Manastir Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, drevna svetinja nadomak Beograda, na praznik Svetog mučenika Platona bio je mesto molitvenog sabranja i duhovnog nadahnuća, gde je patrijarh srpski Porfirije, zajedno sa vikarima, episkopima hvostanskim Aleksejem i lipljanskim Dositejem, jeromonahom Stefanom i bratstvom manastira, služio svetu liturgiju .
Foto: SPC
Manastir Slanci
Ova svetinja, čiji temelji prema predanjima potiču još iz doba Svetog Save ili Svetog kralja Dragutina, svedoči o vekovnim iskušenjima i pobedama. U vreme despota Stefana Lazarevića, kada je Beograd postao prestonica, manastir je procvetao, dok je pod despotom Đurađem Brankovićem posvećen Svetom arhiđakonu Stefanu, zaštitniku porodice Branković. Tokom vekova razaranja, od turskog doba do savremenih obnova, manastir je ostajao stub duhovnosti i nade.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i vikarni episkopi: lipljanski Dositej i hvostanski Aleksej
Patrijarh Porfirije, u svojoj besedi nakon čitanja Jevanđelja, ukazao je na dve ključne prepreke na putu vere i spasenja.
- Dve su demonske sile, koje žele da nas odvuku s puta Božjeg i da umanje naš podvig – podvig molitve, vere i pokajanja, podvig saradnje s blagodaću Božjom na planu našeg spasenja - kazao je patrijarh, a potom objasnio:
- Demonske sile govore nama ljudima da ima vremena – da ima vremena za podvig, za pokajanje, za ljubav i da ne moramo odmah i sada da se trudimo i borimo sa svojim strastima: najpre sa gordošću, sa samoljubljem, sa egocentrizmom, a onda i sa svim drugim strastima. „Ima vremena“ – to nam poručuju demonske sile - ustakao je poglavar SPC I dodao:
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
- Mi iz Jevanđelja znamo da sam Gospod kaže kako niko ne zna kada će Ženik doći, tj. kada ćemo stati pred lice Božje. Postoje razne nevolje i nedaće kroz koje prolazimo, i mi mislimo da otporom tim nedaćama i iskušenjima koja dolaze spolja možemo da „izigramo“ i „prevarimo“ dolazak Ženika, tj. ili da ga odložimo ili potpuno izbegnemo odlazak iz ovog sveta.
Potom je ukazao i na drugu, dublju zabludu koja dolazi iz modernog sveta, koji često negira samo postojanje zla demona:
- Druga, još teža prevara demonskih sila, jeste pokušaj da nas uvere kako one zapravo i ne postoje, kako đavo ne postoji. Neretko se dešava da, čak i kada verujemo u Boga, u Hrista raspetog, imamo utisak da demonske sile ne postoje i izbegavamo da ih nazovemo njihovim pravim imenom - rekao je patrijarh srpski u svojoj besedi i dodao:
Foto: SPC
Vernici na liturgiji u manastiru Slanci
- Danas, u savremenom svetu, posebno nije poželjno govoriti o silama zla, zlim silama, demonskim silama, koje na razne načine pokušavaju da uzmu naše duše. Način koji najviše parališe naš podvig jeste taj da nas uvere da one zapravo ne postoje. Ali one zaista, braćo i sestre, postoje!
Poruka patrijarha duboko je odjeknula među okupljenim narodom, podsećajući na snagu vere i važnost neprestanog duhovnog budnog stanja. Manastir u Slancima, simbol vekovne borbe i obnove, tog dana bio je svedok novog poglavlja u životima vernika, ispunjenog rečima utehe i nade.
Foto: SPC
Vikarni episkop lipljanski Dositej
U atmosferi molitve i zajedništva, ovaj dan u manastiru Svetog arhiđakona Stefana bio je više od obreda – bio je poziv na osvešćenje, na prepoznavanje snage vere i ljubavi u svakodnevnim izazovima.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Save u Londonu, a tokom ovog bogosluženja u tron episkopa londonskih i britansko-irskih uveo je vladiku Nektarija.
Joga, prema stavu sveštenika Marka Jeftića, nije samo fizička vežba, već duhovna praksa koja potiče iz hinduizma i drugih mnogoboćačkih religija, te predstavlja opasnost za pravoslavne hrišćane jer vodi ka povezivanju sa demonima.
Jeromonasi manastira Simonopetra doneli su patrijarhu dragocene darove i predložili obeležavanje mesta stradanja despota Jovana Uglješe.
Vernici su se okupili na molitvenom sabranju, gde je episkop gornjokarlovački u nadahnutoj besedi govorio o tajni vremena, spasenju duše i putu ka svetosti.
Sveti Dositej je nedugo po dolasku za mitropolita zagrebačkog osnovao monašku svetu porodicu 1936. godine, što je još jedan dokaz da je naša Crkva monaholjubiva i manastiroljubiva.
Mitropolija crnogorsko-primorska najoštrije je reagovala na slučaj koji je pogodio protojereja Mijajla Backovića, ističući da je reč o anticrkvenom činu i pozivajući državne i lokalne vlasti da preduzmu sve mere kako bi se počinioci ovog gnusnog dela identifikovali i sankcionisali.
Jedan od važnih novih projekata je izgradnja Parohijskog doma u porti hrama Vaskrsenja Hristovog u Novom Priboju, koji će se uklopiti u jednu novu ambijentalnu celinu, zajedno sa predstojećim uređenjem Trga u ovom delu grada.
Zbog ovih čudotvornih lanaca crkva se bila nadaleko pročula, pa su „pod te sindžire da nađu spasa" u nju dolazili ne samo lokalni Grci, Turci i Srbi već i nevoljnici čak iz Persije i Egipta.
Od neobičnih fresaka Presvete Bogorodice sa krilima i Svetog Hristofora sa psećom glavom, do čudesnih isceljenja i manastirskih proizvoda – otac Teofil za portal religija.rs otkriva tajne ovog duhovnog bisera.
Tamjan je vekovima pre crnog zlata i nafte bio simbol bogatstva. U antičko doba smola sa drveta bosvelije cenila se više od zlata
Brojanica se kupuje iz verskih razloga, a toliko je rasprostranjena da je poprimila obeležje modnog detalja.
Manastir je podignut između 548. i 565. godine, a pod upravom autonomne Sinajske crkve, koja je sastavni deo šire Grčke pravoslavne crkve. Nalazi se na listi Svetske baštine Uneska od 2002. godine.
Mitropolija crnogorsko-primorska najoštrije je reagovala na slučaj koji je pogodio protojereja Mijajla Backovića, ističući da je reč o anticrkvenom činu i pozivajući državne i lokalne vlasti da preduzmu sve mere kako bi se počinioci ovog gnusnog dela identifikovali i sankcionisali.
Molitva nije samo izgovaranje reči, već neprekidni dijalog sa Bogom. Sveti Teofan Zatvornik otkriva kako da je doživimo srcem, pronađemo unutrašnji mir i ostvarimo dublju povezanost sa Gospodom