Handout / AFP / ProfimediaDelegacije pravoslavnih crkvana na ustoličenju pape Lava XIV
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Prvi susret novoizabranog pape Lava XIV sa poglavarom jedne pravoslavne crkve desio se dan nakon svečanog ustoličenja pontifikata, naslednika pape Franje. Novi papa Lav XIV i patrijarh Vartolomej susreli su se u Vatikanu u atmosferi učtivosti, poštovanja i – dobrih namera.
Na ustoličenju pape Lava XIV u nedelju, prisustvovalo je nekoliko delegacija pomesnih pravoslavnih crkava i dvojica patrijarha: jerusalimski Teofil i carigradski Vartolomej. Međutim, jedino je patrijarh Vartolomej imao i bilateralni susret sa novim papom, u nameri da nastavi ekumenske razgovore koje je započeo sa prethodnim papom Franjom.
Valeria Ferraro / AFP / Profimedia
Delegacije pravoslavnih crkvana na ustoličenju pape Lava XIV
Ignorišući otvoreno protivljenje ekumenizmu većine pravoslavnog sveta, patrijarh Vartolomej nastavlja svoju misiju, čiji krajnji cilj jeste ujedinjenje pravoslavlja i rimokatoličanstva, a početna tačka trebalo bi da bude zajednička proslava Vaskrsa, koji je ove godine proslavljen istog datuma i po pravoslavnom i po katoličkom kalendaru.
Tokom susreta, patrijarh carigradski Vartolomej uputio je iskrene čestitke novom pontifiku, darujući mu simbolične poklone i izdanja Vaseljenske patrijaršije, naglašavajući potrebu očuvanja teološkog kontinuiteta i duhovnog opštenja između dveju Crkava. Papa je, sa svoje strane, istakao da u patrijarhu Vartolomeju vidi – brata, i ocenio susret kao – blagosloveni početak dijaloga i jedinstva.
Nikeja – tačka oslonca i oživljavanje jedne istorijske inicijative
Pažnja je sada usmerena ka Nikeji u Vitiniji, gde je pokojni papa Franja, zajedno sa patrijarhom Vartolomejem, planirao simboličan susret povodom 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora. Novi papa, upitan prošle sedmice o tome, jasno je izjavio: – Susret će se održati. Pripremamo ga sa molitvom i odgovornošću.
Za Carigradsku patrijaršiju, Nikeja predstavlja mesto teološkog produbljivanja i crkvenog sećanja.
Credit: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia
Papa Lav XIV
Prve izjave pape i duh suživota
U govoru prilikom ustoličenja, papa Lav XIV govorio je o Božijoj ljubavi, naglašavajući da je ta ljubav – bez proračuna, bez granica i bez interesa. Sa smirenošću je poručio: – Izabran sam bez ikakve vrednosti – ovde sam da služim, a ne da zapovedam – dajući time ton svojoj papinskoj službi.
Papa Lav XIV je jasno rekao da su prioriteti Rimokatoličke crkve mir, suživot i približavanje – sestrinskim Crkvama – ponovo upotrebljavajući izraz koji je kroz istoriju izazivao i teološke rasprave i nade.
Međureligijski dijalog i prvi kontakti
Jutros je papa primio predstavnike drugih hrišćanskih veroispovesti i religija, predstavljajući se kao miroljubiv i otvoren za dijalog. Poseban značaj pridaje se sazivanju novog odbora za – usmeravanje dijaloga – u saradnji sa Papinskim savetom za jedinstvo hrišćana, sa ciljem uspostavljanja novih temelja komunikacije.
U besedi posle liturgije, patrijarh carigradski podsetio na izjavu svog prethodnika, patrijarha Atinagore, iz 1963. godine o približavanju Rimu, kao i na njegov istorijski susret sa papom Pavlom VI u Jerusalimu 1964. godine, koji je označio prekretnicu u međuhrišćanskom dijalogu.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Svi oni koji su sumnjali u Sina Božjeg u velikom strahu i divljenju su posmatrali to nebesko znamenje, koje je sijalo neopisivom svetlošću, jačom od sunčeve.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.
Na temeljima drevne svetinje iz 13. veka, poznate kao „Mali Jasenovac“, posle skoro dve decenije obnove, ponovo se oglasila molitva. Rožanj nije samo obnovljen manastir — to je povratak naroda, vere i nade u srce Majevice.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Inicijativa za zajedničko praznovanje Vaskrsa između pravoslavnih i rimokatolika 2025. godine izazvala je raspravu o očuvanju pravoslavne tradicije. Episkop bihaćko-petrovački prvi od srpskih arhijereja javno istupio, izražavajući zabrinutost zbog mogućih posledica ovakvog koraka.
Ako se poseta održi, to će biti prilika za novog poglavara Rimokatoličke crkve da se sastane sa patrijarhom Vartolomejem, poglavarom Istočne pravoslavne crkve, navodi agencija.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
Ekumenističko bogosluženje u hamburškoj crkvi Svetog Josifa, održano povodom istovremenog praznovanja Vaskrsa u svim hrišćanskim crkvama, izazvalo je podeljene reakcije – od poziva na jedinstvo, do ozbiljnih upozorenja na odstupanje od svetootačkog predanja.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Božja ruka je uvek pružena, spremna da nas podigne, uteši i vodi, ali da bismo tu pomoć istinski osetili, potrebno je da mu se obratimo iskreno i sa verom.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.