Na liturgiji u hramu Svete Trojice episkopi šabački i moravički govorili su o značaju bogosluženja, snazi molitve i predstojećem Velikom postu kao duhovnom štitu u izazovnim vremenima.
U nedelju mitara i fariseja, episkop šabački Jerotej služio je svetu liturgiju u hramu Svete Trojice na Letnjikovcu kod Šapca, uz sasluženje episkopa moravičkog Tihona.
Posle čitanja jevanđelskog začala, episkop Tihon je u svojoj besedi naglasio značaj svete liturgije kao mesta gde se učimo Carstvu Božjem:
– U ovom našem životu sveta liturgija je najbolje mesto da zavolimo Carstvo Božje i večni život i da se naučimo kako će to Carstvo izgledati. U svetoj liturgiji se pričešćujemo svetim tajnama, primamo božanske energije i, po njima, postajemo oni koji liče na svete u Carstvu Božjem . kazao je vladika moravički i dodao:
- Po našoj energiji bićemo prizvani ili ćemo se udaljiti od Boga. Zbog toga je sveta liturgija najbolje mesto okupljanja, gde se vekovima pričešćujemo i primamo blagodat Božiju. Dve hiljade godina služe se svete liturgije, episkopi sa sveštenstvom prenose blagodat rukopoloženja, a Duh Sveti silazi na sveto bogosluženje. Danas će se ovde izvršiti sveta tajna rukopoloženja – tajna koja traje dva milenijuma i kroz koju Crkva dobija svoje sveštenstvo, služi svete liturgije i daruje nam radost budućeg Carstva Božjeg.
You tube video printscreen
Episkop moravički Tihon
Tom prilikom, episkop Jerotej rukopoložio je u đakonski čin Dragana Kovačevića, dugogodišnjeg veroučitelja Eparhije šabačke.
Na kraju svete liturgije, episkop Jerotej zahvalio je episkopu Tihonu na radosti euharistijskog sabranja, uputio reči pouke novorukopoloženom đakonu i sabranom narodu održao besedu o značaju predstojećeg Velikog posta:
– Treba da se pripremamo za dolazeći Veliki post, jer nam je u ovim nesigurnim i smutnim vremenima preko potreban. Suočeni sa mnogim iskušenjima i nestabilnostima, uviđamo da naše ljudske snage nisu dovoljne da ih sami prevaziđemo. Zato se uzdamo u pomoć Božiju, kao što su to činili i naši preci. Da nisu pored svoje snage, umešnosti i pameti verovali u Boga, mi danas ne bismo postojali. Na nama je da nastavimo njihovim putem, kako bi nove generacije imale na koga da se ugledaju.
You tube video printscreen
Episkop šabački Jerotej
Vladika Jerotej posebno je istakao koliko je jedinstvo naroda važno i koliko ga je teško sačuvati:
– Na prvi pogled deluje da je slogu lako postići, ali kroz istoriju smo naučili da je ona najveći izazov. Nije slučajno što se poruka "Samo sloga Srbina spasava" neprestano ponavlja našem narodu. Ta sloga podrazumeva da poštujemo jedni druge, da budemo spremni da se međusobno istrpimo, da saslušamo bližnjeg čak i kada mislimo da smo u pravu, i da žrtvujemo svoje pravo kako bismo zadobili bližnjega.
You tube video printscreen
Liturgija u hramu Svete Trojice na Letnjikovcu kod Šapca
U duhu ovih poučnih reči, episkopi su blagoslovili sabrani narod, podsećajući da je Veliki post vreme unutrašnjeg preobraženja, molitve i povratka suštinskim vrednostima koje nas vode ka Bogu i istinskoj ljubavi prema bližnjima.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
U svetu nesigurnosti, duhovna potraga može nas odvesti do neočekivanih susreta koji nas podsećaju da istinska toplina dolazi iz srca, a ne iz materijalnih stvari.
Uz pravu pripremu, post može biti duhovno ispunjujuće iskustvo, a ne samo strogo uzdržavanje od hrane. Pred vama su saveti koji će vam pomoći da ga započnete smireno i sa radošću.
Episkop budimljansko-nikšićki služio svetu liturgiju u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Ozrinićima kod Nikšića, gde je vernicima uputio snažnu poruku o smirenju, veri i opasnosti gordosti u duhovnom životu.
Upravo ona ni Kainu nije dala da se pokaje posle ubistva brata, niti je dopustila Judi da posle izdaje pronađe put spasenja, već ga je dovela, kroz očajanje koje mu je nametnula, dotle da se obesi.
Dok su bili mlađi, sretali su se na zabavama i kod zajedničkih prijatelja. Dugo se nisu videli, ali su se nakon 16 godina ponovno sreli i shvatili da su oboje posvećeni Bogu i pomažu mladima da prepoznaju svoj poziv.
Pred smiraj svog ovozemaljskog života, monahinja je ostavila poruku koja je rasplakala sestrinstvo manastira. Simbolika njenog čina nosi snažnu poruku o veri, nadi i onome što dolazi posle…
Na liturgiji u hramu Svete Trojice episkopi šabački i moravički govorili su o značaju bogosluženja, snazi molitve i predstojećem Velikom postu kao duhovnom štitu u izazovnim vremenima.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Episkop šabački služio je svetu liturgiju u kripti svetog Nikolaja Srpskog u Loznici, a potom u nadahnutoj besedi pozvao vernike da učvrste porodične temelje kroz ljubav, služenje i kućno vaspitanje, naglašavajući da je porodica osnov na kojem se gradi zdravo društvo.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, vladika šabački Jerotej služio je liturgiju u svetinji staroj više od sedam vekova, čija istorija objedinjuje podvige svetitelja, iskušenja pod turskom vlašću i neprolaznu duhovnu snagu.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
U srpskoj carskoj lavri Svetog Save i Svetog Simeona izneti su na celivanje čestice moštiju Svetog Vasilija Velikog, Svetog Jovana Zlatoustog i Svetog Grigorija Bogoslova, relikvija koja na njihov praznik vernicima donosi blagoslov i utehu.
Episkop budimljansko-nikšićki služio svetu liturgiju u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Ozrinićima kod Nikšića, gde je vernicima uputio snažnu poruku o smirenju, veri i opasnosti gordosti u duhovnom životu.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.