Na liturgiji u hramu Svete Trojice episkopi šabački i moravički govorili su o značaju bogosluženja, snazi molitve i predstojećem Velikom postu kao duhovnom štitu u izazovnim vremenima.
U nedelju mitara i fariseja, episkop šabački Jerotej služio je svetu liturgiju u hramu Svete Trojice na Letnjikovcu kod Šapca, uz sasluženje episkopa moravičkog Tihona.
Posle čitanja jevanđelskog začala, episkop Tihon je u svojoj besedi naglasio značaj svete liturgije kao mesta gde se učimo Carstvu Božjem:
– U ovom našem životu sveta liturgija je najbolje mesto da zavolimo Carstvo Božje i večni život i da se naučimo kako će to Carstvo izgledati. U svetoj liturgiji se pričešćujemo svetim tajnama, primamo božanske energije i, po njima, postajemo oni koji liče na svete u Carstvu Božjem . kazao je vladika moravički i dodao:
- Po našoj energiji bićemo prizvani ili ćemo se udaljiti od Boga. Zbog toga je sveta liturgija najbolje mesto okupljanja, gde se vekovima pričešćujemo i primamo blagodat Božiju. Dve hiljade godina služe se svete liturgije, episkopi sa sveštenstvom prenose blagodat rukopoloženja, a Duh Sveti silazi na sveto bogosluženje. Danas će se ovde izvršiti sveta tajna rukopoloženja – tajna koja traje dva milenijuma i kroz koju Crkva dobija svoje sveštenstvo, služi svete liturgije i daruje nam radost budućeg Carstva Božjeg.
You tube video printscreen
Episkop moravički Tihon
Tom prilikom, episkop Jerotej rukopoložio je u đakonski čin Dragana Kovačevića, dugogodišnjeg veroučitelja Eparhije šabačke.
Na kraju svete liturgije, episkop Jerotej zahvalio je episkopu Tihonu na radosti euharistijskog sabranja, uputio reči pouke novorukopoloženom đakonu i sabranom narodu održao besedu o značaju predstojećeg Velikog posta:
– Treba da se pripremamo za dolazeći Veliki post, jer nam je u ovim nesigurnim i smutnim vremenima preko potreban. Suočeni sa mnogim iskušenjima i nestabilnostima, uviđamo da naše ljudske snage nisu dovoljne da ih sami prevaziđemo. Zato se uzdamo u pomoć Božiju, kao što su to činili i naši preci. Da nisu pored svoje snage, umešnosti i pameti verovali u Boga, mi danas ne bismo postojali. Na nama je da nastavimo njihovim putem, kako bi nove generacije imale na koga da se ugledaju.
You tube video printscreen
Episkop šabački Jerotej
Vladika Jerotej posebno je istakao koliko je jedinstvo naroda važno i koliko ga je teško sačuvati:
– Na prvi pogled deluje da je slogu lako postići, ali kroz istoriju smo naučili da je ona najveći izazov. Nije slučajno što se poruka "Samo sloga Srbina spasava" neprestano ponavlja našem narodu. Ta sloga podrazumeva da poštujemo jedni druge, da budemo spremni da se međusobno istrpimo, da saslušamo bližnjeg čak i kada mislimo da smo u pravu, i da žrtvujemo svoje pravo kako bismo zadobili bližnjega.
You tube video printscreen
Liturgija u hramu Svete Trojice na Letnjikovcu kod Šapca
U duhu ovih poučnih reči, episkopi su blagoslovili sabrani narod, podsećajući da je Veliki post vreme unutrašnjeg preobraženja, molitve i povratka suštinskim vrednostima koje nas vode ka Bogu i istinskoj ljubavi prema bližnjima.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
U svetu nesigurnosti, duhovna potraga može nas odvesti do neočekivanih susreta koji nas podsećaju da istinska toplina dolazi iz srca, a ne iz materijalnih stvari.
Uz pravu pripremu, post može biti duhovno ispunjujuće iskustvo, a ne samo strogo uzdržavanje od hrane. Pred vama su saveti koji će vam pomoći da ga započnete smireno i sa radošću.
Episkop budimljansko-nikšićki služio svetu liturgiju u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Ozrinićima kod Nikšića, gde je vernicima uputio snažnu poruku o smirenju, veri i opasnosti gordosti u duhovnom životu.
Vatikan je prošlog meseca saopštio da je teško bolesni Tajkvan Hol, rođen prevremeno hitnim carskim rezom i bez ikakvog pulsa, u potpunosti ozdravio nakon što je jedan lekar prizvao ime davno zaboravljenog španskog sveštenika iz 19. veka.
U besedi o "slovesnom mleku" Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava šta znači hraniti srce Hristovim rečima i kako jedino takva duhovna ishrana vodi čoveka ka večnom spasenju.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Građani i Eparhija šabačka šokirani namerom da se porti Pokrovskog hrama promeni namena radi sportsko-rekreativnih sadržaja i nelegalnih objekata – traže hitno povlačenje spornog predloga
Episkop šabački služio je liturgiju u hramu Sabora Srba Svetitelja i besedio o veri rimskog kapetana, smirenosti pred Bogom i čistoti duše koju Hristos traži od svakoga,
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.