Posle svete liturgije u obnovljenom hramu Preobraženja Gospodnjeg, poglavar SPC je u svojoj besedi govorio o čudesnoj priči o Milostivom Samarjaninu i pozvao sve vernike na preispitivanje sopstvene spremnosti da budu bližnji onima u nevolji.
U svetlosti blagodati i duhovnog sabranja, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju u hramu Preobraženja Gospodnjeg na zagrebačkom Cvetnom trgu, čija istorija traje već 230 godina. Ovaj saborni hram Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, ukrašen freskama znamenitog ruskog umetnika Nikolaja Muhina, odoleva vremenu i svedoči o istrajnosti pravoslavnog naroda u Zagrebu.
Liturgijsko sabranje bilo je ispunjeno molitvom i rečima nadahnuća, dok su patrijarhu Porfiriju sasluživali sveštenici Sabornog hrama, sveštenik Bogoljub Ostojić i protođakon Dragan Radić. Uprkos posledicama snažnog zemljotresa iz 2020. godine, obnova hrama je u toku, a njegova duhovna obnova postojana i živa.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Nakon čitanja Jevanđelja o Milostivom Samarjaninu, patrijarh Porfirije obratio se prisutnima dubokim rečima koje su dirnule srca vernih. Osnovna poruka ove čudesne priče, kako je naglasio, jeste ljubav prema bližnjem, bez obzira na pripadnost ili razlike.
- Gospod je ispričao ovu priču, jer su mu književnici i fariseji postavili pitanje: Ko je moj bližnji? Odgovorio im je na kraju pitanjem: Ko je bližnji postradalom? Da li su to oni koji su mu formalno bliski, po veri i nacionalnoj pripadnosti, ili onaj koji ništa od toga nije, ali je iskazao ljubav prema stradalniku? Odgovor je potpuno jasan. Bližnji je onaj koji pruža ljubav, razume, sluša i zna da je svaki čovek ikona Božja.
Patrijarh je pozvao vernike da ovu priču shvate ne samo kao podsetnik, već i kao poziv na lično preispitivanje. Umesto da se pitamo „Ko je moj bližnji?“, patrijarh Porfirije je naglasio potrebu da sebi postavimo dublje i važnije pitanje:
- Kome sam ja bližnji? Kada postavimo takvo pitanje, kriterijumi Jevanđelja postaće naša mera. Stojeći pred Hristom Gospodom, kao pred ogledalom, dobićemo jasan odgovor. Kome sam ja bližnji?
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu
Liturgija u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, iako pod senkom oštećenja od zemljotresa, bila je svedočanstvo duhovne snage zajednice. Patrijarhova poruka o ljubavi i služenju bližnjem dodatno je osnažila verne, podsećajući ih na Hristovu poruku o zajedništvu i međusobnom razumevanju.
Ove reči ne odjekuju samo u crkvenim svodovima, već duboko dodiruju srca svih koji prepoznaju ljubav prema bližnjemu kao put ka istinskoj veri i spasenju.
Iz manastira Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar SPC poslao je snažne poruke o duhovnom budnom stanju, zamkama gordosti i značaju slobodne volje, sabravši na Svetoj liturgiji verni narod i arhijereje.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
U besedi posle liturgije u Hramu Svetog Dimitrija na Novom Beogradu, episkop novobrdski podsetio je verne na značaj pokajanja, krštenja i svakodnevnog življenja u veri.
Beseda poglavara Srpske pravoslavne crkve na svetoj liturgiji u crkvi Preobraženja Gospodnjeg o dubokom značenju Božića i putu ka unutrašnjem preobražaju, pozivajući na mir, praštanje i ljubav među ljudima.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.