ČITANJE JEVANĐELJA ZA 16. MAJ: Odlomak iz Svetog pisma za petak četvrte sedmice po Vaskrsu
"Ne ostavi Otac mene samog; jer ja svagda činim što je njemu ugodno."
Kada se izgubi svaki oslonac, Psalam 11 nudi svetlost, utehu i nadu u borbi protiv unutrašnjih i spoljašnjih neprijatelja, podsećajući nas na snagu božanske intervencije u momentima najvećih izazova i iskušenja.
U tamnim trenucima, kada se čini da su svi puti zatvoreni, a neprijatelji neumoljivi, psalmi pružaju svetlost i nadu. Psalam 11, poznat i kao Molitva Bogu za pomoć od neprijatelja, donosi izraze dubokog očajanja i potpunog oslanjanja na Božiju pomoć.
"Ne mogu da se nosim sa sobom niti sa neprijateljem, ti, Gospode, pomozi!" Ova molitva nije samo poziv u pomoć, već i priznanje vlastite slabosti i potrebe za božanskom intervencijom. U trenutku kada zidovi vlastitih granica ne mogu da izdrže, a misli i greh preplavljuju srce, molitva postaje jedini oslonac. I dok duša vapi za spasom i izlazom iz "blata bezakonja", ona se obraća Gospodu, tražeći oslobađanje i snagu.
Molitva Bogu za pomoć od neprijatelja - Psalam 11
Ne mogu da se nosim sa sobom niti sa neprijateljem,
Ti, Gospode, pomozi! (1, 42, 108)
Niko ne može isceliti bolest moju, osim onoga koji poznaje dubine srca.
Koliko sam puta polagao granice i podizao zidove između sebe i greha! Ali je misao moja prestupala granice i volja moja podrivala zidove, jer granice nisu bile opasane strahom Božijim, i zidovi nisu bili osnovani na iskrenom pokajanju.
I opet kucam na dveri da bi mi se otvorile; ne prestajem da molim da bih dobio ono što tražim; i stida nemam ištući od tebe pomilovanje, Gospode.
Gospode, spasitelju moj! Zašto si me ostavio? Umilostivi se nada mnom, Ti jedini čovekoljubivi.
Spasi me, grešnog, Ti – jedini Bezgrešni.
Istrgni me iz blata bezakonja mojih da ne potonem u njih zanavek; izbavi me iz čeljusti neprijatelja koji, kao lav ričući, hoće da me proguta.
Podigni silu tvoju i dođi da me spaseš. Blesni munjom tvojom i uništi snagu njegovu da bi poražen strahom pobegao od lica tvoga, jer u njemu nema snage da bi stajao pred tobom i pred licem onih koji te ljube. Čim ugleda znamenje blagodati tvoje, dopada straha od tebe i sa stidom se udaljuje od njih.
I sada, Vladiko, spasi me, jer Tebi pribegoh!
Psalam 11 je odjek unutrašnjeg borbenog krika koji traži božansku pomoć u trenucima najveće neizvesnosti i pretnje. Kroz izraze dubokog pokajanja i vere, ova molitva nas podseća na neprekidnu potrebu za Božijom prisutnošću u našem životu. U trenutku kada neprijatelji deluju kao nepremostive prepreke, ona nam daje snagu da se suočimo s izazovima, verujući u Božiju pomoć i spasenje koje nadmašuje sve ljudske napore.
Druge subote posle Pedesetnice, Sveti Teofan Zatvornik nas u svojoj knjizi podseća na reči jevanđeliste Mateja i upućuje nas kako da naučimo da prepoznamo i izbegnemo ovu duhovnu bolest kroz pokajanje i milosrđe.
Čuda kojima su svedočili prisutni na tribini portala religija.rs nizala su se, a zainteresovani su pomno pratili šta govornici pričaju.
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, za četvrtak druge sedmice Velikog posta, svetitelj upozorava na skrivene zamke neprijatelja, koje se neprimetno uvlače u srce kroz misli i prividnu ispravnost.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, Sveti Teofan Zatvornik u Nedelji mesopusnoj poziva nas na trenutnu promenu, pre nego što bude prekasno.
"Ne ostavi Otac mene samog; jer ja svagda činim što je njemu ugodno."
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Predstojatelj Svetog arhijerejskog sabora je patrijarh srpski Porfirije.
Oslobađanje od strasti je dugotrajan i težak proces koji zahteva ozbiljan trud, duhovnu disciplinu, pokajanje i pomoć Božje blagodati.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Pre nego što se prijavi za posao van Crkve, sveštenik mora zatražiti i dobiti pismeni blagoslov od nadležnog episkopa., piše u Preambuli.