Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Božićni post mnogi vernici doživljavaju kao period duhovne pripreme za pričešće na Božićnoj liturgiji. Nije mali broj onih koji Svetu tajnu pričešća primaju samo na praznik Hristovog Rođenja, eventualno još i na Vaskrs. Na taj način se oglušuju o reči duhovnih autoriteta, koji nas podsećaju da bi trebalo češće da se pričešćujemo.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
- Nikada post ni ispovest ne uslovljavaju Sveto pričešće, niti Sveto pričešće zavisi od posta i ispovesti - rekao je u jednoj od svojih beseda patrijarh Porfirije još dok je bio mitropolit, a potom je očinski objasnio:
- U pravoslavnom predanju, post je oduvek bio ustanovljen u skladu sa crkvenim propisima – kao prilika da se podvizavamo i duhovno uzrastamo kroz odricanje od strasti i greha, ali i kroz zadobijanje vrlina, s ljubavlju kao krajnjim ciljem. S druge strane, ispovest je uvek postojala kao Sveta tajna pokajanja. Međutim, pokajanje se ne može programirati, jer nije moguće veštački i mehanički izazvati u čoveku osećanje radosne tuge zbog sopstvenih padova.
Printscreen, Wikipedia
Sveti Oci su dali objašnjenja ko ne sme da se pričesti, svedena u pet osnovnih grupa ljudi
Dakle, svi verni bi trebalo češće da pristupaju putiru i da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom. Ali, kome nije dozvoljeno pričešće?
Na ovo pitanje, Sveti Oci su dali objašnjenja koja su svedena u pet osnovnih grupa ljudi:
1. Oglašeni
Oni koji još nisu kršteni. Na liturgiji i danas čujemo reči: „Oglašeni, izađite!“ Oglašeni mogu prisustvovati liturgiji, ali samo do određenog dela.
2. Oni koji su otpali od čistog života
U ovoj grupi su bludnici, ubice, zelenaši, varalice, kavgadžije, gordeljivci, zavidnici i zlopamtila. Oni, prema rečima Svetih Otaca, često ni ne osećaju da su udaljeni od Boga i da su u potrebi za pokajanjem.
3. Bezbožni i hulnici
Oni koji preziru Svetu tajnu pričešća i ismevaju je, duhovno su mrtvi i nedostojni ovog uzvišenog dara.
4. Pokajnici pod epitimijom
Oni koji su prestali da greše i ispovedili su svoje grehe, ali im je, radi duhovnog isceljenja, određena epitimija, tj. privremena zabrana pričešća.
5. Oni koji se nisu potpuno posvetili Bogu
U petoj, poslednjoj grupi su oni koji nisu spremni da posvete svoj život Bogu i da žive čistim, besprekornim hrišćanskim životom.
SPC
Sveta tajna pričešća
Pripadnici ovih pet grupa, prema tumačenju Svetih Otaca, nisu dostojni pričešća. Međutim, svi ostali, na poziv sveštenika: „Sa strahom Božijim, verom i ljubavlju pristupite“, trebalo bi da priđu sa skrušenošću i radosno prime Svetu tajnu pričešća, jer je ona izvor duhovne snage, očišćenja i jedinstva sa Gospodom.
U svetinji nadomak Mionice, „najluđa noć“ postaje prilika za duhovnu obnovu i liturgijsko slavlje, daleko od greha i svetovnih iskušenja, kroz molitvu, pričešće i smirenje, dok svet izdiše pod teretom „greha, bluda i Sodome“.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
Pozivajući se na svešteničku praksu, protojerej Andrej Čiženko govori o pogrešnim stavovima, opasnim grehovima i svemu onome što nas udaljava od prave duhovnosti. Objašnjava kako da se pričestimo dostojno, u miru i strahu Božijem.
Dok većina otaca Crkve ističe značaj evharistijskog sabranja, jedan od najvećih duhovnika 19. veka, optinski starac Varsonufije, ukazao je na jutrenje kao trenutak kada mi sami prinosimo sebe Bogu, za razliku od službe kada nam se Isus Hristos prinosi na žrtvu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Svetog Kirila Aleksandrijskog, umirovljeni episkop Jovan, nekadašnji iguman manastira Ostrog, služio je Liturgiju i održao potresnu besedu o zavisti među Srbima, postu koji nije dijeta i svetosti kao jedinom putu spasenja.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.