BIO JE BRAT ISUSA HRISTA, ALI ZBOG JEDNOG GREHA NIJE DAO DA GA TAKO ZOVU! SPC obeležava Svetog apostola Judu Jakovljevog
Kada je propovedao u predelima oko Ararata, uhvatili su ga neznabožci, razapeli na krst i ubili strelama.
Predstavnici ove drevne crkve prvi put su posetili ovaj deo Evrope, a poglavaru SPC su se zahvalili što je omogućio da se na Blagovesti prvi put u Srbiji održi bogosluženje za koptske vernike.
U duhu bratske hrišćanske ljubavi, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu visoku delegaciju Koptske pravoslavne (dohalkidonske) crkve iz Sjedinjenih Američkih Država, koju su predvodili mitropolit Južne Kalifornije i Havaja i episkop Los Anđelesa Serapion, zajedno sa vikarni episkopima Avramom i Kirilom. Ovaj susret nije bio samo protokolarni, već izraz dubokog međusobnog razumevanja i poštovanja između dveju Crkava, koje dele sličnu sudbinu kroz vekove.
Mitropolit Serapion se, u ime delegacije, zahvalio patrijarhu Porfiriju na srdačnom gostoprimstvu, naglasivši da je njihova poseta Srbiji prva poseta ovom delu sveta uopšte. U svom obraćanju, mitropolit je istakao kako su gosti tokom boravka posetili veličanstvene svetinje srpskog naroda – Hram Svetog Save na Vračaru, Sabornu crkvu Svetog arhangela Mihaila, kao i Muzej Srpske pravoslavne crkve. Utisci o srpskoj Crkvi, njenom duhovnom bogatstvu i narodu koji, poput Kopta, svedoči veru kroz stradanje, ostavili su na njih dubok utisak.
U svedočenju patrijarha Porfirija mogla se osetiti iskrena briga i razumevanje za patnje kroz koje prolaze i koptski hrišćani, koji, poput pravoslavnih Srba, hrabro nose svoj krst na putu spasenja. Njegove reči, osvetljene duhovnim uvidom i mudrošću, bile su podsetnik na Hristovu poruku o krstu:
- Ma koliko da je teško nositi krst, nemoguće je bez krsta razumeti poruku Hristovu - rekao je patrijarh Porfirije, osvrnuvši se na značaj prisustva Koptske crkve u zapadnom svetu.
U vremenu materijalizma i otuđenja, koptski hrišćani pružaju priliku mnogima da se upoznaju sa drevnom duhovnošću, čije korene nose iz Egipta, jedne od kolevki hrišćanstva.
Sastanku su prisustvovali i mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, kao i protojerej Đorđe Stojisavljević, šef kabineta patrijarha srpskog.
Jedan od najznačajnijih trenutaka ovog susreta bio je onaj kada se mitropolit Serapion zahvalio patrijarhu Porfiriju što je omogućio da se na Blagovesti, prvi put u Srbiji, u Patrijaršijskoj kapeli Svetog Simeona Mirotočivog, održi bogosluženje za vernike drevne Koptske crkve. Ovaj čin osvetljava put duhovnog jedinstva i hrišćanskog zajedništva, koje nadilazi geografske granice.
Na kraju srdačnog sastanka razmenjeni su prigodni darovi, čime je ova poseta dodatno osnažila veze između Srpske i Koptske pravoslavne crkve, dveju zajednica koje, uprkos daljinama, ostaju povezane duhovnom snagom i ljubavlju u Hristu.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Na praznik Duhova, 8. juna, grad podno Čaira biće domaćin horovima iz devet zemalja koji će u Sabornom hramu uzdignuti molitvu kroz pesmu — u duhu Milanskog edikta i pod blagoslovom mitropolita niškog Arsenija. Završnica festivala održaće se 12. juna u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
U vremenu kada mnogi žeđ gase prolaznim stvarima, poglavar Srpske pravoslavne crkve poziva: ostavimo krčage i dođimo na izvor večnosti.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Molitva je i način da se nosimo sa teškoćama, pronađemo mir i duhovno sazrevamo.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.