Bogomolja u selu Godovik kod Požege, obeležje istrajnosti i vere predaka koji su je podigli zbog rivaliteta sa Užicem, posle restauracije povratiće prvobitnu funkciju i biti očuvana kao kulturno-istorijsko blago.
U srcu Zlatiborskog okruga, u selu Godovik nadomak Požege, nalazi se jedna od najneobičnijih crkava, koja je posvećena Svetom proroku Iliji. Ova bogomolja, već godinama prepoznatljiva po svom nagnutom izgledu, simbol je istrajnosti i vere, uprkos tome što njeni temelji tonu zbog lošeg terena na kojem je izgrađena.
Dugo je postojala inicijativa za sanaciju i rekonstrukciju ove crkve, a onda su 2021. konačno izdvojena sredstva koja omogućavaju da se svetinja obnovi. Crkva Svetog Ilije, koja pripada Eparhiji žičkoj, pretvorila se u gradilište.
- Najveći problem ovde predstavlja nosivost tla, naišli smo na mnogo pepeljaste gline i na onu koja je veoma masna. Sva voda koja padne dolazi do crkve i tu ostaje kao zarobljeno jezero - rekao je Nikola Smiljanić, a potom dodao:
- Crkva će kompletno dobiti novo ruho i biće joj vraćena njena prvobitna funkcija. Svakako da treba nekoliko godina da se ovaj projekat realizuje do kraja.
RINA
Zidovi Crkve Svetog proroka Ilije u selu Godovik
Priča o nastanku ove crkve seže duboko u 19. vek i osvetljava rivalitet između stanovnika Požege i Užica.. Prema predanjima, crkva je izgrađena zahvaljujući novcu meštana Godovićke parohije, predvođenih lokalnim bogatim trgovcima, koji su želeli da izgrade veću i bolju svetinju od one u Užicu. U tome su uspeli, jer je crkva u Godoviku za oko tri metra viša, ali tlo koje su izabrali nije bilo povoljno.
- Sama pozicija crkve nije baš najsrećnije izabrana, jer se radi o podvodnom području. Došlo je do pucanja, pre svega zapadnog zida koji je u najlošijem stanju, što je tokom vremena uslovilo pomeranje zvonika od nekih 20 centimetara od svoje ose - kazao je arhitekta Bojan Tešić, a potom je pojasnio u kakvom stanju se ova svetinja nalazi:
- Prilikom istraživanja ove građevine, otkrili smo da je brod crkve u dobrom stanju, ali da je zvonik prilično ugrožen. Sam zvonik, iako iz nekih uglova alarmantno deluje, stabilniji je nego što izgleda. Međutim, ukoliko u nekom skorom budućem periodu ne bi došlo do sanacije, mogla bi da propadne - rekao je Bojan Tešić, prenosi Rina.
RINA
Arhitekta Bojan Tešić
Ceo kompleks Crkve Svetog proroka Ilije, zajedno sa Crkvom Svetog Đorđa, pod zaštitom je države kao kulturno-istorijsko dobro od velikog značaja.
Ova sveta bogomolja, sa svojom bogatom istorijom i simbolikom, predstavlja ne samo verski, već i kulturni spomenik koji svedoči o prošlosti i duhu ovog kraja. Sanacija crkve Svetog Ilije nije samo tehnički poduhvat, već i čin očuvanja naše baštine i vere za buduće generacije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.