Duhovna riznica 28.05.2025 | 17:10

SUKOB UNUTAR CRKVE POTRESA CEO PRAVOSLAVNI SVET: Oštro otvoreno pismo vladike Makarija monahu Dositeju razotkriva duboke podele u pravoslavnoj crkvi

Slika Autora
Izvor: religijs.rs
Autor: Saša Tošić
SUKOB UNUTAR CRKVE POTRESA CEO PRAVOSLAVNI SVET: Oštro otvoreno pismo vladike Makarija monahu Dositeju razotkriva duboke podele u pravoslavnoj crkvi
Grčka pravoslavna crkva,privtana arhiva,SOPA Images / ddp USA / Profimedia Monah Dositej (levo) i mitropolit Makarije (desno)

Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.

Otvoreno pismo mitropolita sidirikastrijskog Makarija upućeno starcu Dositeju iz svete obitelji manastira Svetog Pokrova u Parapotamu – poznatom po svom prisustvu na internetu – jedan je od najslikovitijih primera duboke unutrašnje krize koja poslednjih godina potresa pravoslavnu crkvu.

Sadržaj ovog pisma razotkriva ne samo lični raskol između dvojice klirika, već i šire teološke i upravne sukobe koji tinjaju u telu Crkve. Ovo nije jedini sukob unutar jedne pomesne pravoslavne crkve.

Javno oglašavanje u senci patrijarha

U pismu, koje je objavljeno 27. maja 2025. godine, mitropolit Makarije optužuje oca Dositeja da deluje van duha poslušnosti i da svojim izjavama i javnim nastupima na internetu otvoreno napada carigradskog patrijarha Vartolomeja, episkope Grčke pravoslavne crkve, kao i arhiepiskopa Kipra Georgija i bivšeg mitropolita Pafosa Tihika.

Mitropolit izražava zabrinutost i postavlja pitanje da li je otac Dositej svestan „štete koju nanosi patrijarhu Vartolomeju i samoj instituciji Patrijaršije“, optužujući ga da je „postao oruđe onih koji rade na razbijanju jedinstva pravoslavlja“. Ova konstatacija dobija posebnu težinu, imajući u vidu da, kako ističe, Carigradska patrijaršija trpi pritiske i spolja i iznutra, prenosi portal vimaorthodoxias.gr.

Sam carigradski patrijarh više puta je ukazivao na značaj pravoslavlja u savremenom svetu, kroz brojne inicijative koje se redovno objavljuju i na zvaničnoj internet stranici Carigradske patrijaršije.

Handout / AFP / Profimedia
Patrijarh Vartolomej sa papom Lavom XIV

 

Od pohvale do napada

Kako podseća mitropolit Makarije, prve godine boravka oca Dositeja u Mitropoliji sidirikastrijskoj bile su obeležene tihovanjem, smirenjem i duhovnošću. Međutim, u poslednje vreme, ovaj monah ispoljava, kako kaže mitropolit, „izlive“ i „buntovni duh“, uz neprestane napade na jerarhiju Crkve.

Upotrebu interneta od strane oca Dositeja mitropolit vidi kao sredstvo lične promocije, dok ga optužuje da svakoga redom proglašava jeretikom, ekumenistom, pa čak i masonom.

Posebno oštra je opaska mitropolita Makarija u vezi sa izjavama oca Dositeja protiv bivšeg mitropolita Pafosa Tihika, koga je bez zadrške nazvao „nedostojnim“, svega nekoliko dana nakon njegovog raščinjenja od strane Svetog Sinoda Kiparske pravoslavne crkve. Ovaj događaj već je izazvao potrese unutar Pravoslavlja, a pomenut je i na zvaničnom sajtu Kiparske arhiepiskopije.

Zabrinutost Crkve u provinciji

Mitropolit Makarije žustro brani službu episkopa u eparhijama, ističući da je njihova svakodnevna borba tiha, ali neprestana, daleko od „svetovne prenaglašenosti“ koju, kako tvrdi, ispoljava otac Dositej.

Sa značajnom primedbom ističe i da ni sam manastir u Parapotamu ne funkcioniše kako dolikuje, uprkos velikoj prepoznatljivosti oca Dositeja na društvenim mrežama.

Na tom mestu mitropolit upućuje na primer Svetog starca Paisija govoreći: „Iako ga predstavljate, ne sledite ga.“ Poziva monaha da se vrati duhu smirenja, prostote i istinskog monaškog života, izbegavajući javne „tirade“ i verski fanatizam.

Dilema Crkve: poslušnost ili javni protest?

Ovo pismo – ma koliko delovalo lično – postavlja suštinska pitanja o načinu na koji Crkva pristupa javnim sukobima i neslaganjima. Koliki prostor postoji za neslaganje unutar Crkve? Kada teološka kritika prelazi u govor razdora? I gde prestaje tolerancija prema glasovima koji sebe smatraju „ispovedničkim“, a ipak ne prihvataju nadzor crkvene jerarhije?

Pravoslavna crkva se i ranije suočavala sa sličnim izazovima, nastojeći da održi ravnotežu između saborske kohezije i duhovne slobode. Zvanični sajt Svetog Sinoda Grčke pravoslavne crkve sadrži brojne dokumente koji naglašavaju važnost poštovanja crkvenog poretka i kanonskog ustrojstva.

„Pismo koje je odjeknulo kao grom“ mitropolita Makarija nije stroga lična opomena. Ono je odraz vremena u kojem živimo. Crkva je suočena sa napetošću između jedinstva i razlika, između tišine poslušnosti i glasa protesta. Predstojeći period pokazaće hoće li doći do pomirenja – ili nove podele.