BLAGI NAPREDAK I RAZGOVOR SA ŽUPNIKOM U GAZI: Stigle nove informacije o zdravlju pape Franje
Sveti Otac se nalazi u bolnici od 14. februara , gde je prebačen zbog komplikacija izazvanih bronhitisom.
Papa Franja se nalazi u bolnici od 14. februara, a njegovo zdravstveni stanje se pati iz dana u dan.
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je danas da je situacija u Vatikanu trenutno mnogo nesigurnija nego što je bila pre mesec dana kada je papa Franja primljen u rimsku bolnicu Đemeli zbog respiratornih problema, zato što se ne zna kakva će odluka pape biti nakon njegovog povratka iz bolnice, odnosno da li će se on povući ili ostati.
- Znamo da je Benedikt XVI kada je video da više to ne može, napustio tu službu. Devetorica papa se povuklo za 2.000 godina. Papa Franja nikada nije vezivao završetak svoje službe za svoju smrt nego je govorio uvek da će prestati ako vidi da ne može. On ima pravo na to, postoji u zakonu kako to treba da ide i ko treba da bude prisutan kada on objavi da se povlači - objasnio je on za K1 televiziju.
Nemet je rekao da je situacija u Vatikanu dosta drugačija nego što zna da bude kada je papa prisutan, jer iako postoje uverenja da će se papa vratiti i da će sve biti u redu, postoji i briga o tome u kom stanju će se on vratiti iz bolnice u kojoj se nalazi od 14. februara, da li će d moći da vodi poslove koji ga čekaju i šta će odlučiti o svojoj poziciji. Istakao je da je trenutno stanje pape Franje najozbiljnije od kada je on papa jer nikada nije bio u bolnici tri nedelje kao sada, i dodao da je iz lekarskih izvora potvrđeno da će papa još najmanje desetak dana morati da provede u bolnici.
- Ako ste bili u bolnici znate da kada se vratite kući ne krećete odmah prvi dan napred, treba vam vremena za oporavak. Godine isto igraju ulogu, nije isto kada je čovek od 20 godina u bolnici i sa 88. Ne znamo šta on sve psihički preživljava, koje su posledice na njegovu svest da mora da vodi jednu složenu organizaciju kao što je katolička crkva, posebno u situaciji kada se svetski poredak menja - izjavio je kardinal.
Na pitanje kako funkcioniše katolička crkva tokom papinog boravka u bolnici, Nemet je rekao da se Vatika ne razlikuje od drugih velikih organizacija, i dodao da postoji jedna struktura i podela među zadacima koji se dalje vode. Kako je naveo, kardinal Parolin koji je u septembru bio u Beogradu, vodi međunarodnu politiku i odnos prema državnim organima u Vatikanu i izvan Vatikana.
- Predsednika jedne države u Vatikanu, koji je trebalo da se sretne sa Papom, primio je kardinal Parolin i njegov zamenik koji je ministar za spoljne poslove, to je nadbiskup Galager. Postoji neki nivo funkcionisanja koji se prenosi na najbliže saradnike - objasnio je karidnal.
Nemet je rekao da kod pape retko kada idu posetioci u bolnicu zato što postoji opasnost od zaraze virusom ili nekom bakterijom, i istakao da Papa od malih nogu ima problem sa plućima. Karidnal je rekao da je bolnica Đemeli, u kojoj se trenutno nalazi papa Franja, posebna bolnica zato što je blizu Vatikana i zato što je kroz istoriju 20. veka to bilo mesto gde se papa lečio, i dodao da je nakon atentata na Jovana Pavla II stvoren poseban deo za pape u toj bolnici.
Odgovarajući na pitanje kako se bira novi papa, Nemet je izjavio da je konklava, odnosno veće kardinala zaduženo za izbor novog pape, i dodao da svi kardinali koji su ispod 80 kada počinje taj izbor, imaju pravo glasa. Iako svako može biti izabran, kardinal je istakao da postoje dva ograničenja, jedno je da to mora biti muškarac i da mora biti kršten.
