OVA IKONA JE TOLIKO MOĆNA, SVAKI DETALJ NOSI VELIKU SIMBOLIKU: 3 figure predstavljaju večnost, a mesto za stolom je namenjeno vama
Detalji ikone su vešto utkani, pa tako sa leve strane možemo videti Oca, Sin je u sredini , a Sveti Duh skroz desno.
Predstava o Ocu Justinu Ćelijskom, izvedena u okviru „Tešnjarskih večeri“, oživela je sećanje na velikog svetitelja, dok je Eparhija valjevska ovim zaokružila obeležavanje jubileja duhovnog vođe, čija molitva vodi vernike ka ljubavi prema Bogu, otadžbini i bližnjima.
Tokom tradicionalnih „Tešnjarskih večeri“, u porti Hrama Pokrova Presvete Bogorodice izveden je dramski komad „Prepodobni Otac Justin Ćelijski – riznica dobara i premudrosti“. Ovim umetničkim delom, Eparhija valjevska ne samo da je obeležila jubilej velikog duhovnika, već je njegov lik i delo trajno utkala u sećanje sugrađana, osvetlivši ga svetlom molitvenog nasleđa.
Episkop valjevski Isihije, otvarajući ovaj svečani skup, podsetio je prisutne na značaj ljubavi u hrišćanskom životu, govoreći:
- Ljubav uvodi čoveka u dubine Božje… Ljubav je suština Boga.
Ove reči, duboko utisnute u žitije Justina Ćelijskog, podsećaju nas, u godini kada slavimo njegove jubileje – 130 godina od rođenja, 45 od prestavljenja Gospodu i 10 godina od prenosa njegovih moštiju – na važnost svedočenja ljubavi prema Bogu, otadžbini i bližnjima.
U svetlu ovih reči, vladika Isihije je naglasio da su uz avu Justina stasali mnogi veliki arhijereji i duhovnici, čije su molitve poput tavorske svetlosti obasjavale srca vernika širom sveta.
- Mi, njegovi zavičajci, udostojeni smo da sve povedemo u slavljenje njegovih jubileja. Jubileja, koji postoje zbog nas, da se duboko zagledamo u sebe, jedni u druge i, nadahnuti makar jednim slovom njegovog grandioznog zaveštanja, pružimo ruke Gospodu, sa verom, nadom i ljubavlju čekajući zagrljaj u koji je Otac Justin primljen. Neka bi se njegovim svetim molitvama i na nas milost Božja izlila - poručio je vladika Isihije, pozivajući prisutne na duhovno produbljenje kroz dela ovog svetitelja.
Dramski komad, koji je svoju beogradsku premijeru doživeo ranije ove godine, prvi put je izveden u Valjevu, na sceni u porti najstarijeg hrama u gradu. Scenario za ovu umetničku interpretaciju života Oca Justina napisao je Dušan Stokanović, dramatizaciju je uradila Ivana Dimić, dok je režiju potpisao Sava Mirić.
Glumci Andrej Šepetkovski, Đorđe Kreća i Milena Jakšić, uz podršku crkvenog hora Emanuil, pod dirigentskom palicom Vanje Urošević, oživeli su likove iz života svetitelja, uključujući i njegovu duhovnu braću i sestre – igumanije Saru i Glikeriju, kao i uglednog srpskog naučnika i prosvetitelja Vladetu Jerotića.
Sestrinstvo manastira Ćelije, predvođeno igumanijom mati Glikerijom, koje je prisustvovalo ovoj predstavi, darovalo je svim prisutnima knjižicu o avi Justinu, čime je zaokruženo ovo sećanje na velikog duhovnika i svečanost jubileja u Valjevu.
Ovaj događaj je još jednom potvrdio neprolaznu vrednost nasleđa Prepodobnog Justina Ćelijskog i snagu umetnosti u prenošenju njegovog duhovnog zaveštanja novim generacijama.
U hramu Svetog Save na Vračaru, episkop valjevski Isihije služio je akatist, dok su hiljade vernika u molitvi prilazile kivotu svetitelja čije privremeno prisustvo u prestonici je donelo duhovnu utehu i radost.
Detalji ikone su vešto utkani, pa tako sa leve strane možemo videti Oca, Sin je u sredini , a Sveti Duh skroz desno.
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.
Detalji ikone su vešto utkani, pa tako sa leve strane možemo videti Oca, Sin je u sredini , a Sveti Duh skroz desno.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.