JEDINI PRAVOSLAVNI VLADIKA KOJI JE KRSTIO DECU HOMOSEKSUALNOG PARA ČESTITAO NOVOM PAPI: Na Svetu goru došao uprkos zabrani, većina monaha ga bojkotovala
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Izbor pape Lava XIV, prvog pontifeksa u istoriji koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, pozdravljen je širom sveta kao istorijski trenutak. Među prvima koji su uputili čestitku bio je i arhiepiskop Carigradske patrijaršije u Americi, pravoslavni jerarh Elpidofor, čije ime u poslednje vreme izaziva burne reakcije unutar pravoslavne crkve. U poruci objavljenoj na društvenim mrežama, Elpidofor je izrazio „duboko bratsko poštovanje“ i nadu da će ovaj izbor označiti prekretnicu u odnosima između Rimokatoličke i pravoslavne crkve.
- Sa bratskim poštovanjem prepoznajemo istorijski izbor pape Lava XIV za 267. rimskog episkopa. Uzvišenje, po prvi put, poglavara koji potiče iz Sjedinjenih Država zaista je prekretnica - naveo je arhiepiskop Elpidofor
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Arhiepiskop Elpidofor
I dok su njegove reči naišle na simpatije u ekumenskim krugovima, u pravoslavnom svetu podsetile su na događaj koji i dalje izaziva sablazan — krštenje dece homoseksualnog para koje je arhiepiskop Elpidofor obavio u Grčkoj, 2022. godine.
Tada su u Vuliagmeniju, pred očima šokirane javnosti i zbunjene crkvene jerarhije, kršteni sin i ćerka grčkog modnog dizajnera i glumca Evangelosa Bousisa i njegovog partnera, Petera Dundasa, norveško-američkog kreatora svetskog glasa. Iako je čin krštenja sam po sebi sveta tajna i znak milosti prema deci, činjenica da su roditelji deklarisani istopolni par izazvala je buru u Crkvi.
Bez znanja nadležnog mitropolita Glifade Antonija, arhiepiskop Elpidofor je obavio krštenje, što je izazvalo duboko nezadovoljstvo, a sam mitropolit izjavio je da je „prevaren“.
Svetogorski monasi su, pozivajući se na Jvanđelije i kanonsko predanje, izrazili oštru zabrinutost, upozoravajući da takvi postupci stvaraju pogrešnu sliku o tome da Crkva prihvata brakove istog pola, što je u potpunoj suprotnosti s njenim učenjem.
U pismu upućenom patrijarhu carigradskom Vartolomeju, pod čijom jurisdikcijom se nalazi Sveta gora, ali i kontroverzni vladika, monasi su zatražili da se arhiepiskopu Elpidoforu onemogući planirana poseta Atosu, smatrajući da bi njegova prisutnost na Svetoj gori bila povod za fotografisanje i dodatne kontroverze.
Ipak, uprkos protivljenju, vladika Elpidofor je januara 2024. godine realizovao četvorodnevnu posetu Svetoj gori u pratnji grupe od četrdeset grčko-američkih hodočasnika. Obišao je pet manastira — Ksenofontos, Simonopetru, Filotej, Karakalu i Pantokrator — i učestvovao u bogosluženjima i osvećenju bogojavljenske vode.
Međutim, poseta je bila obeležena izostankom uobičajenog svečanog dočeka. Sveti Kinotet nije priredio doksologiju u Protatonu, što je uobičajena praksa prilikom dolaska arhijereja. Preostalih 15 svetogorskih manastira nisu žeželi da ga ugoste. Bio je to jasan znak da deo monaštva ne prihvata njegove postupke kao usklađene s duhom pravoslavlja.
Kontroverzni vladika je nakon posete izjavio da je dočekan „srdačno u pet manastira“ i da „nije bilo problema“, ističući snažne veze dijaspore sa Svetom gorom. Međutim, ostaje duboko nezadovoljstvo među mnogima u Crkvi, koji u njegovim postupcima vide opasno približavanje stavovima modernog društva na štetu svetih kanona.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Vladika Elpidofor je izazvao burne reakcije u aprilu, kada je predsedniku Trampu darivao zlatan krst i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom
Sada, kada se njegovo ime ponovo pojavljuje u svetlu čestitke papi Lavu XIV, nije teško videti kako se linije podele unutar pravoslavne crkve produbljuju. Njegove reči o „prekretnici“ mogle bi se jednako odnositi i na raskrsnicu na kojoj se nalazi pravoslavni svet — između očuvanja drevnog predanja i izazova savremenog pluralističkog sveta.
Da li će vladika Elpidofor ostati upamćen kao most ili kao razdor u Crkvi — istorija će pokazati. Ali jedno je sigurno: njegove reči i dela više se ne mogu posmatrati bez konteksta koji ih neumitno prati.
Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
U dramatičnom otvorenom pismu, svetogorski monasi upozoravaju da se pod maskom svetovne uprave pokušava razoriti ono što vekovima čuva Presveta Bogorodica — duhovnu autonomiju ove monaške republike.
U svom prvom nedeljnom blagoslovu Sveti Otac osudio je globalne sukobe, pozvao na okončanje ratova i pomolio se za sve majke širom sveta. Ovaj trenutak označava početak njegovog pontifikata i simbolizuje nadu i jedinstvo vernika širom sveta.
Srpska pravoslavna crkva 12. maja, proslavlja Ostroškog Čudotvorca, jednog od najvoljenijih i najpoštovanijih svetitelja srpskog roda, čije mošti vekovima čuvaju manastir u Ostroškoj steni, a čija se slava proširila širom pravoslavlja — i šire.
Zanatlija iz okoline Nikšića, koji je odbacivao postojanje Boga, suočen s paralizom bez leka, doživeo je susret sa svetiteljem koji mu je zauvek promenio život — a potom je svom sinu dao ime Vasilije.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Televizijsko lice, influenserka i DJ Marija Antona objavila je fotografije sa stepeništa hrama Blagoveštenja uz pobožne poruke, ali njeno modno izdanje ispred hrama pokrenulo je lavinu osuda i otvorilo pitanje granica poštovanja prema svetom prostoru.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
Grčki ustanak 1821. godine nije bio samo borba za oslobođenje od Osmanlija – bio je to i duhovni pokret u kojem je pravoslavna vera igrala ključnu ulogu.
Zanatlija iz okoline Nikšića, koji je odbacivao postojanje Boga, suočen s paralizom bez leka, doživeo je susret sa svetiteljem koji mu je zauvek promenio život — a potom je svom sinu dao ime Vasilije.
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Uoči dana kada se Srpska pravoslavna crkva molitveno seća spaljivanja moštiju Svetog Save, profesori i učenici najstarije beogradske bogoslovije priredili su dirljivo veče ispunjeno filmom, molitvom i retkim fotografijama koje svedoče o neugasivoj veri kroz vekove.
Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka.
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju upozorio je domaću i svetsku javnost na akt institucionalne diskriminacije koji omogućava uklanjanje srpskih nadgrobnih spomenika u Hrvatskoj.
Pred praznik Svetog Vasilija Ostroškog, kamenitim stazama iz rodnih Mrkonjića do manastira u beloj litici, tradicionalno hiljade vernika idu ka svetinji koja nadilazi sve granice — moleći za isceljenje, pokajanje i čudo.