“MNOGE TRAGEDIJE BI BILE IZBEGNUTE, DA JE ZAPAD OSTAO VERAN VERI SVETIH OTACA”: Vladika Maksim oštrom kritikom uzdrmao svet posle ustoličenja novog pape
preuzeto sa sajta imioanninon.gr,Tanjug/AP/Gregorio BorgiaPapa Lav XIV
Govoreći o sekularizaciji i teološkom slabljenju unutar Pravoslavne Crkve, ali i o inauguraciji pape Lava XIV, grčki mitropolit uputio je snažnu poruku o očuvanju pravoslavne vere.
U osvit ustoličenja pape Lava XIV u Rimu, pravoslavna crkva u Grčkoj sa uzdržanim oprezom prati događaje, ne krijući svoje bogoslovske primedbe. Mitropolit janjinski Maksim, govoreći na četrdesetodnevnom pomenu blaženopočivšem mitropolitu Koničkom Andreju, uputio je duboko osmišljenu pastirsku poruku, sa širim bogoslovskim značajem, koja je odjeknula u javnosti.
U prisustvu još nekoliko arhijereja Grčke pravoslavne crkve, vladika Maksim nije samo podsetio na život i delo upokojenog arhijereja, već se osvrnuo i na pojave sekularizacije koje – kako je istakao – ugrožavaju bogoslovski identitet pravoslavlja.
U fokusu novi pontifik i institucionalizovana jeres
Osvrćući se na višednevne medijske analize povodom upokojenja pape Franje i ustoličenja novog pape, mitropolit Maksim je izrazio oštru kritiku:
– Beskrajni sati, neverovatna medijska promocija... ali ni reči o tome da i ovaj papa počiva na jeretičkoj dogmatskoj tradiciji, daleko od učenja Svetih Otaca.
Istakao je da je hiljadugodišnji put papizma povezan sa mnogim stradanjima čovečanstva – poput krstaških ratova, kolonijalizma i unijatstva – naglasivši:
– Da je Zapad ostao veran veri Svetih Otaca, mnogi od tih tragičnih događaja bili bi izbegnuti.
preuzeto sa sajta imioanninon
Mitropolit janjinski Maksim
Oštra kritika
Mitropolit je uputio ozbiljnu kritiku i delu savremene bogoslovske misli unutar Grčke Crkve. Posebno je izdvojio takozvane postpatrističke teologe, koji – kako je rekao – napuštaju pravoslavno, otačko predanje u korist filosofije i sociologije:
– Govore o ljudskim pravima, teološkom mišljenju, filosofskim pravcima koji su, često, ništa drugo do ljudske gluposti - kazao je mitropolit Maksim, prenosi portal vimaorthodoxias.gr
Po njegovom mišljenju, ovakvi pristupi vode ka raskolu sa otkrivenim etosom Crkve i imaju dalekosežne posledice po život i odnose među ljudima.
Ministarstvo prosvete i verskih pitanja u Grčkoj, u okviru nadzora nad crkvenim školama, više puta je dobijalo zahteve za preispitivanje teoloških programa koji podržavaju ovakve – neofilosofske – pristupe.
Poziv na pokajnički povratak veri pravoslavnoj veri
Sa dubokom emotivnošću, mitropolit je poručio:
– Ne treba nam mešanje teologije sa filosofijom, već povratak otkrivenoj istini, sa pokajanjem i molitvom, rekao je vladika Maksim i pozvao vernike da osnaže svoje crkveno iskustvo ispovešću, molitvom i liturgijskim životom:
– Da molimo milost Božiju sa smirenjem i duhovnom budnošću.
Tanjug/Vatican Media via AP
Papa Lav XIV
Ocena i pravoslavno svedočanstvo
U vezi sa ustoličenjem novog pape, mitropolit se osvrnuo na, kako je rekao, – površan teološki čin – javnog davanja oproštaja grehova, zapitavši:
– Jesi li se pokajao? Da li si dobio vlast od Duha Svetoga? Imaš li iskustvo prosvećenja?
Kako je istakao, ovakve izjave treba procenjivati u svetlu pravoslavne tradicije, a ne prema spoljašnjem utisku.
Poruka koju je mitropolit Maksim ostavio svojim slušaocima bila je jasna:
– Pravoslavlje nije deo jednog ekumenskog mozaika, već očuvanje vere Otaca i odgovornost pred istinom Hristovom.
Dok se ceo Vatikan utapa u tišini molitve, Lav XIV – nekadašnji misionar iz Perua – započinje pontifikat porukom jedinstva, skromnosti i nade za više od milijardu vernika širom sveta.
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
U besedi za subotu 4. nedelje po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović govori o opasnosti lenjosti koja izobličava čovekovu prirodu, uspavljuje dušu i udaljava nas od Gospoda, koji nas je stvorio za rad, stvaranje i rast.
Pravoslavni duhovnici nas podsećaju da molitva za oca i majku nije samo znak ljubavi, već i najlepši dar koji pred Bogom uzvraćamo onima koji su nam udahnuli život.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Četvorodnevni simpozijum u Vatikanu obeležio 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora: papa Lav XIV pozivao na jedinstvo i sinodalnost svih hrišćana, dok pravoslavni glasovi upozoravaju na opasnosti relativizacije vere i gubitka svetootačkog nasleđa.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Uprkos najavama o međunarodnoj i višejezičnoj proslavi Duhova, ispred berlinske većnice pojavio se mali broj vernika. Dok jedni govore o simboličnoj snazi zajedništva, drugi upozoravaju na sve dublji zamor ekumenske misije i gubitak vere u njenu svrhu.
U eri kada se sve glasnije govori o očuvanju svetootačke vere, sve češće se pominje ime patrijarha koji je početkom 20. veka zagovarao dijalog s rimokatolicima i anglikancima, ostavivši iza sebe nasleđe koje se ne slavi, već preispituje.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U besedi za subotu 4. nedelje po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović govori o opasnosti lenjosti koja izobličava čovekovu prirodu, uspavljuje dušu i udaljava nas od Gospoda, koji nas je stvorio za rad, stvaranje i rast.
Pravoslavni duhovnici nas podsećaju da molitva za oca i majku nije samo znak ljubavi, već i najlepši dar koji pred Bogom uzvraćamo onima koji su nam udahnuli život.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici