Obeležavanje dana kada je 40. naslednik na tronu Svetog Save završio svoj ovozemaljski život bila je prilika za podsećanje na važnost baštine i snagu vere koja nas povezuje kroz vekove, te da se inspirišemo primerom velikih predaka u svojoj svakodnevnoj borbi za istinu i pravdu.
U tišini male crkve Svetog Save na Vračaru, pred grobnim mestom slavnog prethodnika na tronu Svetitelja Save, patrijarh srpski Porfirije služio je pomen patrijarhu Varnavi povodom godišnjice njegovog blaženog usnuća. Ovog svetog dana, crkva je bila ispunjena duhom zajedništva i molitve, dok su se vernici okupili da odaju počast jednom od najznačajnijih duhovnih vođa srpskog pravoslavlja.
Patrijarh Porfirije je u svojoj besedi istakao duboki paradoks smrti i radosti, naglašavajući da smrt blaženopočivšeg patrijarha Varnave predstavlja početak njegove besmrtnosti:
SPC
Promocija knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave" u kripti Hrama Svetog Save
- Dan kada su pre 87 godina zvona srpskih crkava i manastira oglasila blaženo upokojenje patrijarha Varnave, četrdesetog naslednika na tronu Svetog Save, kakav paradoks: dan smrti – povod za radost; godišnjica upokojenja – razlog za veselje.
Ali ne bilo čije godišnjice i bilo kakve smrti, nego smrti blaženopočivšeg patrijarha Varnave u stvari je godišnjica njegove besmrtnosti, jer smrt za Hristovu istinu i pravdu čini čoveka besmrtnim i u ovom svetu koji ostavlja i u onom u koji ulazi - rekao je patrijarh Porfirije, pozivajući se na reči oca Justina.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Pomenu su, pored mnogobrojnog vernog naroda, prisustvovali mitropolit mileševski Atanasije i vikarni episkop lipljanski Dositej, a sasluživali su i protojerej-stavrofor Radivoj Panić, protojerej Đorđe Stojisavljević i đakon Nikola Kostić. Vernici su se okupili u velikom broju, stvarajući atmosferu zajedništva i molitve.
SPC
Knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave" izdavački je poduhvat Eparhije mileševske
Nakon pomena, obeležavanje godišnjice nastavljeno je nešto kasnije u kripti Hrama Svetog Save, gde je patrijarh Porfirije uvodnim slovom otpočeo predstavljanje knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave". Mnogobrojna publika, koja je ispunila kriptu hrama, s velikim zanimanjem je pratila predstavljanje ovog izdavačkog poduhvata Eparhije mileševske. Autori knjige, mitropolit mileševski Atanasije, prof. Bojan Strunjaš i prof. Velibor Pupović, istakli su važnost i vrednost duhovnog nasleđa patrijarha Varnave.
SPC
Mitropolit mileševski Atanasije
- Knjiga "Poslanice i besede patrijarha Varnave" predstavlja ne samo spomenik jednom velikom crkvenom poglavaru, već i svedočanstvo o trajnim vrednostima koje je on svojim radom i životom ostavio - rekao je mitropolit Atanasije.
Prof. Strunjaš je dodao:
- Patrijarh Varnava je svojim besedama i poslanicama govorio o najdubljim duhovnim istinama i bio je glas naroda u teškim vremenima.
SPC
Grobno mesto blaženopočivšeg patrijarha Varnave
Promociji knjige prisustvovali su i vikarni episkop lipljanski Dositej, iguman Zosim, protojerej Đorđe Stojisavljević, kao i brojno sveštenstvo, monaštvo i predstavnici državnih institucija i Opštine Pljevlja. Skup je završen molitvom i blagoslovom patrijarha Porfirija, čime je još jednom potvrđena trajna veza između prošlosti i sadašnjosti, kroz sećanje na lik i delo patrijarha Varnave.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Svečano praznično bdenije i duhovno nadahnuta akademija, služeni uoči spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save, sabrali su episkope, bogoslove, vojne učenike, profesore i verni narod pod svodove najvećeg pravoslavnog hrama, potvrđujući neprolaznu snagu svetosavskog zaveta.
Na dan velikog jubileja, u Deževi podno Golije, gde su se nekada nalazili dvorovi Stefana Nemanje, služena je liturgija kao snažno podsećanje na duhovno rodno mesto pravoslavnih Srba — tamo gde se rodila svetosavska iskra koja i danas greje srpski narod.
Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.