U prepunoj sali, predavanje oca Rafaila na temu „Da svi jedno budu“ donelo je snažnu poruku Hristove ljubavi i zajedništva. Poglavar SPC istakao je značaj vraćanja veri i upozorio na zloupotrebu reči Jevanđelja, dok su studenti dobili dragocene poklone za duhovno uzdizanje.
U susret predstojećem Božiću, Dom kulture Studentski grad u Beogradu postao je mesto jedinstvenog duhovnog sabranja. Predavanje oca Rafaila, igumana manastira Podmaina, na temu „Da svi jedno budu“ okupilo je mnoštvo studenata i ljubitelja duhovne reči. Veče je započelo zajedničkom molitvom, koja je dodatno osnažila osećaj zajedništva i molitvenog mira, a završilo se blagoslovom patrijarha srpskog Porfirija.
Otac Rafailo je nadahnuto govorio o izazovima današnjeg vremena, ukazujući na probleme egoizma, nezadovoljstva i nedostatka unutrašnjeg mira.
SPC
Veliko interesovanje vladalo je za ovo duhovno predavanje u Studentskom gradu
- Pravog mira neće biti i ne može biti dok ne proslavimo Gospoda na nebesima. Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja - rekao je otac Rafailo, nazivajući ove reči Jevanđelja „programskom himnom spasenja“. Njegova izlaganja, protkana ličnim iskustvima iz monaškog života, duboko su dirnula prisutne.
Vrhunac večeri bilo je obraćanje patrijarha Porfirija, koji je izrazio zahvalnost ocu Rafailu na njegovom duhovnom slovu.
- Braćo i sestre, hteo sam u ime nas svih sabranih da se zahvalim ocu Rafailu na duhovnom slovu, na crkvenom slovu. To je veoma važno zato što, kako je provejavalo i iz onoga što je otac Rafailo govorio, mnogi govorimo.
Mnogi imamo utisak i mislimo da govorimo reč jevanđeljsku, a zapravo neretko govorimo svoju reč, iznosimo svoje stavove koristeći reči Jevanđelja, koristeći reč samog živog Boga kao sredstvo, kao oruđe, za prenošenje onoga što bismo mi hteli da kažemo - naglasio je patrijarh Porfirije.
SPC
Patrijarh je takođe podvukao suštinsku poruku predavanja:
- Otac Rafailo je govorio reč Jevanđelja, pre svega neprestano insistirajući na tome da je centar našeg života Hristos i da, jednom reči, kada se u podvigu trudimo da živimo u skladu sa Hristovom reči, onda On, postajući naš centar i dolazeći na prvo mesto u našem životu, sve ostalo postavlja na svoje mesto.
Njegova Svetost je ukazao i na pogrešno tumačenje Hristove reči, upozoravajući na opasnosti zloupotrebe jevanđeljskih poruka:
- Rečeno mi je da je neko komentarisao moju reč ili sliku Svetog Save koji miri braću. Koristeći tu sliku, ja sam se trudio da govorim reč Hristovu, pozivajući sve upravo na smirenje, na, kroz Hrista, spoznaju istine da smo međusobno braća! A taj neko je rekao: „Oni nisu naša braća!“
To onda samo znači da taj ne govori reč Hristovu, reč Jevanđelja. Zapravo, on je izvan Crkve, jer je izvan Hristove reči, a koristi reč Hristovu i koristi Crkvu da bi sprovodio svoju ideju i ideologiju, koja je u krajnjoj liniji individualistička, pojedinačna, sebična - besedio je patrijarh.
SPC
Patrijarh Porfirije i jeromonah Rafailo
U zaključku svog obraćanja, patrijarh Porfirije je uputio reči blagoslova:
- Hvala i neka Gospod blagoslovi! Neka da mir Vama, ali i svima nama, da u miru i u radosti dočekamo praznik Božića koji nam donosi sve ono o čemu je otac Rafailo govorio.
Veče je završeno zahvalnicom organizatorima ciklusa duhovnih predavanja, na čelu sa jerejem Darkom Nikolićem, starešinom paraklisa Svetog Jovana Zlatoustog. Studenti su dobili na poklon knjige „Bog koji jeste“ protojereja Sergeja Baranova i „Iznad Istoka i Zapada“ Svetog vladike Nikolaja, kao trajni podsetnik na ovo izuzetno veče prožeto duhovnom mudrošću i ljubavlju.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Posle svete liturgije u obnovljenom hramu Preobraženja Gospodnjeg, poglavar SPC je u svojoj besedi govorio o čudesnoj priči o Milostivom Samarjaninu i pozvao sve vernike na preispitivanje sopstvene spremnosti da budu bližnji onima u nevolji.
Duhovni hod prema Vitlejemu, mitropolit zvorničko-tuzlanski pretočio je u stihove, a njegov glas, u pratnji harmoničnih tonova hora „Luka i Kleopa“, poziva na praštanje, duhovnu radost i ljubav, ispunjavajući svako srce toplinom božićne noći.
Zapadne crkve širom sveta danas proslavljaju Božić, praznik rođenja Isusa Hrista u Vitlejemu, gde su se vekovima hiljade vernika i hodočasnika okupljale ispred drevne crkve Hristovog rođenja.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.