Dok većina otaca Crkve ističe značaj evharistijskog sabranja, jedan od najvećih duhovnika 19. veka, optinski starac Varsonufije, ukazao je na jutrenje kao trenutak kada mi sami prinosimo sebe Bogu, za razliku od službe kada nam se Isus Hristos prinosi na žrtvu.
U pravoslavnoj tradiciji, liturgija zauzima središnje mesto kao najsvetije bogosluženje koje okuplja vernike. Međutim, često se zaboravlja značaj jutrenjeg bogosluženja koje najdublje osvetljava početak dana i priprema dušu za susret s Gospodom.
Prepodobni Varsonufije Optinski, jedan od najvećih duhovnika 19. veka, podseća nas na uzvišenost ovog trenutka: „Obavezno idite u crkvu i uvek pokušajte da stignete prvi pre nego što počne služba. Jutrenje je jedna od najtežih osnova monaškog života, ali ima veliku moć. Jutrenje je, prema drevnim ocima, važnije od liturgije. Na liturgiji nam se Isus Hristos prinosi na žrtvu, a na jutrenju mi prinosimo sebe Njemu. Ova prinuda, ovo je borba sa telom i ima veliki značaj,“ poručuje Sveti Varsonufije, otkrivajući dublju dimenziju jutarnje molitve.
Printscreen/Youtube/ Телевизија Храм
Iako može delovati zahtevno, jutrenje donosi bogatu duhovnu blagodat
Jutrenje simbolizuje buđenje duše iz tame grehovne noći. Ovaj sveti trenutak poziva vernika na očišćenje uma i srca, usmeravajući misli ka Gospodu. U tišini crkve, osvetljenoj svetlošću sveća, i u melodijama bogoslužbenih pesama, vera dobija snagu, a srce pronalazi mir i pripremu za iskušenja dana.
Za monahe, jutrenje je stub podvižničkog života – borba sa telom i slabostima. To je trenutak kada volja nadvladava lenjost, a duh se uzdiže ka nebeskom. Kako je Prepodobni Varsonufije naglasio, ova tiha žrtva nije bez ploda. Ona jača unutrašnju snagu i donosi neprocenjivi duhovni mir.
Iako može delovati zahtevno, jutrenje donosi bogatu duhovnu blagodat. Vernici tada prinose svoje srce Hristu, u iskrenoj molitvi koja osvežava dušu i osvetljava naš put. U crkvi, gde sveće trepere pred ikonama, ovaj trenutak postaje prilika za pokajanje, smirenje i obnovu vere.
Prepodobni Varsonufije podseća da u ovoj tihoj žrtvi leži ključ dublje povezanosti s Gospodom. Jutrenje nije samo deo bogoslužbenog ciklusa – ono je duhovni temelj, vrata kroz koja započinjemo naš hod ka večnosti, predajući Gospodu sebe u punoj ljubavi i veri.
Pozivajući se na Simvol vere i reči svetih otaca, blaženopočivši episkop Srpske pravoslavne crkve objasnio je zašto je Crkva neodvojivi deo pravoslavne vere.
Od crvene boje mučeništva, preko zlatne slave Hristove, do plave čistoće Bogorodice – svaka boja u pravoslavnoj liturgiji nosi duboku simboliku i vodi vernike ka dubljem razumevanju vere i duhovnog života.
Pozivajući se na svešteničku praksu, protojerej Andrej Čiženko govori o pogrešnim stavovima, opasnim grehovima i svemu onome što nas udaljava od prave duhovnosti. Objašnjava kako da se pričestimo dostojno, u miru i strahu Božijem.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.