INSPEKCIJOM PROTIV LITURGIJE: U Crnoj Gori Crkva ponovo na udaru
Dok Mitropolija tvrdi da sabor na Tominu nedelju održava na svojoj zemlji u duhu tradicije, inspekcija Ministarstva kulture sumnja da je narušen zaštićeni arheološki lokalitet.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U senci svakodnevice koju sve češće obeležavaju vesti o ubistvima, saobraćajnim nesrećama i porodičnim tragedijama, oglasio se mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije snažnom i duboko duhovnom porukom. Njegove reči nisu tek komentar na tamnu stranu društvene zbilje – one su poziv na duhovno buđenje, obraćenje i povratak Bogu.
– Sve to uznemirava i potresa naše biće i obavezuje nas da pojačamo molitve, ali pre svega sve ove nesreće nas pozivaju da duboko preispitamo sebe i da se pokajemo – poručio je mitropolit Joanikije u izjavi za radio Svetigoru, izražavajući saučešće svima koji su pogođeni bolom i gubitkom.
Njegove reči snažno odzvanjaju u duši svakog čoveka koji sa zebnjom prati vesti, pitajući se: kuda idemo kao društvo? Mitropolit ne ostaje na pitanju – on nudi odgovor koji nije ni lak, ni popularan, ali je jedini pravi: pokajanje.
U poruci, mitropolit Joanikije dalje ističe:
– Povodom užasavajućeg niza tragedija koje su se desile širom Crne Gore, na javnim mestima i u porodičnim domovima, i koje su žalošću ispunile brojne duše, izražavamo svoje saučešće u bolu svih onih koji pate i molimo Gospoda Raspetog, Postradalog i Vaskrslog da svojom bezgraničnom silom ljubavi uteši njihova ranjena srca.
U ovom tragičnom spletu nesreća upleteni su ne samo kriminal i saobraćajna nepažnja, već i ono što mitropolit s pravom naziva najtežim: bratska omraza i duhovna pomračenost svesti. To su tihi otrovi koji razaraju tkivo naroda i dušu pojedinca.
– Govore nam da imamo obavezu da pojačamo molitvu, sopstvenu duhovnu pažnju prema Bogu i našu međusobnu ljubav. A pre svega nas pozivaju na duboko preispitivanje i pokajanje.
U svetu gde informacije neprestano teku, gde se neprekidno komunicira, ljudi postaju sve usamljeniji i otuđeniji. Mitropolit podseća na reči Njegoša – Čovek čoveku tajna najviša – i dodaje da se ta tajna u naše vreme još više produbljuje.
Savremeni čovek, zatrpan podacima, razgolićen pred kamerama i društvenim mrežama, ostaje slep za sopstvenu dušu. Bez pokajanja, bez molitve i bez ljubavi, postaje stranac sebi i bližnjem.
U ovoj „golemoj nevolji i neprilici“, mitropolit Joanikije poziva ne samo vernike, već i nadležne državne institucije da učine sve kako bi se tragedije prevenirale. Ali istinsko isceljenje dolazi iznutra – iz duhovne obnove.
– Pozivamo sveštenstvo i verni narod Mitropolije Crnogorsko-primorske na usrdnu molitvu za sve postradale i njihove bližnje. Bog da podari usnulima pokoj duša, a ostatku snage i vere za buduće dane.
U vremenu kada se svet čini kao da juri ka ambisu, reči mitropolita Joanikija podsećaju nas da izlaz postoji – put koji vodi naviše, ka Bogu, ka bližnjem, ka sebi. Taj put počinje jednim jedinim korakom: pokajanjem.
Dok Mitropolija tvrdi da sabor na Tominu nedelju održava na svojoj zemlji u duhu tradicije, inspekcija Ministarstva kulture sumnja da je narušen zaštićeni arheološki lokalitet. Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve. Na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, Cetinjski manastir bio je ispunjen molitvom i suzama radosnicama dok je mitropolit Joanikije služio Liturgiju i rukopoložio novog jerođakona pred okupljenim narodom. Mitropolit crnogorsko-primorski je vernicima otkrio istinu o hrabrosti svetitelja, mučenicima koji su menjali istoriju i tajnu koju svaki pravoslavac mora znati da bi sačuvao dušu
INSPEKCIJOM PROTIV LITURGIJE: U Crnoj Gori Crkva ponovo na udaru
ZAŠTO JE BUGARSKA ODLIKOVALA MITROPOLITA JOANIKIJA? Crkvena diplomatija na delu
ŠTA SE DESILO NA PETROVDANSKOM SABORU NA CETINJU: Vernici ostali ganuti na veliki praznik
"VAŽNO JE SAČUVATI OBRAZ I DUŠU": Šta je mitropolit Joanikije poručio nakon osvećenja obnovljenog hrama u Kolašinu
Više državno tužilaštvo u Podgorici saopštilo je da u postupcima mitropolita crnogorsko-primorskog nema elemenata krivičnog dela.
U Herceg Novom priređen je veličanstven doček svetih moštiju i ikona iz Moskve. Vernici su u nepreglednim kolonama čekali da se poklone svetinjama, koje će zauvek prebivati u Hramu Svetog Fjodora Ušakova.
Čestice moštiju Svetog Spiridona, Svetog Aleksandra Nevskog i Svetog Sergija Radonješkog, ugrađene u ikone, biće svečano dočekane u Hramu Svetog Fjodora Ušakova u Herceg Novom.
Užas koji je potresao ceo region – Aco Martinović ubio 12 ljudi, među njima i dvoje dece. Mitropolit crnogorsko-primorski pozvao na molitvu za stradale, ranjene i obnovu mira.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Mogu li nam saznanja iz oblasti neuronauka pomoći u trci sa veštačkom inteligencijom - trci koju ne smemo izgubiti?
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Dok se srpski narod na Kosmetu suočava s pritiscima i neizvesnošću, arhimandrit Mihailo šalje snažnu poruku mira i opreza i ističe da će slava biti obeležena molitvom i sabornim duhom, daleko od sukoba i podela.
Kažu u Crkvi da je joga povezana sa duhovnošću i umnom meditacijom karakterističnom za Daleki istok.
Iguman Dimitrije saopštio da je manastir Tumane posta bogatiju za još jednu čudotvornu ikonu, čija priča je neverovatna.
Liturgiju je služio iguman manastira Crna reka arhimandrit Andrej uz sasluženje 23 sveštenika i đakona Eparhije.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Dom ovog ugodnika Božjeg bio je utočište apostolu Pavlu, a život mu je svedočanstvo tihe vere koja ruši idole i gradi Crkvu.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.