Episkop niški posvetio je velelepni hram, donoseći svetlost vere i radost vernicima ovog kraja. Potom je uz prisustvo brojnih sveštenika i vernika, služena prva sveta liturgija u novoosvećenom hramu, koji će biti ponos merošinskog naroda.
U svečanom i duhovnom ambijentu, episkop niški Arsenije osveštao je hram Svetog Romana Đuniškog u Merošini, donoseći svetlost vere i radost vernicima ovog kraja. Pre početka arhijerejske liturgije, vladika je obavio čin velikog osvećenja, dajući ovom veličanstvenom hramu blagoslov koji će osvetljavati živote mnogih generacija.
SPC / Eparhija niška
Vladika Arsenije i sveštensko Eparhije niške
Uz episkopa Arsenija, u liturgiji su sasluživali i brojni sveštenici: protojerej-stavrofor Slobodan Petrović, arhijerejski namesnik toplički, protojerej-stavrofor Aleksandar Pavlović, protojerej Bratislav Vukićević, arhijerejski namesnik aleksinački; protonamesnik Đorđe Mirković, paroh merošinski protođakon Đorđe Filipović i đakon Nikola Eraković. Njihova prisutnost i služenje doprineli su svečanoj atmosferi ovog svetog čina, ukazujući na značaj zajedništva i duhovne podrške u pravoslavnoj veri.
SPC / Eparhija niška
Hram Svetog Romana Đuniškog
Nakon osvećenja, služena je prva sveta liturgija u novoosvećenom hramu, koji će biti ponos vernog naroda merošinskog kraja. Ovo je bio trenutak ispunjen emocijama i duhovnim uzdizanjem, jer je vernicima pružena prilika da prisustvuju prvoj liturgiji u hramu koji je postao simbol njihove vere i zajedništva.
Tokom malog vhoda, protonamesnik Đorđe Mirković, nadležni sveštenik merošinski, odlikovan je protojerejskim činom rukom episkopa Arsenija, što je priznanje za njegov dugogodišnji trud i predanost u služenju Bogu i narodu.
SPC / Eparhija niška
Porta Hrama Svetog Romana Đuniškog
Na kraju liturgije, vladika niški Arsenije je odlikovao istaknute dobrotvore ordenom Svetog Romana Đuniškog, visokim odlikovanjem Eparhije niške. Ovi dobrotvori su prepoznati za svoj nesebičan doprinos i podršku u izgradnji hrama, čime su postali uzor mnogima u zajednici.
Hram Svetog Romana Đuniškog sada stoji kao svetionik vere i nade, simbol duhovnog uzdizanja i zajedništva. Njegovo osvećenje nije samo obeležje jednog događaja, već početak nove ere duhovnog života za verni narod Merošine, mesto molitve, utehe i duhovnog rasta.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.