OVDE SE ČUVAJU MOŠTI SVETOG SISOJA, BIO JE DUHOVNIK NAŠEG VELIKOG VOĐE: Njegova poruka narodu još uvek ne bledi
Sisojevac je proglašen metohom manastira Ravanice, koji o njemu vodi brigu.
Katolička Kalvarija iz 19. veka, smeštena u blizini Bačke tvrđave, vraća vernicima duhovni mir i budi sećanja na detinjstvo i mladost, dok obnovljeni franjevački samostan svedoči o bogatoj istoriji ovog kraja.
Kalvarija u Baču, smeštena na kraju ulice koja vodi ka Bačkoj tvrđavi, zasijala je novim sjajem, vraćajući vernicima mesto dubokog duhovnog mira i uzvišenja. Ovo sveto mesto vekovima je bilo svedok hodočašća i molitvi, a obnovljeno je uz pažnju i predanost župnika crkve Svetog Pavla. Sada ponovo privlači pobožne duše iz svih krajeva. U okrilju sunčevih zraka, Kalvarija se uzdiže kao simbol vere, sa svojih četrnaest postaja koje podsećaju na Hristove muke na putu ka Golgoti.
Podignuta 1842. godine po nalogu kaločkog bačkog nadbiskupa Petra Klobušickog, Kalvarija u Baču svedoči o vekovnoj tradiciji i neugasivoj vatri vere koja plamti u srcima vernika. Obnavljana tokom svoje bogate istorije, ovo mesto je postalo simbol duhovnog okupljanja, naročito u vreme uskršnje nedelje. Na Veliki Petak, Kalvarija je okružena vernicima koji, noseći u sebi uspomene na detinjstvo i mladalačke radosti, dolaze da se poklone i nađu mir pod senkom krsta.
Franjevački samostan, u blizini Kalvarije, takođe je nedavno obnovljen sredstvima Evropske unije i Ministarstva kulture Srbije, i u njemu se ogleda slavna prošlost Bača. Samostan, osnovan u 12. veku od strane kanonika Svetog Groba Jerusalimskog, nosi u sebi sećanje na vreme kada je bio pretvoren u džamiju tokom turske vlasti, a danas, kao spomenik kulture od izuzetnog značaja, ponovo zrači duhovnošću.
Kalvarija, sa svojim postajama Stradanja Hristovih, postala je mesto gde se na četvrtu korizmenu nedelju okupljaju deca, na petu devojke i mladići, dok na Cvetnicu i na Veliki petak svi vernici, zajedno ujedinjeni u veri, dolaze da pronađu utehu i nadu. U ovim trenucima, mnogi od njih osećaju i nostalgiju, sećajući se dana kada su kao deca ili mladi dolazili na ovo mesto, ispunjeni radošću i verom, sada opet pronašavši put do svog izvora duhovnog nadahnuća.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Kalvarija u Baču sada ne samo da ponovo sjaji u svojoj punoj lepoti, već i obnavlja vezu između prošlosti i sadašnjosti, nudeći vernicima utočište gde se duša može uzdići i pronaći mir, dok se u srcima javljaju slike iz detinjstva, kada je svaki kamen nosio priču, a svaki korak ka krstu bio ispunjen dubokim osećajem vere i pripadnosti.
Papa je pozvao na molitvu za mir, koji donosi pomirenje, oproštaj i hrabrost da se okrene novi list i počne iz početka.
Pogledi cele katoličke zajednice, prošle nedelje bili su uprti u Vatikan, gde je biran novi poglavar Rimokatoličke Crkve.
Ako se poseta održi, to će biti prilika za novog poglavara Rimokatoličke crkve da se sastane sa patrijarhom Vartolomejem, poglavarom Istočne pravoslavne crkve, navodi agencija.
Nemet je to rekao na konferenciji za novinare, nakon povratka iz Vatikana gde je u konklavi, kao prvi kardinal elektor u istoriji Katoličke crkve u Srbiji, učestvovao u izboru 267. poglavara Rimokatoličke crkve.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Predstojatelj Svetog arhijerejskog sabora je patrijarh srpski Porfirije.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
Monasi ili "crno duhovenstvo" polažu zavet, a otac Petar objašnjava moraju li to da urade i beli monasi i monahinje.