U prepunoj sali, predavanje oca Rafaila na temu „Da svi jedno budu“ donelo je snažnu poruku Hristove ljubavi i zajedništva. Poglavar SPC istakao je značaj vraćanja veri i upozorio na zloupotrebu reči Jevanđelja, dok su studenti dobili dragocene poklone za duhovno uzdizanje.
U susret predstojećem Božiću, Dom kulture Studentski grad u Beogradu postao je mesto jedinstvenog duhovnog sabranja. Predavanje oca Rafaila, igumana manastira Podmaina, na temu „Da svi jedno budu“ okupilo je mnoštvo studenata i ljubitelja duhovne reči. Veče je započelo zajedničkom molitvom, koja je dodatno osnažila osećaj zajedništva i molitvenog mira, a završilo se blagoslovom patrijarha srpskog Porfirija.
Otac Rafailo je nadahnuto govorio o izazovima današnjeg vremena, ukazujući na probleme egoizma, nezadovoljstva i nedostatka unutrašnjeg mira.
SPC
Veliko interesovanje vladalo je za ovo duhovno predavanje u Studentskom gradu
- Pravog mira neće biti i ne može biti dok ne proslavimo Gospoda na nebesima. Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja - rekao je otac Rafailo, nazivajući ove reči Jevanđelja „programskom himnom spasenja“. Njegova izlaganja, protkana ličnim iskustvima iz monaškog života, duboko su dirnula prisutne.
Vrhunac večeri bilo je obraćanje patrijarha Porfirija, koji je izrazio zahvalnost ocu Rafailu na njegovom duhovnom slovu.
- Braćo i sestre, hteo sam u ime nas svih sabranih da se zahvalim ocu Rafailu na duhovnom slovu, na crkvenom slovu. To je veoma važno zato što, kako je provejavalo i iz onoga što je otac Rafailo govorio, mnogi govorimo.
Mnogi imamo utisak i mislimo da govorimo reč jevanđeljsku, a zapravo neretko govorimo svoju reč, iznosimo svoje stavove koristeći reči Jevanđelja, koristeći reč samog živog Boga kao sredstvo, kao oruđe, za prenošenje onoga što bismo mi hteli da kažemo - naglasio je patrijarh Porfirije.
SPC
Patrijarh je takođe podvukao suštinsku poruku predavanja:
- Otac Rafailo je govorio reč Jevanđelja, pre svega neprestano insistirajući na tome da je centar našeg života Hristos i da, jednom reči, kada se u podvigu trudimo da živimo u skladu sa Hristovom reči, onda On, postajući naš centar i dolazeći na prvo mesto u našem životu, sve ostalo postavlja na svoje mesto.
Njegova Svetost je ukazao i na pogrešno tumačenje Hristove reči, upozoravajući na opasnosti zloupotrebe jevanđeljskih poruka:
- Rečeno mi je da je neko komentarisao moju reč ili sliku Svetog Save koji miri braću. Koristeći tu sliku, ja sam se trudio da govorim reč Hristovu, pozivajući sve upravo na smirenje, na, kroz Hrista, spoznaju istine da smo međusobno braća! A taj neko je rekao: „Oni nisu naša braća!“
To onda samo znači da taj ne govori reč Hristovu, reč Jevanđelja. Zapravo, on je izvan Crkve, jer je izvan Hristove reči, a koristi reč Hristovu i koristi Crkvu da bi sprovodio svoju ideju i ideologiju, koja je u krajnjoj liniji individualistička, pojedinačna, sebična - besedio je patrijarh.
SPC
Patrijarh Porfirije i jeromonah Rafailo
U zaključku svog obraćanja, patrijarh Porfirije je uputio reči blagoslova:
- Hvala i neka Gospod blagoslovi! Neka da mir Vama, ali i svima nama, da u miru i u radosti dočekamo praznik Božića koji nam donosi sve ono o čemu je otac Rafailo govorio.
Veče je završeno zahvalnicom organizatorima ciklusa duhovnih predavanja, na čelu sa jerejem Darkom Nikolićem, starešinom paraklisa Svetog Jovana Zlatoustog. Studenti su dobili na poklon knjige „Bog koji jeste“ protojereja Sergeja Baranova i „Iznad Istoka i Zapada“ Svetog vladike Nikolaja, kao trajni podsetnik na ovo izuzetno veče prožeto duhovnom mudrošću i ljubavlju.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Posle svete liturgije u obnovljenom hramu Preobraženja Gospodnjeg, poglavar SPC je u svojoj besedi govorio o čudesnoj priči o Milostivom Samarjaninu i pozvao sve vernike na preispitivanje sopstvene spremnosti da budu bližnji onima u nevolji.
Duhovni hod prema Vitlejemu, mitropolit zvorničko-tuzlanski pretočio je u stihove, a njegov glas, u pratnji harmoničnih tonova hora „Luka i Kleopa“, poziva na praštanje, duhovnu radost i ljubav, ispunjavajući svako srce toplinom božićne noći.
Zapadne crkve širom sveta danas proslavljaju Božić, praznik rođenja Isusa Hrista u Vitlejemu, gde su se vekovima hiljade vernika i hodočasnika okupljale ispred drevne crkve Hristovog rođenja.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.