U vremenu kada mnogi žeđ gase prolaznim stvarima, poglavar Srpske pravoslavne crkve poziva: ostavimo krčage i dođimo na izvor večnosti.
U Hramu Svetog Save, na Nedelju Samarjanke – praznik kada Crkva pravoslavna liturgijski priziva susret žene sa Izvorom života, Gospodom Isusom Hristom – odjeknule su reči patrijarha srpskog Porfirija. Bila je to beseda u kojoj su se spojili drevno i savremeno, pustinjski izvor i savremeni nemir, greh i nada, reč i tišina, grešnica i Bog.
Govoreći o susretu Gospoda sa ženom Samarjankom, patrijarh Porfirije je osvetlio dubine duše svakog čoveka koji traži istinu, a često ni sam ne zna gde da je pronađe.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh porfirije sa arhijerejima Srpske pravoslavne crkve u hramu Svetog Save
– Imamo jednu dramatičnu sliku... Žena dolazi po vodu, a nalazi Boga koji nudi večnost. Razgovor koji je u ono vreme bio sablažnjiv – između muškarca i žene, između Judejca i Samarjanke – danas postaje arhetipski dijalog svake duše sa Spasiteljem – kazao je patrijarh Porfirije.
U Samarjanki Crkva prepoznaje ikonu palog čoveka, ali i čoveka koji, uprkos svemu, traži, luta, pita... i kada naiđe na Ljubav – ostavlja krčag. Jer, šta je krčag pred puninom koja u duši počinje da klija kao voda živa?
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vernici u hramu Svetog Save
Patrijarh je podsetio da je razgovor Gospoda i žene vođen kraj izvora praoca Jakova – mesta gde su se nekada mirila zavađena plemena Izrailjeva. Taj izvor, koji su tada ljudi cenili kao fizički dragocen u surovim pustinjskim krajevima, nosi i duhovnu simboliku pomirenja i obnove. U tom kontekstu, poruka postaje svevremena: Bog dolazi ne da sudi, već da nahrani, napoji, obnovi i pomiri.
– Gospod vidi u ženi Samarjanki žeđ za čistotom, lepotom, smislom i spasenjem... Ne kori je, ne sudi joj, već je vodi, nenametljivo, u susret sa sobom kao Vodom živom – rekao je patrijarh, naglašavajući da i mi danas, u svojim ličnim pustinjama, imamo isti poziv – da se napojimo na Izvoru.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Porfirije
U njegovim rečima nije bilo ni trunke moralizovanja. Naprotiv, patrijarh Porfirije je pokazao put: dijalog, susret, ljubav. I kada je Gospod zatražio od žene da dovede muža, iako je znao za njen život pun rana i pogrešnih izbora, On nije izrekao presudu, već je pohvalio njenu iskrenost:
– Dobro kažeš...
Taj trenutak, kazao je patrijarh, osvetljava najveću istinu: Gospod ne dolazi da ponizi, već da podigne. Ne da oduzme, već da daruje. Ne da postidi, već da obogati smislom i ljubavlju.
Samarjanka, koja je došla po vodu u najgorem satu dana da izbegne osudu drugih, odlazi sa bunara kao prva misionarka. Bez velikih reči, bez teoloških obrazlaganja – ona poziva druge govoreći:
– Dođite da vidite Čoveka koji mi reče sve što učinih!
Foto: preuzeto sa spc.rs
Arhijereji Srpske pravoslavne crkve
Tako, iz susreta sa Istinom, rađa se svedočanstvo.
– Ako hoćemo spasenje, večnost i smisao da pronađemo u bilo čemu što je od ovoga sveta, što može imati možda nekakvu vrednost i snagu i može nahraniti neke naše potrebe – toga zaista ima mnogo – pre ili kasnije ipak ogladnećemo i ožednećemo ukoliko ne dođemo do istinskog i pravog, čistog, neiscrpnog, večnog Izvora, Izvora života koji se zove Isus Hristos i ako se ne budemo Njim hranili – казао је патријарх и додао:
– Ako sve drugo imamo, a nemamo Hrista, sve će se pretvoriti u prah. Ako Njega imamo – imamo sve – podvukao je patrijarh, pozivajući vernike da se okrenu Vodi Živoj koja ne presušuje, koja ne vara, koja ne prolazi.
U vremenu kada mnogi, kao nikada pre, traže „vode“ – u karijeri, u imanju, u uživanju, u uspehu – patrijarhova beseda osvetljava večni kontrast: sve što nije Hristos, sve što ne izvire iz Njega, osuđeno je na isparenje. Samo izvor sa Njegovim likom može da napoji dušu do sitosti.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh srpski Porfirije
– Stvoreni smo ne za smrt i prolaznost, već za večnost – podsetio je poglavar SPC, zaključujući da je prava sloboda ona koja oslobađa od greha i smrti, a ne samo od spoljnih okova.
Na kraju, patrijarh je pozvao vernike da, poput Samarjanke, ostave svoje krčage – sve što nas sputava, sve što je kratkotrajan lek za duboke rane – i da dođu na izvor večnosti, koji nije mit ni legenda, već ličnost: Isus Hristos.
U besedi koja se pamti ne samo po teološkoj dubini, već i po duhovnoj nežnosti, patrijarh Porfirije pokazao je da je Crkva uvek spremna za dijalog – ne sa osudom, već sa ljubavlju. I dok svet nastavlja da žeđa, Crkva – kao žena na bunaru – poziva:
– Dođite da pijete iz Izvora života. Onog Izvora koji i danas, na kamenitom tlu istorije, neprestano izvire.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti - sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio da samo zajedništvo, dijalog i međusobno poštovanje mogu nas podići iznad podela i greha savremenog društva.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
Na praznik Ulaska Gospoda i Spasa našeg Isusa Hrista u Jerusalim, dok su se iz naroda čuli poklici „Osana Sinu Davidovu“, poglavar Srpske pravoslavne crkve u nadahnutoj besedi poručio je da samo Hristos donosi odgovor na najdublje čežnje i strahove čoveka – i nudi večni život tamo gde sve drugo staje.
Posle bogosluženja u hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je apel da prestanu podele u društvu, pozivajući na mir, ljubav i zajedništvo kao ključne vrednosti koje nas povezuju kao narod.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.