Duhovna riznica 26.05.2025 | 21:53

NAROD SE DIGAO, SVEŠTENICI ODBIJAJU DA BOGOSLUŽE ZBOG SMENE VLADIKE TIHIKA: Podrška arhijereju koji je kažnjen jer remeti ujedinjenje pravoslavaca i katolika

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
NAROD SE DIGAO, SVEŠTENICI ODBIJAJU DA BOGOSLUŽE ZBOG SMENE VLADIKE TIHIKA: Podrška arhijereju koji je kažnjen jer remeti ujedinjenje pravoslavaca i katolika
Louisa GOULIAMAKI / AFP / Profimedia, Gr;ka pravoslavna crkva

Odluka Svetog Sinoda da razreši najmlađeg episkopa Kiparske crkve izazvala je talas protesta vernika i brojna pitanja o političkom uticaju, tišini Sinoda i istinskoj prirodi duhovnog jedinstva

U atmosferi duboke zabrinutosti, na Kipru se nastavljaju burne reakcije na nedavnu odluku Svetog Sinoda Kiparske pravoslavne crkve da razreši mitropolita Tihika s trona Pafosa. Najmlađi episkop Kiparske crkve razrešen je dužnosti jer je, prema oceni Sinoda, svojim beskompromisnim stavovima o Vatikanu remetio crkveno jedinstvo.

Poznat po oštrim i nepokolebljivim javnim istupima, mitropolit Tihik je nedavno izazvao burne reakcije izjavom u kojoj je rimskog papu nazvao „predstavnikom đavola“. Mnogi su ovu izjavu ocenili kao ozbiljnu prepreku za dijalog sa Rimokatoličkom crkvom.

Jedan od upečatljivih trenutaka njegove arhijerejske službe bilo je odbijanje da prihvati mošti Svetog apostola Pavla, koje su – na inicijativu blaženopočivšeg arhiepiskopa Hrizostoma – bile prenete iz Vatikana u Pafos. Tihik je tada izjavio da ne želi da „mošti svetitelja, koje su jednom bile u rukama rimokatolika, ponovo završe tamo“, nazivajući njihov dar „neprihvatljivim“, jer dolazi „iz ruku jeretika“.

Vest o razrešenju vladike Tihika izazvala je uznemirenje ne samo na Kipru, već i u širem pravoslavnom svetu. Vernici, sveštenici i laici izrazili su zabrinutost zbog načina na koji je slučaj vođen.

U nedelju popodne, građani su se okupili na Trgu gradske skupštine u Pafosu u znak mirnog protesta, zahtevajući od Svetog Sinoda da preispita svoju odluku. Sa transparentima na kojima je pisalo „Dostojan je Tihik“ i „Obnova istine“, okupljeni su naglasili da razlozi za njegovo razrešenje nisu jasno saopšteni, ističući da je njegovo duhovno prisustvo bilo ne samo suštinsko, već i nadsuštinsko.

Kako protesti na Kipru postaju sve brojniji i snažniji, podrška mitropolitu Tihiku stiže iz svih krajeva pravoslavnog sveta.

Grčka pravoslavna crkva
Mitropolit Tihik

 

Inicijativna grupa parohijana iz Mitropolije Pafos javno je pročitala pismo upućeno Svetom Sinodu i medijima, u kojem se otvaraju pitanja u vezi sa teološkim stavovima mitropolita Tihika, njegovim rukopoloženjem, pastirskom odgovornošću i crkveno-eklesiološkim pristupom. Učesnici su apelovali na „trezvenost, milostivu rasudnost i duhovno razlikovanje“, iznevši sumnje u moguće političke ili unutarcrkvene uticaje koji su doveli do ove odluke.

Istovremeno, prema navodima portala Philenews.com, arhiepiskop Kipra Georgije, kao privremeni upravitelj Pafoske mitropolije, preduzeo je upravne mere, uključujući udaljavanje dvojice sveštenika koji su, navodno, odbili da bogosluže u znak podrške mitropolitu Tihiku. Ovaj potez se u crkvenim krugovima tumači kao „preventivno uspostavljanje reda“, dok vernici ocenjuju da je reč o preoštroj i razdornoj meri.

Mnogi analitičari postavljaju pitanje da li je odluka Sinoda doneta isključivo na osnovu pastirskih i crkvenih kriterijuma, ili je, pak, bila pod uticajem spoljnih faktora. Razgovori u crkvenim i javnim krugovima na Kipru sada su usmereni na ulogu medija, ponašanje političkih aktera i ravnotežu snaga unutar samog Sinoda.

Arhiepiskop Georgije javno je demantovao spekulacije da je predsednik Republike Kipar, Nikos Hristodulidis, intervenisao u korist mitropolita Tihika, navodeći u zvaničnoj izjavi za državnu televiziju RIK da političkog uticaja nije bilo.

Mnogi vernici izražavaju zapitanost zbog činjenice da Sveti Sinod nije izneo više informacija o navodnim „crkvenim prestupima“ mitropolita Tihika. Nejasne formulacije i brzina razrešenja samo produbljuju osećaj netransparentnosti – u trenutku kada je Crkva izložena brojnim unutrašnjim i spoljnim iskušenjima.

Arhiepiskopija Kipra još uvek nije objavila zvaničan datum novog izbornog procesa, ali, prema informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kipra, izbori će najverovatnije biti održani u septembru, uz želju arhiepiskopa za šire konsultacije i očuvanje sabornog mira.

Slučaj mitropolita Tihika jasno je ukazao na potrebu za većom transparentnošću i institucionalnom ravnotežom unutar Kiparske crkve. Dok većina članova Sinoda postupa odlučno, zabrinutost naroda ostaje snažna. Jedino što je izvesno jeste da Pafos i Kiparska crkva prolaze kroz dubok period preispitivanja i duhovnog preuređenja.