NAROD SE DIGAO, SVEŠTENICI ODBIJAJU DA BOGOSLUŽE ZBOG SMENE VLADIKE TIHIKA: Podrška arhijereju koji je kažnjen jer remeti ujedinjenje pravoslavaca i katolika
Louisa GOULIAMAKI / AFP / Profimedia, Gr;ka pravoslavna crkva
Odluka Svetog Sinoda da razreši najmlađeg episkopa Kiparske crkve izazvala je talas protesta vernika i brojna pitanja o političkom uticaju, tišini Sinoda i istinskoj prirodi duhovnog jedinstva
U atmosferi duboke zabrinutosti, na Kipru se nastavljaju burne reakcije na nedavnu odluku Svetog Sinoda Kiparske pravoslavne crkve da razreši mitropolita Tihika s trona Pafosa. Najmlađi episkop Kiparske crkve razrešen je dužnosti jer je, prema oceni Sinoda, svojim beskompromisnim stavovima o Vatikanu remetio crkveno jedinstvo.
Poznat po oštrim i nepokolebljivim javnim istupima, mitropolit Tihik je nedavno izazvao burne reakcije izjavom u kojoj je rimskog papu nazvao „predstavnikom đavola“. Mnogi su ovu izjavu ocenili kao ozbiljnu prepreku za dijalog sa Rimokatoličkom crkvom.
Jedan od upečatljivih trenutaka njegove arhijerejske službe bilo je odbijanje da prihvati mošti Svetog apostola Pavla, koje su – na inicijativu blaženopočivšeg arhiepiskopa Hrizostoma – bile prenete iz Vatikana u Pafos. Tihik je tada izjavio da ne želi da „mošti svetitelja, koje su jednom bile u rukama rimokatolika, ponovo završe tamo“, nazivajući njihov dar „neprihvatljivim“, jer dolazi „iz ruku jeretika“.
Vest o razrešenju vladike Tihika izazvala je uznemirenje ne samo na Kipru, već i u širem pravoslavnom svetu. Vernici, sveštenici i laici izrazili su zabrinutost zbog načina na koji je slučaj vođen.
U nedelju popodne, građani su se okupili na Trgu gradske skupštine u Pafosu u znak mirnog protesta, zahtevajući od Svetog Sinoda da preispita svoju odluku. Sa transparentima na kojima je pisalo „Dostojan je Tihik“ i „Obnova istine“, okupljeni su naglasili da razlozi za njegovo razrešenje nisu jasno saopšteni, ističući da je njegovo duhovno prisustvo bilo ne samo suštinsko, već i nadsuštinsko.
Kako protesti na Kipru postaju sve brojniji i snažniji, podrška mitropolitu Tihiku stiže iz svih krajeva pravoslavnog sveta.
Grčka pravoslavna crkva
Mitropolit Tihik
Inicijativna grupa parohijana iz Mitropolije Pafos javno je pročitala pismo upućeno Svetom Sinodu i medijima, u kojem se otvaraju pitanja u vezi sa teološkim stavovima mitropolita Tihika, njegovim rukopoloženjem, pastirskom odgovornošću i crkveno-eklesiološkim pristupom. Učesnici su apelovali na „trezvenost, milostivu rasudnost i duhovno razlikovanje“, iznevši sumnje u moguće političke ili unutarcrkvene uticaje koji su doveli do ove odluke.
Istovremeno, prema navodima portala Philenews.com, arhiepiskop Kipra Georgije, kao privremeni upravitelj Pafoske mitropolije, preduzeo je upravne mere, uključujući udaljavanje dvojice sveštenika koji su, navodno, odbili da bogosluže u znak podrške mitropolitu Tihiku. Ovaj potez se u crkvenim krugovima tumači kao „preventivno uspostavljanje reda“, dok vernici ocenjuju da je reč o preoštroj i razdornoj meri.
