Posle svete liturgije u obnovljenom hramu Preobraženja Gospodnjeg, poglavar SPC je u svojoj besedi govorio o čudesnoj priči o Milostivom Samarjaninu i pozvao sve vernike na preispitivanje sopstvene spremnosti da budu bližnji onima u nevolji.
U svetlosti blagodati i duhovnog sabranja, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju u hramu Preobraženja Gospodnjeg na zagrebačkom Cvetnom trgu, čija istorija traje već 230 godina. Ovaj saborni hram Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, ukrašen freskama znamenitog ruskog umetnika Nikolaja Muhina, odoleva vremenu i svedoči o istrajnosti pravoslavnog naroda u Zagrebu.
Liturgijsko sabranje bilo je ispunjeno molitvom i rečima nadahnuća, dok su patrijarhu Porfiriju sasluživali sveštenici Sabornog hrama, sveštenik Bogoljub Ostojić i protođakon Dragan Radić. Uprkos posledicama snažnog zemljotresa iz 2020. godine, obnova hrama je u toku, a njegova duhovna obnova postojana i živa.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Nakon čitanja Jevanđelja o Milostivom Samarjaninu, patrijarh Porfirije obratio se prisutnima dubokim rečima koje su dirnule srca vernih. Osnovna poruka ove čudesne priče, kako je naglasio, jeste ljubav prema bližnjem, bez obzira na pripadnost ili razlike.
- Gospod je ispričao ovu priču, jer su mu književnici i fariseji postavili pitanje: Ko je moj bližnji? Odgovorio im je na kraju pitanjem: Ko je bližnji postradalom? Da li su to oni koji su mu formalno bliski, po veri i nacionalnoj pripadnosti, ili onaj koji ništa od toga nije, ali je iskazao ljubav prema stradalniku? Odgovor je potpuno jasan. Bližnji je onaj koji pruža ljubav, razume, sluša i zna da je svaki čovek ikona Božja.
Patrijarh je pozvao vernike da ovu priču shvate ne samo kao podsetnik, već i kao poziv na lično preispitivanje. Umesto da se pitamo „Ko je moj bližnji?“, patrijarh Porfirije je naglasio potrebu da sebi postavimo dublje i važnije pitanje:
- Kome sam ja bližnji? Kada postavimo takvo pitanje, kriterijumi Jevanđelja postaće naša mera. Stojeći pred Hristom Gospodom, kao pred ogledalom, dobićemo jasan odgovor. Kome sam ja bližnji?
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu
Liturgija u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, iako pod senkom oštećenja od zemljotresa, bila je svedočanstvo duhovne snage zajednice. Patrijarhova poruka o ljubavi i služenju bližnjem dodatno je osnažila verne, podsećajući ih na Hristovu poruku o zajedništvu i međusobnom razumevanju.
Ove reči ne odjekuju samo u crkvenim svodovima, već duboko dodiruju srca svih koji prepoznaju ljubav prema bližnjemu kao put ka istinskoj veri i spasenju.
Iz manastira Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar SPC poslao je snažne poruke o duhovnom budnom stanju, zamkama gordosti i značaju slobodne volje, sabravši na Svetoj liturgiji verni narod i arhijereje.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.