OD ODGOVORA NA OVO PITANJE PUNO ZAVISI, A TO NIJE DA LI STE GREŠNI! Otac Vasilije otkriva da je samo ovakva ispovest na korist čoveku!
Sveta tajna ispovesti nije kazna, već dar- prilika za novi početak i mir sa Bogom.
U svojoj besedi posle liturgije, vladika Teodosije govorio je vernicima okupljenim iz svih delova Kosova i Metohije o značaju vere u iskušenjima, naglašavajući da se čak i u trenucima slabosti rađaju novi počeci i bolje sutra za Srbe na ovim prostorima.
U srcu drevne Peći, među svetim zidovima crkve posvećene Usekovanju glave Svetog Jovana Krstitelja, ove godine je obeležena hramovna slava koja je, kao i uvek, okupila vernike iz Goraždevca, okolnih povratničkih sela, te raseljene Srbe iz Peći. U vremenu iskušenja i neizvesnosti, svako okupljanje Srba na Kosovu i Metohiji postaje svetionik nade, a radost ovogodišnje slave posebno je uvećana prisustvom velikog broja dece – pravih „anđelčića naše budućnosti“, kako ih je nazvao mitropolit raško-prizrenski Teodosije.
Arhijerejsku liturgiju sližio je mitropolit raško-prizrenski Teodosije, uz sasluženje sveštenstva i monaštva iz Eparhije raško-prizrenske. Među sabranima, bilo je i sestrinstvo Manastira Pećke patrijaršije, monasi Manastira Visoki Dečani, profesori i učenici obnovljene Prizrenske bogoslovije, a među gostima je bio i gradonačelnik Peći, Gazmend Muhadžeri. Brojsni vernici sabrali su se da proslave dan posvećen najvećem od proroka, Svetom Jovanu Krstitelju, čiji primer odvažnosti i vere predstavlja svetlost u tami za sve Srbe u ovim izazovnim vremenima.
Beseda mitropolita Teodosija bila je ispunjena nadom i verom u obnovu, čak i u najtežim trenucima.
- Kada mislimo da smo najslabiji, da je kraj, da je gotovo, onda Gospod postavi nov početak - kazao je vladika, naglašavajući da se svetlost slavske sveće i kandila u ovoj crkvi ne gasi zahvaljujući nesebičnom zalaganju oca Dragana i njegove porodice. Ali, to nije samo svetlost vidljiva oku – to je svetlost vere, nada koja obasjava sve prisutne, posebno najmlađe, čija čista srca simbolizuju neokaljanu veru u bolje sutra.
Prisustvo dece u ovim liturgijskim sabranjima je neizmerno važno, jer ona su ta koja će, u Gospodnje vreme, biti nosioci vere i svetlosti u svet koji prolazi kroz iskušenja. Oni su znak Božje ljubavi i pečat Njegove prisutnosti, potvrda da, iako danas u malom broju, vernici Kosova i Metohije imaju budućnost u Hristu, kao i snagu za obnovu.
Mitropolit Teodosije je, osvrćući se na mučenike koji su nedavno proslavljeni u ovom gradu, podsetio vernike na veličinu žrtve radi vere, pravde i istine Božje.
- Treba se čuvati greha, treba sačuvati svoju dušu i ono što je najvažnije – biti sjedinjen sa Gospodom u ljubavi Hristovoj, poručio je mitropolit, osnažujući verne u njihovoj borbi protiv svakodnevnih iskušenja.
Na kraju liturgije, domaćini ovogodišnje slave, raseljeni Pećanci Miraš Babović, Ivan Marković i Milan Vujinović, predali su deo slavskog kolača budućim domaćinima, Miodragu Božoviću iz Zubinog Potoka i Aleksandru Rakiću iz Zupča. Ovaj simboličan čin prenošenja vere i tradicije na buduće naraštaje podseća da je slavska sveća, kao i vera, nešto što traje, prenoseći se s generacije na generaciju.
Sabranje u Peći, proslava hramovne slave u crkvi posvećenoj Svetom Jovanu Krstitelju, dolazi kao podsetnik da, i u najtežim vremenima, vera donosi svetlost koja nas vodi kroz tamu iskušenja. Prisustvo dece, anđelčića budućnosti, naročito je dirljivo i značajno u ovom trenutku. Oni su znak da život teče, da vera živi, i da se čak i u najmračnijim vremenima rađa nada u obnovu i bolje sutra. Gospod, kako je mitropolit Teodosije rekao, postavlja nove početke kada mislimo da je sve izgubljeno – i upravo ta nada osvetljava put vernicima Kosova i Metohije kroz izazove današnjice.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Na putu ka svetinji desila se drama koja je potresla vernike – uznemirujuće informacije o pritiscima, hapšenjima i novim iskušenjima za srpski narod.
Molitve sabranih odzvanjaju kroz vekove – podsećajući da se ljubav prema otadžbini ne gasi ni pred najvećim iskušenjima.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Nakon što ga je stari sveštenik saslušao poručio mu je šta treba da radi.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Ova saznanja bacaju novo svetlo na to kako svest može da postoji u trenucima kada je srce prestalo da kuca.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.