Čuvajući veru od sujeverja i osnažujući duhovnu povezanost kroz običaje, važno je oslanjati se na Hrista i crkvena pravila, poput onih vezanih za proslavu Svetog velikomučenika Prokopija, koji vernicima pomažu da duhovno napreduju i osnaže svoju zajednicu.
U duhovnom životu pravoslavnih vernika, verski praznici zauzimaju posebno mesto, pružajući priliku za produbljivanje vere i povezivanje sa svetiteljima. Međutim, mnogi narodni običaji koji prate ove praznike često zalaze u sujeverje, što može odvlačiti vernike od suštine vere. Stoga je važno podsetiti se na značaj čvrstog oslanjanja na Hrista i ono što Crkva odobrava i preporučuje, umesto da se podleže sujevernim praksama.
Jedan od značajnih svetitelja kome se vernici obraćaju za pomoć i zaštitu jeste Sveti velikomučenik Prokopije. U Srpskoj pravoslavnoj crkvi, svetog Prokopija poštuju kao jednog od velikih svetitelja i mučenika vere, a njegovo ime se često spominje u molitvama i liturgijama. Proslava praznika Svetog velikomučenika Prokopija prati nekoliko običaja i obreda koje Crkva odobrava i preporučuje:
Printsceen/RTV Homolje
Ikona Svetog velikomučenika Prokopija
Liturgije i molebani: Na dan Svetog Prokopija, u crkvama širom Srbije služe se svečane liturgije i molebani. Vernici se okupljaju kako bi prisustvovali bogosluženjima, moleći se svetitelju za zdravlje, zaštitu i blagoslov. Ova bogosluženja pružaju priliku za duhovno osnaživanje i povezivanje sa svetiteljem.
Litije: U nekim mestima organizuju se litije u čast Svetog Prokopija, gde se nose njegove ikone i pevaju duhovne pesme. Ove krstonosne povorke simbolizuju hodočašće i zajedništvo vernika, pružajući priliku za javno izražavanje vere i poštovanja prema svetitelju. Danas je i slava Prokuplja, grada koji nosi ime po ovom svetitelju, pa sledi završni deo višednevne manifestacije kojom ovaj grad tradicionalno obeležava svoju slavu.
Običaji vezani za venčanja: Sveti Prokopije se spominje i u obredima venčanja, jer je svojim učenjem i primerom vernicima pokazao kako da se pripreme za duhovni brak sa Hristom. Njegovo ime se često pominje zajedno sa imenima cara Konstantina i carice Jelene, što simbolizuje duhovnu vezu i blagoslov braka.
Printsceen/RTV Homolje
Ikona Svetog velikomučenika Prokopija
Blagosiljanje polja i letine: U nekim krajevima Srbije, narod veruje da svetog Prokopija treba moliti za zaštitu, te su se razvili običaji paljenja sveća i tamjana u poljima kako bi se blagoslovila letina i zaštitila imanja. Ovi običaji, duboko ukorenjeni u tradiciji, pomažu vernicima da kroz molitvu i zajedništvo osnaže svoju veru i povezanost sa svetiteljem.
Slava: Oni koji slave Svetog velikomučenika Prokopija kao svoju slavu, već su se dostojno pripremili. Vernici koji među svojim prijateljima i rodbinom imaju one koji slave Svetog Prokopija, trebalo bi uz radost da ih posete. Praznici su vreme za okupljanje, slavljenje i duhovno osnaživanje, a Sveti Prokopije pruža primer čvrste vere i posvećenosti Hristu, koji svi vernici treba da slede.
Kroz ove obrede i običaje, vernici mogu pronaći put do dublje vere i iskrenijeg života u Hristu, oslanjajući se na svetitelje kao duhovne vodiče i uzore. U vremenu kada sujeverje može lako da zavede, važno je čvrsto se držati vere i onoga što Crkva odobrava, kako bi duhovno napredovali i osnažili svoju zajednicu.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Novosadski Saborni hram okupio je vernike, crkvene velikodostojnike i predstavnike države na dan obeležavanja gradske slave. Poglavar SPC u svojoj besedi istakao je važnost istine, jedinstva i ljubavi prema bližnjem.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Tumančenje pravoslavnih običaja neretko je inspirisano ličnim pečatkom i pogledom na to kako treba da pristupamo određenim pravilima, koje nalaže crkva.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.