OKO OVIH STVARI SVI SE UZNEMIRAVAMO, A NIKAD NE BI TREBALO! Savet Svetog Jovana Kronštatskog za sva vremena
Sve što pripada ovom svetu podležno je kvarenju i nestajanju, dok duhovna stvarnost ostaje trajna i istinska.
Novi poglavar Bugarske pravoslavne crkve poslao je čestitke povodom obeležavanja 10 godina od ustoličenja mitropolita Onufrija na čelo Ukrajinske pravoslavne crkve pod Moskovskom patrijaršijom, ističući njegov značaj u očuvanju jedinstva u pravoslavnom svetu.
U trenutku kada pravoslavlje čeka na svetlost pomirenja, novi patrijarh bugarski Danilo, upućuje blagoslovljene reči povodom deset godina od ustoličenja mitropolita Kijeva, g. Onufrija. Patrijarh Daniil opisuje mitropolita Onufrija kao pravog mirotvorca i ujedinitelja, svetlu figuru koja je pružila nadu i mir u teškim vremenima.
U svojoj čestitki, patrijarh Danilo naglašava izuzetni doprinos mitropolita Onufrija, koji pripada Moskovskoj patrijaršiji, u njegovim neumornim naporima za jedinstvo i mir unutar Ukrajinske pravoslavne crkve, naročito u kontekstu teškoća koje su usledile nakon ruske specijalne vojne operacije u februaru 2022. godine.
Pitanje crkvenog jedinstva u Ukrajini nastavlja da bude polje dubokih podela i tenzija unutar pravoslavnog sveta, sa velikim posledicama za odnose među autokefalnim crkvama. U središtu ove borbe nalazi se pitanje priznanja mitropolita Epifanija kao prvog među jednakima Pravoslavne crkve Ukrajine, koja je 2019. godine dobila Tomos o autokefaliji od Vaseljenskog patrijarhata.
Dok su Vaseljenski patrijarhat i crkve u Grčkoj, Kipru i Aleksandriji priznali mitropolita Epifanija, druge crkve, među kojima su Ruska, Bugarska i Srpska, ostale su pri drugačijem stavu da je novoosnovana Pravoslavna crkva Ukrajine raskolnička, pružajući podršku mitropolitu Onufriju, koji ostaje odan Ruskoj pravoslavnoj crkvi.
Patrijarh Daniil, koji je nasledio patrijarha Neofita i preuzeo vođstvo Bugarske crkve, dolazi u vreme kada su razlike oko Ukrajine postale još dublje. Još ranije, kao mitropolit vidinski, patrijarh Daniil je glasno podržavao i poštovao mitropolita Onufrija, prepoznajući ga kao zakonitog prvog među jednakima Ukrajinske pravoslavne crkve. Ova posvećenost se nastavlja i nakon njegovog izbora na patrijaršijski tron Bugarske, naglašavajući stabilnost stavova Bugarske pravoslavne crkve.
Međutim, situacija se dodatno komplikuje činjenicom da su pet bugarskih episkopa u maju 2023. godine služili zajedno sa episkopima Pravoslavne crkve Ukrajine pod mitropolitom Epifanijem u Fanaru. Ovaj čin izazvao je oštru reakciju Ruske pravoslavne crkve, koja je odlučila da ne služi zajedno s ovim arhijerejima. Ova odluka osvetljava duboku napetost unutar pravoslavlja u vezi sa pitanjem Ukrajine i pravcem koji treba slediti.
Takođe je značajno da je mitropolit lovečki Gavrilo, koji je bio kandidat za patrijaršijski tron Bugarske, poslao čestitke mitropolitu Onufriju, što ukazuje na to da podrška stavovima Ruske pravoslavne crkve nije ograničena samo na patrijarha Daniila, već ima duboke korene u Bugarskoj pravoslavnoj crkvi.
Verski analitičari u Bugarskoj tumače izbor patrijarha Daniila kao rezultat podrške koju je dobio od mitropolita Gavrila u drugom krugu izbora. Ova saradnja između dvojice arhijereja može imati značajan uticaj na budući pravac Bugarske pravoslavne crkve, posebno u vezi sa stavom o pitanju Ukrajine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Nasilje nad sveštenstvom i parohijanima, povrede i blokada saobraćaja - svetinja iz 19. veka u ukrajinskom gradu Černovci ugrožena u vrtlogu društvenih i verskih tenzija.
Pre početka litije patrijarh bugarski Danilo služio je moleban u Hramu Svetog Aleksandra Nevskog, uz sasluženje više arhijereja Bugarske pravoslave crkve.
Bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo otkrio svoju ulogu u crkvenom raskolu, iskazivao pohvale carigradskom patrijarhu Vartolomeju i negirao progon kanonskih pravoslavnih vernika u Ukrajini – sve dok nije razotkriven u telefonskom razgovoru.
Sve što pripada ovom svetu podležno je kvarenju i nestajanju, dok duhovna stvarnost ostaje trajna i istinska.
Borba protiv zla ne vodi se kroz odmazdu, već kroz molitvu, strpljenje i ljubav.
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Jedan od najlepših tekstova Novog zaveta podseća da bez ljubavi nema istinske vere ni života.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Metropola nudi bezbroj mogućnosti, pa tako i onih koje nas mame da skrenemo sa puta spasenja i predamo se raznim porocima.
Posebno zanimljiv detalj je papir sa dvojezičnom Gospodnjom molitvom, a evo kako molitva "Oče naš" izgleda na nemačkom jeziku.
Jedan od najlepših tekstova Novog zaveta podseća da bez ljubavi nema istinske vere ni života.
Celu godinu vodao ga je namesnik carski za sobom iz grada u grad, mučeći ga i nagovarajući da se odrekne Hrista.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.