Liya_Blumesser/Shutterstock,JIRI SCHOTT / Česká ilustrační fotografie / Profimedia,Tero Vesalainen/Shutterstock
Militanti nekanonske crkve upali u Saborni hram u Černivcima u Ukrajini, ostavljajući za sobom bestidne tragove i teško povređene vernike.
Više predstavnika pravoslavne crkve izveštava da su militanti, koje je dovela nekanonska Pravoslavna crkva Ukrajine (PCU), oskrnavili oltar Sabornog hrama Svetog Duha, svetinje Ukrajinske pravoslavne crkve, koristeći ga kao toalet tokom pokušaja nasilnog zauzimanja kanonske crkvene imovine, prenosi portal orthochristian.com.
Teške povrede među vernicima i sveštenstvom
Ovaj nasilni upad u Saborni hram u Černivcima prouzrokovao je teške povrede kod više predstavnika Ukrajinske pravoslavne crkve, među kojima su i mitropolit Meletije Černivicki i dvojica sveštenika, dok je veliki broj vernika morao biti hospitalizovan.
AlexelA/Shutterstock
Saborni hram u Černivcima u Ukrajini
Svedočanstva o sramotnim činovima u oltaru
Tokom nekoliko sati, koliko su militanti PCU držali kontrolu nad hramom, svedoci tvrde da su činili strašna oskrnavljenja unutar oltarskog prostora, prenosi Savez pravoslavnih novinara. Mitropolit bančenski Longin izjavio je nakon sudskog ročišta 18. juna da su militanti ušli u oltar i obavljali nuždu upravo tamo.
Mitropolit Meletije: "Nepočinstva o kojima se ne može govoriti"
Mitropolit Meletije, koji je bio prisutan tokom višesatnog nasilja i bio izložen napadu i suzavcu, opisao je sledećeg dana kako su militanti „počinjavali takva nepočinstva o kojima se i ne može javno govoriti“ unutar oltara, „zadovoljavajući svoje potrebe na svetom mestu“. Takođe je naveo da su militanti pušili unutar oltarskog prostora.
Paroh: "Koristili su posude za svetu vodicu kao toalete"
Paroh Sabornog hrama, Ivan Hmelevski, dao je dodatne detalje u intervjuu, ističući da su „obavljali nuždu unutra – i u oltaru i u đakonskoj sobi“. Dodao je da su militanti koristili posude namenjene za svetu vodicu kao improvizovane toalete.
Militanti plaćeni za napad
Savez pravoslavnih novinara takođe izveštava da su ovi militanti bili plaćeni da izvrše napad na pravoslavni hram.
Nasilje nad sveštenstvom i parohijanima, povrede i blokada saobraćaja - svetinja iz 19. veka u ukrajinskom gradu Černovci ugrožena u vrtlogu društvenih i verskih tenzija.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Dok su svetski mediji pažnju usmerili na političke i vojne zahteve, ruski predlozi za prekid sukoba obuhvataju i poziv Ukrajini da obustavi represiju nad kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom i da garantuje slobodnu upotrebu ruskog jezika na svojoj teritoriji.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Zauzimanje svetinja u naselju Bela Crkvi u Ukrajini, izaziva osude širom sveta, dok Ruska Federacija traži hitnu zaštitu kanonskih pravoslavnih objekata i pravdu za sveštenstvo.
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.