Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Božićni post mnogi vernici doživljavaju kao period duhovne pripreme za pričešće na Božićnoj liturgiji. Nije mali broj onih koji Svetu tajnu pričešća primaju samo na praznik Hristovog Rođenja, eventualno još i na Vaskrs. Na taj način se oglušuju o reči duhovnih autoriteta, koji nas podsećaju da bi trebalo češće da se pričešćujemo.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
- Nikada post ni ispovest ne uslovljavaju Sveto pričešće, niti Sveto pričešće zavisi od posta i ispovesti - rekao je u jednoj od svojih beseda patrijarh Porfirije još dok je bio mitropolit, a potom je očinski objasnio:
- U pravoslavnom predanju, post je oduvek bio ustanovljen u skladu sa crkvenim propisima – kao prilika da se podvizavamo i duhovno uzrastamo kroz odricanje od strasti i greha, ali i kroz zadobijanje vrlina, s ljubavlju kao krajnjim ciljem. S druge strane, ispovest je uvek postojala kao Sveta tajna pokajanja. Međutim, pokajanje se ne može programirati, jer nije moguće veštački i mehanički izazvati u čoveku osećanje radosne tuge zbog sopstvenih padova.
Printscreen, Wikipedia
Sveti Oci su dali objašnjenja ko ne sme da se pričesti, svedena u pet osnovnih grupa ljudi
Dakle, svi verni bi trebalo češće da pristupaju putiru i da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom. Ali, kome nije dozvoljeno pričešće?
Na ovo pitanje, Sveti Oci su dali objašnjenja koja su svedena u pet osnovnih grupa ljudi:
1. Oglašeni
Oni koji još nisu kršteni. Na liturgiji i danas čujemo reči: „Oglašeni, izađite!“ Oglašeni mogu prisustvovati liturgiji, ali samo do određenog dela.
2. Oni koji su otpali od čistog života
U ovoj grupi su bludnici, ubice, zelenaši, varalice, kavgadžije, gordeljivci, zavidnici i zlopamtila. Oni, prema rečima Svetih Otaca, često ni ne osećaju da su udaljeni od Boga i da su u potrebi za pokajanjem.
3. Bezbožni i hulnici
Oni koji preziru Svetu tajnu pričešća i ismevaju je, duhovno su mrtvi i nedostojni ovog uzvišenog dara.
4. Pokajnici pod epitimijom
Oni koji su prestali da greše i ispovedili su svoje grehe, ali im je, radi duhovnog isceljenja, određena epitimija, tj. privremena zabrana pričešća.
5. Oni koji se nisu potpuno posvetili Bogu
U petoj, poslednjoj grupi su oni koji nisu spremni da posvete svoj život Bogu i da žive čistim, besprekornim hrišćanskim životom.
SPC
Sveta tajna pričešća
Pripadnici ovih pet grupa, prema tumačenju Svetih Otaca, nisu dostojni pričešća. Međutim, svi ostali, na poziv sveštenika: „Sa strahom Božijim, verom i ljubavlju pristupite“, trebalo bi da priđu sa skrušenošću i radosno prime Svetu tajnu pričešća, jer je ona izvor duhovne snage, očišćenja i jedinstva sa Gospodom.
U svetinji nadomak Mionice, „najluđa noć“ postaje prilika za duhovnu obnovu i liturgijsko slavlje, daleko od greha i svetovnih iskušenja, kroz molitvu, pričešće i smirenje, dok svet izdiše pod teretom „greha, bluda i Sodome“.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
Pozivajući se na svešteničku praksu, protojerej Andrej Čiženko govori o pogrešnim stavovima, opasnim grehovima i svemu onome što nas udaljava od prave duhovnosti. Objašnjava kako da se pričestimo dostojno, u miru i strahu Božijem.
Dok većina otaca Crkve ističe značaj evharistijskog sabranja, jedan od najvećih duhovnika 19. veka, optinski starac Varsonufije, ukazao je na jutrenje kao trenutak kada mi sami prinosimo sebe Bogu, za razliku od službe kada nam se Isus Hristos prinosi na žrtvu.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.
Prepodobni Nikodim Svetogorac nas uči šta se dešava sa dušom i telom nakon pričešća, ali ukazuje i na situacije u kojima se može pričestiti i onaj kome je izrečena epitimija privremene odvojenosti od ove svete tajne.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.