OD ODGOVORA NA OVO PITANJE PUNO ZAVISI, A TO NIJE DA LI STE GREŠNI! Otac Vasilije otkriva da je samo ovakva ispovest na korist čoveku!
Sveta tajna ispovesti nije kazna, već dar- prilika za novi početak i mir sa Bogom.
Mitropolit kruševački David predvodio je molitveni skup, uz sasluženje brojnog sveštenstva i svešteno-monaštva, i blagosiljao verni narod sabran u velikom broju oko svoje svetinje.
U Varvarinu, u srcu drevne regije Temnić, na praznik Uspenja Presvete Bogorodice, proslavljena je hramovna slava i obeležen veliki jubilej – dva veka postojanja Hrama Uspenja Presvete Bogorodice. Ovaj sveti dom, podignut na temeljima vere i hrabrosti, stamen u duhu naroda koji ga je gradio, odjeknuo je i ove godine svečanom arhijerejskom liturgijom koju je služio mitropolit kruševački David, obasjavši verne svojim duhovnim blagoslovom.
Nakon svete liturgije, pod svetlošću jutarnjeg sunca, mitropolit David je poveo praznični litijski ophod oko hrama, noseći molitve i nadanja vernih pred prestol Božiji. Litija je obavila hram kao nebeski plašt, dok su zvuci crkvenih zvona milovali duše okupljenih, podsećajući na neprekidnu vezu između prošlosti i sadašnjosti, između onih koji su utemeljili ovaj sveti dom i onih koji ga danas čuvaju.
U porti hrama, mitropolit David je blagoslovio slavske darove i prerezao slavski kolač, simbol jedinstva i ljubavi među vernicima. Svečar, đakon Nemanja Mihajlović, sa dubokim poštovanjem primio je ovaj čin, dok su prisutni u tišini izgovarali molitve za mir i blagostanje. Potom je vladika prelomio slavski kolač i pozvao sabrane na trpezu ljubavi.
Radost hramovne slave nastavila se kroz prigodni kulturno-umetnički program, ispunjen zvucima prigodnih pesama i igara koje su odjekivale kroz varvarinski kraj, kao da su i stari knez Miloš i graditelj Cincar Mileta Radojković, duhom prisutni, ponovo među svojima. Ovaj hram, čija je gradnja započeta 1824. godine uz podršku kneza Miloša i temnićkog kneza Milete Radojkovića, ostao je veran svedok vekovne borbe za slobodu i veru srpskog naroda.
U večernjim časovima, posle proslave u Varvarinu, mitropolit David se povukao u tišinu manastira Svetog apostola i jevanđelista Luke u Bošnjanu, gde su molitva zamenila zvuke slavlja, a misli se okrenule ka večnosti.
Tako je u Varvarinu, u ovom kutku Srbije, hramovna slava i jubilej proslavljen u duhu vere, tradicije i ljubavi, podsećajući nas na snagu korena iz kojih smo ponikli i obavezu da te korene čuvamo za buduće naraštaje.
Vernici su se sabrali povodom proslave Velike Gospojine, gde je mitropolit raško-prizrenskog u besedi naglasio važnost vere i predanja volji Božjoj, posebno u teškim vremenima na Kosmetu.
Pred polazak, srpskog sportistu i njegove prijatelje ispratio je blagoslov vladike topličkog Petra iz Saborne crkve u Beogradu, dok ih je na Kosovu i Metohiji dočekao vladika raško-prizrenski Teodosije.
U atmosferi duboke vere i molitve, poglavar SPC je tokom bogosluženja rukopoložio novog sveštenika, dok su se vernici nakon toga okupili na tradicionalnom narodnom saboru u čast Velike Gospojine.
Kako Sveti Jefrem Filotejski i Arizonski vidi Uspenje kao simbol Božanske pobede, ovaj veliki praznik donosi duhovnu obnovu i proslavu večnog života, otkrivajući ulogu Majke Božje kao mosta između neba i zemlje.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Nakon što ga je stari sveštenik saslušao poručio mu je šta treba da radi.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Ova saznanja bacaju novo svetlo na to kako svest može da postoji u trenucima kada je srce prestalo da kuca.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.