Iz manastira Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar SPC poslao je snažne poruke o duhovnom budnom stanju, zamkama gordosti i značaju slobodne volje, sabravši na Svetoj liturgiji verni narod i arhijereje.
Manastir Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, drevna svetinja nadomak Beograda, na praznik Svetog mučenika Platona bio je mesto molitvenog sabranja i duhovnog nadahnuća, gde je patrijarh srpski Porfirije, zajedno sa vikarima, episkopima hvostanskim Aleksejem i lipljanskim Dositejem, jeromonahom Stefanom i bratstvom manastira, služio svetu liturgiju.
Foto: SPC
Manastir Slanci
Ova svetinja, čiji temelji prema predanjima potiču još iz doba Svetog Save ili Svetog kralja Dragutina, svedoči o vekovnim iskušenjima i pobedama. U vreme despota Stefana Lazarevića, kada je Beograd postao prestonica, manastir je procvetao, dok je pod despotom Đurađem Brankovićem posvećen Svetom arhiđakonu Stefanu, zaštitniku porodice Branković. Tokom vekova razaranja, od turskog doba do savremenih obnova, manastir je ostajao stub duhovnosti i nade.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i vikarni episkopi: lipljanski Dositej i hvostanski Aleksej
Patrijarh Porfirije, u svojoj besedi nakon čitanja Jevanđelja, ukazao je na dve ključne prepreke na putu vere i spasenja.
- Dve su demonske sile, koje žele da nas odvuku s puta Božjeg i da umanje naš podvig – podvig molitve, vere i pokajanja, podvig saradnje s blagodaću Božjom na planu našeg spasenja - kazao je patrijarh, a potom objasnio:
- Demonske sile govore nama ljudima da ima vremena – da ima vremena za podvig, za pokajanje, za ljubav i da ne moramo odmah i sada da se trudimo i borimo sa svojim strastima: najpre sa gordošću, sa samoljubljem, sa egocentrizmom, a onda i sa svim drugim strastima. „Ima vremena“ – to nam poručuju demonske sile - ustakao je poglavar SPC I dodao:
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
- Mi iz Jevanđelja znamo da sam Gospod kaže kako niko ne zna kada će Ženik doći, tj. kada ćemo stati pred lice Božje. Postoje razne nevolje i nedaće kroz koje prolazimo, i mi mislimo da otporom tim nedaćama i iskušenjima koja dolaze spolja možemo da „izigramo“ i „prevarimo“ dolazak Ženika, tj. ili da ga odložimo ili potpuno izbegnemo odlazak iz ovog sveta.
Potom je ukazao i na drugu, dublju zabludu koja dolazi iz modernog sveta, koji često negira samo postojanje zla demona:
- Druga, još teža prevara demonskih sila, jeste pokušaj da nas uvere kako one zapravo i ne postoje, kako đavo ne postoji. Neretko se dešava da, čak i kada verujemo u Boga, u Hrista raspetog, imamo utisak da demonske sile ne postoje i izbegavamo da ih nazovemo njihovim pravim imenom - rekao je patrijarh srpski u svojoj besedi i dodao:
Foto: SPC
Vernici na liturgiji u manastiru Slanci
- Danas, u savremenom svetu, posebno nije poželjno govoriti o silama zla, zlim silama, demonskim silama, koje na razne načine pokušavaju da uzmu naše duše. Način koji najviše parališe naš podvig jeste taj da nas uvere da one zapravo ne postoje. Ali one zaista, braćo i sestre, postoje!
Poruka patrijarha duboko je odjeknula među okupljenim narodom, podsećajući na snagu vere i važnost neprestanog duhovnog budnog stanja. Manastir u Slancima, simbol vekovne borbe i obnove, tog dana bio je svedok novog poglavlja u životima vernika, ispunjenog rečima utehe i nade.
Foto: SPC
Vikarni episkop lipljanski Dositej
U atmosferi molitve i zajedništva, ovaj dan u manastiru Svetog arhiđakona Stefana bio je više od obreda – bio je poziv na osvešćenje, na prepoznavanje snage vere i ljubavi u svakodnevnim izazovima.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Save u Londonu, a tokom ovog bogosluženja u tron episkopa londonskih i britansko-irskih uveo je vladiku Nektarija.
Joga, prema stavu sveštenika Marka Jeftića, nije samo fizička vežba, već duhovna praksa koja potiče iz hinduizma i drugih mnogoboćačkih religija, te predstavlja opasnost za pravoslavne hrišćane jer vodi ka povezivanju sa demonima.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.