ČITANJE JEVANĐELJA ZA 14. APRIL: Odlomak iz Svetog pisma za Veliki ponedeljak
"Jer o vaskrsenju niti se žene niti se udaju, nego su kao anđeli Božiji na nebu".
Njegova Svetosti Patrijarh srpski g. Porfirije održao je besedu na Svetoj liturgiji koju je služio u crkvi Svete Trojice u Ripnju na Cveti ove godine. Tom prilikom kršteno je zajedno nekoliko desetine dece iz ovog kraja. Patrijarh Profirije je istakao da se po Božjoj promisli za duhovni život rađamo u svetoj tajni krštenja i da je to jednako važno kao i samo rođenje.
- Danas smo imali veliki blagoslov zbog toga što smo krstili nekoliko desetina dece. Imali smo blagoslov da obavimo svetu tajnu krštenja koja je početak našeg novog života, koja je početak života u crkvi. Kao što se telom rađamo od naših telesnih roditelja, opet po promislu i ljubavi Božjoj, tako se i za duhovni život rađamo u svetoj tajni krštenja, pogružavajući se trokrako tri puta u vodu, a onda vršimo i miropomazanje- rekao je srpski patrijarh.
Kupajući se u vodu saobražavamo se smrti i vaskrsenju Hristovom, a miropomazani primamo blagodat Duha Svetog.
Patrijarh Porfirije je istakao u svojoj besedi:
- Važno je da se krstimo, ali nije dovoljno da smo samo kršteni. Krštenje jeste rođenje, a to znači početak duhovnog života koji treba da se ogleda u našoj svakodnevici u kojoj se borimo i trudimo da budemo vrlinski ljudi, čestiti, pravi ljudi, jednom rečju, normalni ljudi, a sa druge strane, učestvujemo u svetim bogosluženjima crkve, a pre svega u Svetoj liturgiji. Mi se krštavamo, rađamo se da bismo mogli učestvovati u svemu onome što je život crkve koji ima svoj vrhunac u Svetoj liturgiji, u svetoj tajni pričešća.
Poglavar SPC je zatim naglasio da bismo mogli da se pričešćujemo mirne savesti podrazumeva se trud koji u sebe uključuje i post i molitvu.
- Međutim, s obzirom da smo slabi i nemoćni ljudi, da grešimo i padamo, to podrazumeva i pokajanje i ispovest, jednom rečju, podrazumeva našu neposrednu organsku vezu sa svojim duhovnikom, sa sveštenikom koji će najbolje znati kako da nas rukovodi i da nas vodi u tajni života crkve- rekao je patrijarh Porfirije u svojoj besedi.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
Na praznik Ulaska Gospoda i Spasa našeg Isusa Hrista u Jerusalim, dok su se iz naroda čuli poklici „Osana Sinu Davidovu“, poglavar Srpske pravoslavne crkve u nadahnutoj besedi poručio je da samo Hristos donosi odgovor na najdublje čežnje i strahove čoveka – i nudi večni život tamo gde sve drugo staje.
Isusa je tom prilikom narod dočekao kao cara, prostirući svoje haljine i grančice drveća i noseći u rukama palmove grančice.
Sa zvončićima oko vrata i vrbovim grančicama u rukama, stotine dece i vernika prošle su u molitvenom hodu do hrama Svetog Save, gde je vladika Petar služio bdenije uoči praznika Cveti — ulaska Gospodnjeg u Jerusalim.
Na Lazarevu subotu, u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, vladika Teodosije služio je svetu liturgiju, a mnogobrojni vernici, pristigli iz raznih krajeva Kosmeta, još jednom su posvedočili kome pripada ova svetinja i koliko traje srpski koren pod njenim svodovima.
U svetinji gde se vera pretače u nadu, a tišina u blagodat, episkop bihaćko-petrovački predvodio je bogosluženje u manastiru Ostrog, okupljajući vernike uoči Strasne sedmice i Hristovog Vaskrsenja.
Meštani naselja Raštani u Mostaru zatekli razbijene prozore, razbacane ikone i opljačkane svetinje u hramu koji su sami podigli pre dve godine – sveštenik očajan, a narod u suzama traži istinu i pravdu
Na praznik Ulaska Gospoda i Spasa našeg Isusa Hrista u Jerusalim, dok su se iz naroda čuli poklici „Osana Sinu Davidovu“, poglavar Srpske pravoslavne crkve u nadahnutoj besedi poručio je da samo Hristos donosi odgovor na najdublje čežnje i strahove čoveka – i nudi večni život tamo gde sve drugo staje.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Neki takođe veruju da su ovi tehnološki uređaji u njihovim životima "gubitak vremena."
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
Dvadeset šest godina nakon njegove pogibije, majka otkriva do sada nepoznate detalje iz života legendarnog vojnika — o krštenju, izboru krsne slave i tihoj veri koju je nosio u srcu.
U danima posta kada je riba dozvoljena, trpeza može da zasija jednostavnošću - uz kuvanu ribu s mladim povrćem i mirođijom, po receptu iz manastirske kuhinje koji spaja ukus i smirenje.