Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.
U svečanoj sali Administrativnog centra Vlade Republike Srpske u Istočnoj Ilidži, u atmosferi dostojanstva i duhovnog nadahnuća, predstavljena je monografija Kultura Srba u Sarajevu 1468–1941. Ovaj kapitalni poduhvat, koji osvetljava vekovnu prisutnost, doprinos i kulturni identitet srpskog naroda u Sarajevu, svedoči o nepokolebljivoj duhovnoj i kulturnoj tradiciji pravoslavnog naroda na tom prostoru.
Promocija monografije, koju je pratila veličanstvena izložba muzejsko-kulturnog blaga Srpske pravoslavne crkve u Sarajevu, okupila je ugledne goste i visoke zvaničnike.
Među prisutnima su bili predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević, ministar kulture Nikola Selaković, predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministarka prosvete i kulture Željka Stojičić, direktor Državnog arhiva Republike Srbije prof. dr Miroslav Perišić, mitropolit dabrobosanski Hrizostom, arhijerejski zamenik prof. dr protojerej-stavrofor Vladislav Topalović, sveštenstvo arhijerejskih namesništava sarajevskog i sokolačko-paljanskog, profesori Bogoslovskog fakulteta i mnogobrojna publika.
Fot: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Promocija monografije, koju je pratila veličanstvena izložba muzejsko-kulturnog blaga Srpske pravoslavne crkve u Sarajevu
Obraćajući se prisutnima, direktor Arhiva Bosne i Hercegovine gđa Danijela Mrda istakla je značaj ovog dela kao dragocenog svedočanstva o bogatoj srpskoj kulturnoj baštini u Sarajevu, dok je mitropolit Hrizostom naglasio neprolaznu vrednost pravoslavne vere i kulture, koje su vekovima bile stožeri identiteta srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Ministar Selaković i premijeri Vučević i Višković govorili su o istorijskom značaju ovog dela, koje ne samo da čuva uspomenu na minula vremena, već i podseća na odgovornost sadašnjih i budućih pokolenja u očuvanju srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa. Na kraju svog govora, premijer Višković svečano je proglasio izložbu otvorenom, dajući time dodatni značaj ovom događaju.
Fot: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Monografija Kultura Srba u Sarajevu 1468–1941 predstavljena je u svečanoj sali Administrativnog centra Vlade Republike Srpske u Istočnoj Ilidži
Ovaj skup nije bio samo akademski i kulturni čin, već i trenutak okupljanja i zajedništva srpskog naroda, koji je kroz vekove istrajavao u svojoj veri i tradiciji. Dan kasnije, predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević posetio je Mitropoliju dabrobosansku u Sarajevu u pratnji ministra kulture Nikole Selakovića i saradnika.
Visoke goste srdačno je dočekao mitropolit Hrizostom, a prijemu su prisustvovali i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, direktor Istorijskog instituta u Istočnom Sarajevu prof. dr Draga Mastilović i direktor Arhiva Bosne i Hercegovine gđa Danijela Mrda.
Predstavljanje monografije Kultura Srba u Sarajevu 1468–1941 još jednom je potvrdilo da je kulturno pamćenje srpskog naroda neraskidivo vezano za pravoslavnu veru i duhovne vrednosti. Ova knjiga nije samo istorijski dokument, već i amanet budućim generacijama da čuvaju svetlost vere i tradicije, baš kao što su to činili njihovi preci u Sarajevu tokom proteklih vekova.
U najnovijem incidentu, zlonamerni napadi na Srpsku pravoslavnu crkvu u Sarajevu donose ozbiljne posledice za slobodu veroispovesti i sigurnost vernika, dok se svakodnevne prepreke sve više pretvaraju u psihološko nasilje.
Postavka fotografija Stanka Kostića u Galeriji SANU osvetljava fascinantne priče o drvenim crkvama Republike Srpske – mestima vere, istorije i narodne snage.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve poručuje da presuda Miloradu Dodiku može da ugrozi mir i pomirenje među narodima u Bosni i Hercegovini i poziva na odgovornost, razboritost i očuvanje stabilnosti u regionu.
Eksperti nisu naveli datum završetka obnove kupole džamije, imajući u vidu potencijalne probleme zbog vremenskih prilika i nepredviđene dodatne radove.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Liturgijom, slavskim darovima i dečjom akademijom obeležen Savindan, praznik svetitelja koji je srpskom narodu ostavio neprolazno nasleđe vere, znanja i ljubavi
Nakon dve godine izgradnje, vernici su dobili novo duhovno utočište u selu Uvac, gde su se na praznik Svetih mučenika Sergija i Vakha okupili na osvećenju hrama.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Čorba od sočiva sa neobičnim dodatkom koji menja sve – bez ijedne kapi ulja, a bogata ukusom i duhovnim smirenjem, ovo jelo se prenosi s kolena na koleno među podvižnicima.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
I ove godine pred Vaskrs društvene mreže i mediji preplavljeni su oprečnim savetima, a mnogi vernici prave istu grešku - vaskršnja jaja farbaju baš na dan kada to nije primereno. Protinica Višnja Kostić objašnjava šta nalažu tradicija i crkveni poredak.