- Važno je da se zatvara mogućnsot komunikacije, ne sme se unositi laptop, telefon, beležnica na kojoj je neko nešto pisao se na izlazu spaljuje. Sve je apsolutno kontrolisano da bi ostala najveća moguća sloboda delovanja novog pape posle njegovog izbora - objasnio je on. Kardinal je istakao da prvog dana izbora pape postoji samo jedan krug izbora kako bi se videlo u kom pravcu idu glasovi, i dodao da je u istoriji katoličke crkve najduži period bez pape bio dve godine.
On je ocenio da audio poruka koju je papa Franja juče poslao posle skoro tri nedelje potpune tišine, predstavlja jednu vrstu ohrabrenja da on može da se vrati u Vatikan i da je na dobrom putu da napusti bolnicu. Na pitanje kako se u ovoj situaciji komunicira sa medijima, Nemet je rekao da on kao kardinal u trenutnoj situaciji dok je papa u bolnici, ima slobodu nastupanja u medijima i da ne mora da traži posebne dozvole da bi gostovao na televiziji. Dodao je da se za vreme procesa izbora novog pape od kardinala zahteva da ne lobira za jedno ime i ne uništava ime drugih kardinala u medijima.
Sveti Otac se nalazi u bolnici od 14. februara , gde je prebačen zbog komplikacija izazvanih bronhitisom. Vatikan je saopštio da je Sveti Otaci već drugi dan za redom potrebna neinvazivna, mehanička ventilacija, naizmenično između ove i "dugih perioda terapije kiseonikom visokog protoka". Papa Franjo je hospitalizovan zbog problema sa disanjem od 14. februara. Lekari su izvadili velike količine sluzi koja se nakupila u plućima Svetog Oca i obavili dve bronhoskopije, tokom kojih su koristili kameru kako bi uklonili tečnost iz njegovih disajnih puteva.
BLAGI NAPREDAK I RAZGOVOR SA ŽUPNIKOM U GAZI: Stigle nove informacije o zdravlju pape Franje
OBJAVLJENI REZULTATI ANALIZE: Papa Franja i dalje u životnoj opasnosti
PAPA SKINUT S RESPIRATORA: Poglavar Rimokatoličke crkve u stabilnom stanju
PAPA IMAO DVA NAPADA: Poglavar Rimokatoličke crkve i dalje priključen na aparate za disanje
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Na svakoj punoj sesiji konklave održavaju se po dve glasanja prepodne i dve poslepodne, a nakon drugog glasanja u svakom paru iz dimnjaka se uzdiže dim: crni, ukoliko izbor još nije postignut, ili beli, ako su kardinali postigli saglasnost.
Kardinali su danas pred važnim izborom - da li će novog papu birati u duhu reformi pape Franje, argentinskog poglavara poznatog po zalaganju za migrante i očuvanje životne sredine, ili će Crkvu usmeriti ka konzervativnijem, tradicionalnom pravcu.
Sve češće, neobičan spoj bogosluženja i masovnog turizma podstaknutog društvenим mrežama izaziva zabrinutost širom Evrope.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Amerikanac Robert Prevost, bivši misionar i prvi papa iz SAD, izazvao je veliko iznenađenje izborom imena koje simbolizuje snagu u vremenima krize — Lav XIV označava početak pontifikata koji bi mogao promeniti pravac katoličke crkve.
Sa balkona bazilike Svetog Petra, poglavar Rimokatoličke crkve pozvao je lidere i narode da, umesto zidova, grade mostove i najavio nastavak reformi koje je započeo njegov prethodnik, papa Franja.
Novi pontifikat koji menja sve: Šta izbor kardinala Prevosta znači za budućnost katoličke crkve i vernike širom sveta?
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Cilj neobičnog bogosluženja bio je da se privuku mlađi vernici i podstakne dijalog između savremene kulture i hrišćanske poruke.
Kao znak zahvalnosti, svog sina je nazvala Pavle, u njegovu čast.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Nakon što su pojedini mediji objavili da je studentima onemogućen ulazak u portu hrama u Štitaru, oglasila se Eparhija šabačka i otkrila šta se zapravo dogodilo, optužujući jednog političkog aktivistu za pokušaj zloupotrebe svetinje u političke svrhe.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
U moru recepata koje domaćice pažljivo biraju za krsnu slavu, slane kuglice od sira, oraha i nara donose osvežavajuću novinu – lako se prave, divno izgledaju i ostavljaju snažan utisak na goste.