Novi poglavar Bugarske pravoslavne crkve poslao je čestitke povodom obeležavanja 10 godina od ustoličenja mitropolita Onufrija na čelo Ukrajinske pravoslavne crkve pod Moskovskom patrijaršijom, ističući njegov značaj u očuvanju jedinstva u pravoslavnom svetu.
U trenutku kada pravoslavlje čeka na svetlost pomirenja, novi patrijarh bugarski Danilo, upućuje blagoslovljene reči povodom deset godina od ustoličenja mitropolita Kijeva, g. Onufrija. Patrijarh Daniil opisuje mitropolita Onufrija kao pravog mirotvorca i ujedinitelja, svetlu figuru koja je pružila nadu i mir u teškim vremenima.
U svojoj čestitki, patrijarh Danilo naglašava izuzetni doprinos mitropolita Onufrija, koji pripada Moskovskoj patrijaršiji, u njegovim neumornim naporima za jedinstvo i mir unutar Ukrajinske pravoslavne crkve, naročito u kontekstu teškoća koje su usledile nakon ruske specijalne vojne operacije u februaru 2022. godine.
Pitanje crkvenog jedinstva u Ukrajini nastavlja da bude polje dubokih podela i tenzija unutar pravoslavnog sveta, sa velikim posledicama za odnose među autokefalnim crkvama. U središtu ove borbe nalazi se pitanje priznanja mitropolita Epifanija kao prvog među jednakima Pravoslavne crkve Ukrajine, koja je 2019. godine dobila Tomos o autokefaliji od Vaseljenskog patrijarhata.
Printscreen/YouTube/Orthodox Church
Mitropolit Ornufije i patrijarh Kiril
Dok su Vaseljenski patrijarhat i crkve u Grčkoj, Kipru i Aleksandriji priznali mitropolita Epifanija, druge crkve, među kojima su Ruska, Bugarska i Srpska, ostale su pri drugačijem stavu da je novoosnovana Pravoslavna crkva Ukrajine raskolnička, pružajući podršku mitropolitu Onufriju, koji ostaje odan Ruskoj pravoslavnoj crkvi.
Patrijarh Daniil, koji je nasledio patrijarha Neofita i preuzeo vođstvo Bugarske crkve, dolazi u vreme kada su razlike oko Ukrajine postale još dublje. Još ranije, kao mitropolit vidinski, patrijarh Daniil je glasno podržavao i poštovao mitropolita Onufrija, prepoznajući ga kao zakonitog prvog među jednakima Ukrajinske pravoslavne crkve. Ova posvećenost se nastavlja i nakon njegovog izbora na patrijaršijski tron Bugarske, naglašavajući stabilnost stavova Bugarske pravoslavne crkve.
Međutim, situacija se dodatno komplikuje činjenicom da su pet bugarskih episkopa u maju 2023. godine služili zajedno sa episkopima Pravoslavne crkve Ukrajine pod mitropolitom Epifanijem u Fanaru. Ovaj čin izazvao je oštru reakciju Ruske pravoslavne crkve, koja je odlučila da ne služi zajedno s ovim arhijerejima. Ova odluka osvetljava duboku napetost unutar pravoslavlja u vezi sa pitanjem Ukrajine i pravcem koji treba slediti.
Takođe je značajno da je mitropolit lovečki Gavrilo, koji je bio kandidat za patrijaršijski tron Bugarske, poslao čestitke mitropolitu Onufriju, što ukazuje na to da podrška stavovima Ruske pravoslavne crkve nije ograničena samo na patrijarha Daniila, već ima duboke korene u Bugarskoj pravoslavnoj crkvi.
Nikolay DOYCHINOV/AFP/Profimedia
Patrijarh bugarski Danilo
Verski analitičari u Bugarskoj tumače izbor patrijarha Daniila kao rezultat podrške koju je dobio od mitropolita Gavrila u drugom krugu izbora. Ova saradnja između dvojice arhijereja može imati značajan uticaj na budući pravac Bugarske pravoslavne crkve, posebno u vezi sa stavom o pitanju Ukrajine.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.
Mnogi olako zaboravljaju na pakao i žive prepušteni slučaju, a Sveti Teofan Zatvornik u knjizi „Misli za svaki dan u godini“ jasno upozorava koliko je takav stav poguban za dušu.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Zauzimanje svetinja u naselju Bela Crkvi u Ukrajini, izaziva osude širom sveta, dok Ruska Federacija traži hitnu zaštitu kanonskih pravoslavnih objekata i pravdu za sveštenstvo.
Sveti sinod doneo odluku nakon molitve i sabornog glasanja, a mitropolit Pahomije obećao da će predano služiti Crkvi i vernom narodu. Saznajte kada će biti njegovo svečano ustoličenje.
Novi zakon o verskim zajednicama izaziva polemike i otvara pitanje kako će odluka o starokalendarskoj crkvi oblikovati budućnost Bugarske pravoslavne crkve i uticati na verske slobode u zemlji?
Mnogi olako zaboravljaju na pakao i žive prepušteni slučaju, a Sveti Teofan Zatvornik u knjizi „Misli za svaki dan u godini“ jasno upozorava koliko je takav stav poguban za dušu.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.