Handout / AFP / ProfimediaDelegacije pravoslavnih crkvana na ustoličenju pape Lava XIV
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Prvi susret novoizabranog pape Lava XIV sa poglavarom jedne pravoslavne crkve desio se dan nakon svečanog ustoličenja pontifikata, naslednika pape Franje. Novi papa Lav XIV i patrijarh Vartolomej susreli su se u Vatikanu u atmosferi učtivosti, poštovanja i – dobrih namera.
Na ustoličenju pape Lava XIV u nedelju, prisustvovalo je nekoliko delegacija pomesnih pravoslavnih crkava i dvojica patrijarha: jerusalimski Teofil i carigradski Vartolomej. Međutim, jedino je patrijarh Vartolomej imao i bilateralni susret sa novim papom, u nameri da nastavi ekumenske razgovore koje je započeo sa prethodnim papom Franjom.
Valeria Ferraro / AFP / Profimedia
Delegacije pravoslavnih crkvana na ustoličenju pape Lava XIV
Ignorišući otvoreno protivljenje ekumenizmu većine pravoslavnog sveta, patrijarh Vartolomej nastavlja svoju misiju, čiji krajnji cilj jeste ujedinjenje pravoslavlja i rimokatoličanstva, a početna tačka trebalo bi da bude zajednička proslava Vaskrsa, koji je ove godine proslavljen istog datuma i po pravoslavnom i po katoličkom kalendaru.
Tokom susreta, patrijarh carigradski Vartolomej uputio je iskrene čestitke novom pontifiku, darujući mu simbolične poklone i izdanja Vaseljenske patrijaršije, naglašavajući potrebu očuvanja teološkog kontinuiteta i duhovnog opštenja između dveju Crkava. Papa je, sa svoje strane, istakao da u patrijarhu Vartolomeju vidi – brata, i ocenio susret kao – blagosloveni početak dijaloga i jedinstva.
Nikeja – tačka oslonca i oživljavanje jedne istorijske inicijative
Pažnja je sada usmerena ka Nikeji u Vitiniji, gde je pokojni papa Franja, zajedno sa patrijarhom Vartolomejem, planirao simboličan susret povodom 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora. Novi papa, upitan prošle sedmice o tome, jasno je izjavio: – Susret će se održati. Pripremamo ga sa molitvom i odgovornošću.
Za Carigradsku patrijaršiju, Nikeja predstavlja mesto teološkog produbljivanja i crkvenog sećanja.
Credit: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia
Papa Lav XIV
Prve izjave pape i duh suživota
U govoru prilikom ustoličenja, papa Lav XIV govorio je o Božijoj ljubavi, naglašavajući da je ta ljubav – bez proračuna, bez granica i bez interesa. Sa smirenošću je poručio: – Izabran sam bez ikakve vrednosti – ovde sam da služim, a ne da zapovedam – dajući time ton svojoj papinskoj službi.
Papa Lav XIV je jasno rekao da su prioriteti Rimokatoličke crkve mir, suživot i približavanje – sestrinskim Crkvama – ponovo upotrebljavajući izraz koji je kroz istoriju izazivao i teološke rasprave i nade.
Međureligijski dijalog i prvi kontakti
Jutros je papa primio predstavnike drugih hrišćanskih veroispovesti i religija, predstavljajući se kao miroljubiv i otvoren za dijalog. Poseban značaj pridaje se sazivanju novog odbora za – usmeravanje dijaloga – u saradnji sa Papinskim savetom za jedinstvo hrišćana, sa ciljem uspostavljanja novih temelja komunikacije.
U besedi posle liturgije, patrijarh carigradski podsetio na izjavu svog prethodnika, patrijarha Atinagore, iz 1963. godine o približavanju Rimu, kao i na njegov istorijski susret sa papom Pavlom VI u Jerusalimu 1964. godine, koji je označio prekretnicu u međuhrišćanskom dijalogu.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Četvorodnevni simpozijum u Vatikanu obeležio 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora: papa Lav XIV pozivao na jedinstvo i sinodalnost svih hrišćana, dok pravoslavni glasovi upozoravaju na opasnosti relativizacije vere i gubitka svetootačkog nasleđa.
Inicijativa za zajedničko praznovanje Vaskrsa između pravoslavnih i rimokatolika 2025. godine izazvala je raspravu o očuvanju pravoslavne tradicije. Episkop bihaćko-petrovački prvi od srpskih arhijereja javno istupio, izražavajući zabrinutost zbog mogućih posledica ovakvog koraka.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.