćana, naročito u Africi, gde su prisilna raseljavanja i otmice postali surova svakodnevica mnogih vernika.
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet ističe da je Sveti Otac ovom odlukom pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, posebno jer je dokument za njegovo imenovanje bio na srpskom jeziku i ćirilici.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Mnogi istraživači su pokušali da odgonetnu značenej crteža na Trškoj crkvi, međutim niko do danas sa sigurnošću ne može da tvrdi da zna njihovo značenje.
Arhijerej Grčke pravoslavne crkve pozvao je episkope i sveštenstvo na ljubav i prihvatanje, bez obzira na lične izbore vernika. Umesto prekora, on naglašava važnost dijaloga i razumevanja prema svakom čoveku, čime otvara novo poglavlje u odnosu Crkve prema savremenim društvenim izazovima.
U nekim krajevima ih zovu kolačići sa krstom, u drugim priganice sa krstom, a ponegde jednostavno – slavski kolačići. Bez obzira na naziv, ukus im je uvek isti ako se prave po ovom receptu, koji će sigurno tražiti svako ko se posluži ovom poslasticom.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.