Mnogi analitičari postavljaju pitanje da li je odluka Sinoda doneta isključivo na osnovu pastirskih i crkvenih kriterijuma, ili je, pak, bila pod uticajem spoljnih faktora. Razgovori u crkvenim i javnim krugovima na Kipru sada su usmereni na ulogu medija, ponašanje političkih aktera i ravnotežu snaga unutar samog Sinoda.
Arhiepiskop Georgije javno je demantovao spekulacije da je predsednik Republike Kipar, Nikos Hristodulidis, intervenisao u korist mitropolita Tihika, navodeći u zvaničnoj izjavi za državnu televiziju RIK da političkog uticaja nije bilo.
Mnogi vernici izražavaju zapitanost zbog činjenice da Sveti Sinod nije izneo više informacija o navodnim „crkvenim prestupima“ mitropolita Tihika. Nejasne formulacije i brzina razrešenja samo produbljuju osećaj netransparentnosti – u trenutku kada je Crkva izložena brojnim unutrašnjim i spoljnim iskušenjima.
Arhiepiskopija Kipra još uvek nije objavila zvaničan datum novog izbornog procesa, ali, prema informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kipra, izbori će najverovatnije biti održani u septembru, uz želju arhiepiskopa za šire konsultacije i očuvanje sabornog mira.
Slučaj mitropolita Tihika jasno je ukazao na potrebu za većom transparentnošću i institucionalnom ravnotežom unutar Kiparske crkve. Dok većina članova Sinoda postupa odlučno, zabrinutost naroda ostaje snažna. Jedino što je izvesno jeste da Pafos i Kiparska crkva prolaze kroz dubok period preispitivanja i duhovnog preuređenja.
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Jedan od najvoljenijih pravoslavnih svetitelja našeg doba otvoreno je govorio o rimokatolicizmu, panreligiji i zabludama koje prete da zamene veru u Hrista svetovnom vlašću pod maskom jedinstva.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Govoreći o sekularizaciji i teološkom slabljenju unutar Pravoslavne Crkve, ali i o inauguraciji pape Lava XIV, grčki mitropolit uputio je snažnu poruku o očuvanju pravoslavne vere.
Najmlađi episkop Kiparske pravoslavne crkve razrešen je dužnosti jer je, po oceni Sinoda, remetio crkveno jedinstvo svojim beskompromisnim stavovima o Vatikanu.
Na Spasovdan prenosimo snažnu poruku iz knjige „Misli za svaki dan u godini“ velikog duhovnika 19. veka: Gospod je otvorio riznicu nebeskih darova, a svako od nas pozvan je da uzme ono što mu duša traži.
Poznati beogradski alas Renato Grbić biće na čelu Spasovdanske litije povodom slave prestonice, a poglavar Srpske pravoslavne crkve lično mu je dao blagoslov za ovu svetu dužnost.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
Na Spasovdan prenosimo snažnu poruku iz knjige „Misli za svaki dan u godini“ velikog duhovnika 19. veka: Gospod je otvorio riznicu nebeskih darova, a svako od nas pozvan je da uzme ono što mu duša traži.
Spor između dva klirika pravoslavne crkve, jednog arhijereja i jednog monaha, oko vernosti patrijarhu i upotrebe interneta dodatno raspiruje tenzije koje prete da dovedu do ozbiljnijih podela u eparhiji Sidirikastriji i šire.
Uz molitve hiljada vernika i prisustvo patrijarha Porfirija, prestoni grad je dočekao jedini sačuvani deo moštiju Svetog Save. Ruka prvog arhiepiskopa srpskog predvodiće ovogodišnju Spasovdansku litiju kroz srce glavnog grada.
Imamo sačuvane mošti gotovo svih Nemanjića, a poznata je i tragična priča o spaljivanju moštiju Svetog Save, koje su Turci uništili u Beogradu 10. maja 1594. godine.
Manje od godinu dana pošto je prošla kroz dvostruku mastektomiju nakon što je saznala da ima treći stadijum raka dojke, posle pregleda na PET skeniru, lekar joj je saopštio ono što niko ne želi da čuje.