VLADIKA GRIGORIJE HITNO PRIMLJEN U BOLNICU! Pozlilo mu na zasedanju Sabora SPC!
Čeka ga operacija.
Episkop amatuntski izabran je za ovu svetu službu zbog čistote svog života i nepokolebljive revnosti prema pravoslavlju, a njegova misija obraćenja neznabožaca na ostrvu Kipru bila je ispunjena mnogim čudesima.
U svetloj istoriji pravoslavlja ime Svetog Tihona Amatuntskog zauzima posebno mesto. Izabran jednoglasno za episkopa, naslednika na episkopskom blaženog Memnonija, Tihon je posvećen slavnim Epifanijem na eparhiju Amatuntsku na ostrvu Kipru. Njegova čistota života i revnost prema pravoslavlju preporučili su ga za ovaj uzvišeni čin.
U to doba, ostrvo Kipar još uvek je bilo dom neznabožaca. Sveti Tihon, vođen apostolskom revnošću, preuzeo je na sebe zadatak obraćenja nevernih u verne. Njegova posvećenost i neumorni trud u “vinogradu” Gospodnjem doneli su veliki uspeh.
Čudotvorac, kako ga narod zove, poznat je po mnogim čudesima koje je za života učinio. Rođen u porodici pekara, Sveti Tihon je od malih nogu pokazivao saosećanje prema siromasima. Kada bi ga otac ostavio u dućanu, on bi siromašnima darivao hleb besplatno. Jednom ga je otac ukorio zbog toga, ali Sveti Tihon se pomoli Bogu i njihovo skladušte žita se čudesno napuni žita, toliko da su vrata jedva otvorili.
Jedno od njegovih najpoznatijih čuda dogodilo se kada je posadio suho šiblje od loze. Nakon njegove molitve, loza je ozelenela i u svoje vreme donela plod, potvrđujući njegovu svetost i blagoslov Božiji.
Posle dugogodišnje službe, Sveti Tihon se preselio u večnost oko 425. godine, ali je ostao uzor uzor čistote, revnosti i čudotvorstva. Njegov život i dela podsećaju nas na snagu vere i milosrđa, te nas inspirišu da sledimo njegov primer u službi Bogu i bližnjima. U ovom savremenom vremenu, sećanje na njegove vrline i čuda nastavlja da nas ohrabruje i vodi ka duhovnom uzrastanju.
Ovaj svetitelj iz Starog zaveta je svojim čudesima, kao što su razdvajanje vode u Jordanu, isceljenje vojvode Nemana od prokaze, i vaskrsavanje umrlog sina žene Somanićanke, pokazao duboku povezanost s Božjom voljom.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Bio je prinuđen da se krije od gonitelja čak i u bunaru, u grobu, po privatnim kućama, pustinjama.
Pokretni praznik Prepolovljenje Pedesetnice molitveno proslavlja trenutak u kojem se ujedinjuju Vaskrsenje i Silazak Duha Svetoga na apostole, podsećajući nas na istinsku duhovnu žeđ i neizmernu snagu Božije blagodati.
Svetac čiji praznik danas obeležava Srpska pravoslavna crkva, bio je svedok Božje reči u vremenu kada je istina bolela više od mača; njegova hrabrost, suze i vizije postali su večni znak da poslušnost Bogu nikada nije bez značenja, čak i kada vodi u progonstvo i smrt.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Predstojatelj Svetog arhijerejskog sabora je patrijarh srpski Porfirije.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.