U otvorenom intervjuu za Bugarsku nacionalnu televiziju (BNT), povodom godinu dana od svog ustoličenja, patrijarh bugarski Danilo izneo je staložen, ali odlučan i otvoren stav o velikim pitanjima koja danas potresaju Pravoslavlje.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve naglasio je da njegova Crkva održava liturgijsko i euharistijsko opštenje sa svim kanonskim Pravoslavnim Crkvama i da nije prekinula odnose ni sa jednom od njih. Kako je posebno istakao:
– Nastavljamo da saslužujemo sa svim našim bratstvom episkopa i patrijaraha, u duhu jedinstva i kanoničnosti.
Bugarska ne priznaje Pravoslavnu crkvu Ukrajine
Posebno se osvrnuo na situaciju u Ukrajini, gde je – kako je rekao – „Bugarska Crkva, zajedno sa deset drugih pomesnih Crkava, ne priznaje Pravoslavnu crkvu Ukrajine (PCU) pod mitropolitom Epifanijem“. PCU je dobila tomos o autokefaliji od Carigradske patrijaršije 2019. godine, ali veliki deo pravoslavnog sveta nije prihvatio taj proces.
Patrijarh je govorio o zabrinjavajućim dešavanjima, kao što je – prema njegovim rečima – činjenica da mnogi hramovi koji su prešli pod jurisdikciju PCU ostaju prazni, a osudio je i „neprikladne aktivnosti“ u Kijevsko-pečerskoj lavri, poput „kulinarnih emisija“ i događaja koji nisu u skladu sa svetim karakterom mesta.
"Ne možemo ignorisati nasilje i progon sveštenika"
– Kada postoji nasilje, kada se hramovi zauzimaju, kada se sveštenici progone ili čak ubijaju, to ne možemo da zanemarimo, rekao je Patrijarh, pozivajući na odgovornost i poštovanje verskih sloboda.
Svetogorci više ne primaju sveštenike PCU
Dalje je patrijarh Danilo govorio o promenama na Svetoj gori, gde – kako je rekao – monasi više ne primaju sveštenike PCU.
Prema informacijama iz atonskih krugova koje prenosi VimaOrthodoxias.gr, Sveta Zajednica Svete Gore zadržava distancu prema ljudima i delegacijama iz PCU „zbog saznanja o slučajevima nasilja i nekanonskih radnji koje su im prethodile“.
Nada za jedinstvo pravoslavlja
Uprkos dubokoj zabrinutosti, Patrijarh nije krio svoju nadu u rešavanje krize. Istakao je da Bugarska Crkva ostaje pobornik dijaloga i da veruje da se jedinstvo može obnoviti kroz strpljenje i smirenje.
– Podela izaziva zabrinutost kod vernika, razočaranje i duhovnu konfuziju. Ali, priznavanjem situacije i nastavkom komunikacije među poglavarima, problem se može postepeno rešiti, rekao je.
Glas jedinstva i mira u burnim vremenima
Intervencija patrijarha Danila ima poseban značaj, jer dolazi od crkvenog vođe sa autoritetom koji ne izbegava da se javno oglasi o pitanjima koja tište pravoslavni svet. U vremenu intenzivnih geopolitičkih i crkvenih potresa, jasni glasovi koji govore o jedinstvu, kanoničnosti i miru imaju posebnu težinu.
Pravoslavna crkva u Moldaviji suočava se s najvećim izazovom u svojoj istoriji – dve mitropolije, sukobljene strane i političke igre dovode u pitanje duhovno jedinstvo naroda.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
Četvorodnevni simpozijum u Vatikanu obeležio 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora: papa Lav XIV pozivao na jedinstvo i sinodalnost svih hrišćana, dok pravoslavni glasovi upozoravaju na opasnosti relativizacije vere i gubitka svetootačkog nasleđa.
Smena mitropolita pafoskog, izazvana njegovim kritikama upućenim papi, pokrenula je pravu lavinu, ali on se sada, oslanjajući se na poslednju instancu crkvene pravde, obraća za zaštitu Carigradskoj patrijaršiji.
Duhovnici sa Svete gore i profesori teologije sve snažnije opominju: svet više nije isti, a ono što dolazi možda nas zatiče nespremne. Od zaborava svetoga do potpune digitalne kontrole, sedam zabrinjavajućih znakova svedoče da vreme milosti ubrzano ističe.