UMESTO CVEĆA NA GROB OSTAVLJAJU KAMENČIĆE: Sigurno ste videli ovaj prizor, a evo šta to znači
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Na dan slave srpske prestonice na čelu molitvene povorke, koja će prolaziti kroz gradske ulice od Vaznesenjskog hrama do Hrama Svetog Save, biće kivot sa svetim moštima svetitelja.
Ove godine, Beograd će sa posebnim duhovnim nadahnućem proslaviti Spasovdan, svoju gradsku slavu, sa svetim moštima Prepodobnog Justina Ćelijskog na čelu litije. Spasovdanska litija će krenuti gradskim ulicama od Vaznesenjskog hrama do Hrama Svetog Save, prenoseći blagoslov i duhovnu snagu ovog velikog svetitelja.
Doček svetih moštiju, koje dolaze iz zavetnog hrama u Valjevu, zakazan je za sredu, 12. jun, u 17 časova, u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg, gde će se služiti praznično bdenje. Sledećeg jutra, na sam Spasovdan, u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg služiće se arhijerejska liturgija u 9 časova, a mošti će biti iznete iz crkve u 19 časova i, u svečanoj litiji, prenesene do Hrama Svetog Save.
Beograd slavi Spasovdan kao svoju slavu od 1403. godine, kada je despot Stefan Lazarević gradu dao status srpske prestonice.
Prepodobni Justin Ćelijski, kanonizovan odlukom Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve 2. maja 2010. godine, ostavio je neizbrisiv trag u duhovnom životu našeg naroda.
Litija će biti ispunjena molitvama, a vernici će imati priliku da se poklone moštima i zatraže blagoslov od Prepodobnog Justina Ćelijskog. Ovaj svečani događaj nije samo prilika za duhovno uzdizanje, već i za jačanje zajedništva i vere među ljudima.
Vernici u Srbiji ponovo imaju priliku da se poklone i celivaju čudotvornu ikonu Majke Božje koja od 13. veka i njenog prvog čuda u šumi Kurska ostaje simbol nade i zaštite.
Pod vođstvom patrijarha Porfirija, hiljade vernika proslavilo je Spasovdan krsnim hodom od Vaznesenjske crkve do Hrama Svetog Save, noseći mošti Svetog Justina Ćelijskog i čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice “Znamenje” u molitvi za mir i blagostanje.
U molitvenom zajedništvu sa visokim crkvenim dostojanstvenicima i vernim narodom, svečanost je obeležena bogosluženjem, ophodom oko hrama, parastosom žrtvama iz 1941. godine i blagoslovom slavskih darova.
Na današnji dan, praznik Vaznesenja Hristovog, 2019. godine naš glavni grad bio je svedok mirotočenja, što je atmosferu na litiji povodom slave grada na poseban način proželo blagoslovom vere i duhovnosti.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Veruje se da kada sveštenik daje blagoslov, Isus Hristos sam, preko sveštenika, blagosilja narod.