U drevnoj svetinji, staroj više od šest vekova, hiljade vernika sabralo se da uveliča tradicionalnu manifestaciju, da obnovi svoju veru i pronađe mir, slušajući nadahnutu besedu poglavara Srpske pravoslavne crkve o preobražaju duše i usklađivanju sa Božjom tvorevinom.
Na veliki pravoslavni praznik Preobraženja Gospodnjeg, u Dalmaciji je priređeno tradicionalno crkveno-narodno sabranje, koje svake godine okuplja verni narod iz svih krajeva ove blagoslovene zemlje. Srpski patrijarh Porfirije služio je arhijerejsku liturgiju u drevnom Manastiru Krka, duhovnom utočištu i svetioniku vere za Srbe u Dalmaciji, pa i celoj Hrvatskoj.
SPC
Osveštavanje grožđa na Preobraženje
Manastir Krka, zadužbina kneginje Jelene Nemanjić Šubić iz 1345. godine, svakog Preobraženja okuplja hiljade vernika. Ovaj sveti prostor, smiren u živopisnim predelima netaknute prirode između Knina i Šibenika, vekovima pruža duhovnu obnovu onima koji hode putem Hristovim. Tradicionalno Svedalmatinsko sabranje Srba u Hrvatskoj, održano u ovom svetom manastiru, svedoči o nepokolebljivoj veri i snazi duha koja je urezana u srce svakog vernika.
U svojoj nadahnutoj besedi, patrijarh Porfirije je istakao osnovne principe života u Hristu, naglašavajući da su mir i ljubav temelj istinske duhovne obnove. Njegove reči su odjeknule u dušama prisutnih, otkrivajući suštinu preobražaja koji vodi ka harmoniji sa Božjom tvorevinom:
SPC
Patrijarh Porfirije sa ahijerejima, jeromonasima i sveštenstvom
- Bez mira suvišno je i, da ne kažemo, bezumno govoriti o bilo čemu, a mir je uvek dar Božji. Mir se daje onome ko je otvoren za reč Božju, za reč Hristovu. Onda kada razumemo reč Hristovu, sve u našem životu počinje da biva u skladu sa njegovom rečju - kazao je poglavar SPC i nastavio:
- Ako smo na stranputici, ako smo daleko od sebe, od svojih bližnjih, ako smo daleko od Boga, kada poslušamo reč Hristovu i unesemo je u svoj život i ona počne da biva naš zakon, mi se preobražavamo polako, korak po korak, usklađujemo se sa Bogom, usklađujemo se sa sobom, a onda tako usklađeni počinjemo da živimo sa svim što je tvorevina Božja, u skladu sa ljudima koji su oko nas i koje susrećemo, ali i u skladu sa čitavom tvorevinom Božjom, u skladu sa prirodom - rekao je između ostalog patrijarh.
Ove reči su bile svetionik za okupljeni narod, podsećajući sve sabrane na značaj unutrašnjeg preobražaja koji vodi ka miru i ljubavi – istinskim vrednostima Hristove nauke. Sabranje u Manastiru Krka na Preobraženje nije samo tradicionalni crkveni događaj, već i duhovni susret koji iznova povezuje srpski narod sa Bogom, sa sobom i sa svetom oko sebe, podsećajući nas na večnu poruku Hristovog preobraženja – poruku mira, ljubavi i vere koja svetli kroz vekove.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U drevnom manastiru, zadužbini kneginje Jelene Nemanjić Šubić, vernici će se okupiti iz svih krajeva sveta kako bi zajedno obeležili jedan od najvećih praznika Srpske pravoslavne crkve, osnažujući vezu s duhovnom i kulturnom baštinom svog naroda.
Arhijerejski namesnik župski protojerej Vukman Petrović ističe značaj očuvanja čistote vere i pridržavanja svetih običaja i poručuje da ovaj veliki praznik obeležimo u skladu s crkvenim učenjem.
Vernici Srpske pravoslavne crkve širom sveta proslavljaju veliki praznik Hristovog preobraženja. U svetlim trenucima, otkriva se božanska slava koju je Isus pokazao na gori Tavor.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.