U najnovijem incidentu, zlonamerni napadi na Srpsku pravoslavnu crkvu u Sarajevu donose ozbiljne posledice za slobodu veroispovesti i sigurnost vernika, dok se svakodnevne prepreke sve više pretvaraju u psihološko nasilje.
U dramatičnom razvoju situacije koja potresa Srpsku pravoslavnu crkvu, napadi na njen integritet šire se sa teritorije Srbije i Crne Gore prema Bosni i Hercegovini. Ove rušilačke tendencije, koje ugrožavaju slobodu veroispovesti i miran život klira i vernika, došle su do još jednog dramatičnog trenutka. Jutros je Sarajevo ponovo bilo na meti zlonamernih napada, koji su duboko potresli svakog onog ko veruje u slobodu, u pravičnost i u mogućnost slobodnog kretanja.
Ulaz u zgradu Mitropolije dabrobosanske, koja je simbol jedne od najvažnijih verskih institucija, ponovo je bio blokiran. „Ulaz u prostorije Mitropolije svakodnevno blokiraju automobili, da bi na taj način maltretirali Crkvu i vernike“, izjavio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, boreći se sa svakodnevnim problemima, koji nisu samo administrativni, već duboko duhovni i moralni.
Iako je mitropolit odmah reagovao i obavestio nadležne policijske organe, situacija nije rešena. Dva sata nije mogao da napusti prostorije Mitropolije jer je nepropisno parkirani automobil sprečavao izlazak. Bezdušno zanemarivanje vladavine prava i ljudskih prava postalo je očigledno.
„Policija je na početku napisala kaznu i ništa nije učinila. Ne možemo izaći, treba da idemo na posao, u Rudo, ne možemo da maknemo“, rekao je mitropolit Hrizostom za Srnu, iznosići duboku zabrinutost zbog situacije koja ima jasnu simboliku potpunog ignorisanja potreba i prava verničke zajednice.
Ono što čini ovu situaciju još potresnijom jeste da, zbog istog problema, mitropolit i njegovi saradnici uveče ne mogu da se vrate u zgradu. Krug mitropolije je postao nepristupačan. Zgrada, koja je duhovni i administrativni centar, sada postaje meta ne samo fizičkog sprečavanja ulaska, već i psihološkog nasilja.
SPC
Zgrada Mitropolije dabrobosanske u Sarajevu
Ovaj događaj, kao i mnogi drugi napadi na Srpsku pravoslavnu crkvu u poslednje vreme, ukazuju na rastući trend nasilja usmerenog prema vernicima i njihovim institucijama. Uprkos zakonima i obavezama, sloboda veroispovesti je ugrožena, a nevini ljudi, koji samo žele da žive u skladu sa svojim verovanjima, suočavaju se sa nesagledivim teškoćama.
Ove poteškoće, iako deluju kao sitne provokacije, u suštini nisu ništa drugo do ozbiljan udar na temeljne vrednosti društva. Na kraju, ova situacija predstavlja test za svest svih nas – hoćemo li dozvoliti da vernici postanu zarobljenici svojih duhovnih domova, ili ćemo se boriti za slobodu, mir i pravičnost?
Posle praznične liturgije u Župskom manastiru, episkop budimljansko-nikšićki krstio je Kseniju Ostojić, potom je osveštao slavske darove, a u svojoj nadahnutoj besedi osvrnuo se na aktuelna dešavanja u eparhiji u kojoj služi.
Patrijarh Porfirije poziva narod na pomirenje, očuvanje vere i proslavu 850. godišnjice rođenja Svetog Save, temelja naše duhovnosti i zajedništva u 2025. godini.
Mitropolija crnogorsko-primorska najoštrije je reagovala na slučaj koji je pogodio protojereja Mijajla Backovića, ističući da je reč o anticrkvenom činu i pozivajući državne i lokalne vlasti da preduzmu sve mere kako bi se počinioci ovog gnusnog dela identifikovali i sankcionisali.
Rajko Krivokapić, Marinko Jovanović i Dragutin Lalatović pušteni su iz prištinskog kazamata, a njihov povratak u Nikšić simbolizuje pobedu istine, hrabrosti i borbe za slobodu.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Arhimandrit Metodije prvi put u istoriji posetio je Mitropoliju dabrobosansku, donevši blagoslov sa Svete gore, a njegov dolazak dočekan je sa dubokim poštovanjem, molitvenim sabranjem i dodelom najvišeg crkvenog priznanja.
Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.
Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u prisustvu vernika i predstavnika vlasti, soveštani su temelji hrama Hrista Spasitelja koji će, kako je poručeno, svedočiti veru, ljubav i identitet srpskog naroda u ovom delu Republike Srpske.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
Usledila je poseta Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković" i Duhovnom centru na Svetom Duhu, gde se gost upoznao sa obrazovnim programom i duhovnim životom te crkveno-školske institucije.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.