Po večernjem bogosluženju, mitropolit Joanikije je zamonašio iskušenika i poželeo mu sreću na njegovom monaškom putovanju.
U navečerje praznika Vavedenja Presvete Bogorodice mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, služio je praznično večernje bogosluženje u hramu Svete Trojice u Donjem manastiru Ostrog, uz sasluženje ostroškog igumana arhimandrita Sergija i bratije ove svete porodice. Po večernjem bogosluženju, mitropolit Joanikije je zamonašio iskušenika davši mu monaško ime Venijamin po Prepodobnom Venijaminu Pečerskom.
- Proslavljamo večeras navečerje velikog praznika uvođenja u hram Presvete Deve Bogorodice. Duga je to priča, duga istorija puna lepih sećanja na rođenje i na detinjstvo Presvete Bogorodice, na njene blažene roditelje i na to davno vreme.
Međutim, ono što je najvažnije, po promislu Božijem, Presveta Deva Bogorodica privedena je kao mala devojčica, govori se da je imala svega tri godine, da služi hramu Gospodnjem u Jerusalimu. I Bog je učinio, koji ju je od njenoga začeća osenio svojom blagodaću, da ona uzrasta u vrlinama, veri, čistoti, pobožnosti i da celo svoje biće, učini hramom Božijim - besedio je mitropolit.
Митрополија црногорско-приморска
Mitropolit Joanikije besedio pred prisutnima.
Presveta Deva je postala hram Božji, hram slave Božije, kako je naglasio, pre nego što je Gospod sišao sa neba i po blagovesti Svetoga arhangela Gavrila nastanio se u njezinoj prečistoj utrobi. Kada je Bogorodica čula arhanđelsku blagovest da će roditi sina, a pošto je bila rešila da živi u devstvenosti, pobožnosti i služenju Bogu, pitala je kao ljudsko biće, sa nedostacima ljudske prirode, kako će to biti kada ona ne zna za muža.
Sveti arhangel Gavrilo nije objašnjavao kako će to biti, jer je i za njega bila tajna na koji će način Gospod sići sa neba i nastaniti se u njezinoj devičanskoj utrobi, već je rekao samo ono što mu je bilo rečeno da kaže Duh Sveti sići će na tebe i sila Svevišnjega osenićete i začećeš i rodićeš sina i nadenućeš mu Isus.
- Draga braćo i sestre, veliki Božji promisao o spasenju roda ljudskoga izvršen je preko Presvete Deve Bogorodice, koja je u svoju devičansku utrobu primila spasitelja sveta. Zato je proslavljamo i slavimo kao uzvišeniju od Anđela i Arhangela, časniju od Heruvima i uzvišeniju od Serafima, od nebeskih sila. Pevamo da je njena utroba postala šira od nebesa zato što se onaj koji je na nebesima i koga nebesa, ni nebesa nad nebesima ne mogu obuhvatiti, radi nas ljudi, radi našega spasenja umanjio, smirio, smanjio sebe, ostajući Bog i ne gubeći ništa od svoje slave.
Ali ljubav je takva, ona se umanjuje, ona prima poniženje da bi učinila dobro bližnjima - kazao je Arhiepiskop cetinjski i dodao da je to tajna nad tajnama kako se Bog tvorac neba i zemlje, koga nebesa obuhvatiti ne mogu, nastanio u utrobi Prečiste Deve.
Po njegovim riječima tajnu ljubavi Božije, kao i tajnu duhovnoga života, nemoguće je izraziti, jer je tajna duhovnoga života preduboka i prevelika i to je nepresušni izvor žive vode na kojem se napajamo samo ako hoćemo da se udubljujemo u tu tajnu.
Митрополија црногорско-приморска
Čin monašenja
Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije je novom monahu Venijaminu poželio da ide putem Svetih apostola i Svetih otaca:
- Naš dosadašnji poslušnik Vlado, a od sada monah Venijamin, primio je zalog monaškoga, anđelskoga čina. Postao novi služitelj svete Crkve Božije i hrama Božijega, doma Božijega, zavetovao se Bogu i Presvetoj Bogorodici i Svetom Vasiliju sa ovim časnim obećanjem i sa ovim prvim koracima na putu spasenja.
Neka da Bog da novi monah, trudeći se u slavu Božiju, ne posustane, nego uz pomoć Božije blagodati, koja će ga sigurno krepiti ako bude veran i istrajan na ovome svetome putu, da ide putem Svetih apostola i Svetih otaca i neka ga Gospod krepi, snaži, raduje i obnavlja njegove sile i umnožava njegove darove u sve dane života njegovoga i da ga udostoji večnoga svojega Carstva sa svima svetima - zaključio je mitropolit Joanijije.
Po svedočenjima vernog naroda, za svetinju u Crnoj Gori vezuje se nebrojano isceljenja i čuda, a spas pronalaze pronalaze i vernici drugih religija, koji iskreno pristupaju moštima Svetog Vasilija Ostroškog.
Pesma mlade Jovane Tešić, posvećena Svetoj Anastasiji, ne samo da slavi pravoslavnu veru i svetitelje, već i podseća mlade na važnost uzvišenih vrednosti i duhovnog života.
Brojna su čuda, koja su se dogodila u manastiru Ostrog, a jedno od njih svojevremeno je prepričao monah Joil, dugogodišnji čuvar kivota Svetog Vasilija Ostroškog.
Prepodobni Porfirije Kavsokalivit kanonizovan 2013. godine, ceo svoj ovozemaljski život posvetio je molitvi, skromnosti i čudesnim iscelenjima, a njegova duhovna mudrost i danas inspiriše vernike širom pravoslavnog sveta.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Na praznik Svetog Kirila Aleksandrijskog, umirovljeni episkop Jovan, nekadašnji iguman manastira Ostrog, služio je Liturgiju i održao potresnu besedu o zavisti među Srbima, postu koji nije dijeta i svetosti kao jedinom putu spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.