JEDINI PRAVOSLAVNI VLADIKA KOJI JE KRSTIO DECU HOMOSEKSUALNOG PARA ČESTITAO NOVOM PAPI: Na Svetu goru došao uprkos zabrani, većina monaha ga bojkotovala
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Izbor pape Lava XIV, prvog pontifeksa u istoriji koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, pozdravljen je širom sveta kao istorijski trenutak. Među prvima koji su uputili čestitku bio je i arhiepiskop Carigradske patrijaršije u Americi, pravoslavni jerarh Elpidofor, čije ime u poslednje vreme izaziva burne reakcije unutar pravoslavne crkve. U poruci objavljenoj na društvenim mrežama, Elpidofor je izrazio „duboko bratsko poštovanje“ i nadu da će ovaj izbor označiti prekretnicu u odnosima između Rimokatoličke i pravoslavne crkve.
- Sa bratskim poštovanjem prepoznajemo istorijski izbor pape Lava XIV za 267. rimskog episkopa. Uzvišenje, po prvi put, poglavara koji potiče iz Sjedinjenih Država zaista je prekretnica - naveo je arhiepiskop Elpidofor
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Arhiepiskop Elpidofor
I dok su njegove reči naišle na simpatije u ekumenskim krugovima, u pravoslavnom svetu podsetile su na događaj koji i dalje izaziva sablazan — krštenje dece homoseksualnog para koje je arhiepiskop Elpidofor obavio u Grčkoj, 2022. godine.
Tada su u Vuliagmeniju, pred očima šokirane javnosti i zbunjene crkvene jerarhije, kršteni sin i ćerka grčkog modnog dizajnera i glumca Evangelosa Bousisa i njegovog partnera, Petera Dundasa, norveško-američkog kreatora svetskog glasa. Iako je čin krštenja sam po sebi sveta tajna i znak milosti prema deci, činjenica da su roditelji deklarisani istopolni par izazvala je buru u Crkvi.
Bez znanja nadležnog mitropolita Glifade Antonija, arhiepiskop Elpidofor je obavio krštenje, što je izazvalo duboko nezadovoljstvo, a sam mitropolit izjavio je da je „prevaren“.
Svetogorski monasi su, pozivajući se na Jvanđelije i kanonsko predanje, izrazili oštru zabrinutost, upozoravajući da takvi postupci stvaraju pogrešnu sliku o tome da Crkva prihvata brakove istog pola, što je u potpunoj suprotnosti s njenim učenjem.
U pismu upućenom patrijarhu carigradskom Vartolomeju, pod čijom jurisdikcijom se nalazi Sveta gora, ali i kontroverzni vladika, monasi su zatražili da se arhiepiskopu Elpidoforu onemogući planirana poseta Atosu, smatrajući da bi njegova prisutnost na Svetoj gori bila povod za fotografisanje i dodatne kontroverze.
Ipak, uprkos protivljenju, vladika Elpidofor je januara 2024. godine realizovao četvorodnevnu posetu Svetoj gori u pratnji grupe od četrdeset grčko-američkih hodočasnika. Obišao je pet manastira — Ksenofontos, Simonopetru, Filotej, Karakalu i Pantokrator — i učestvovao u bogosluženjima i osvećenju bogojavljenske vode.
Međutim, poseta je bila obeležena izostankom uobičajenog svečanog dočeka. Sveti Kinotet nije priredio doksologiju u Protatonu, što je uobičajena praksa prilikom dolaska arhijereja. Preostalih 15 svetogorskih manastira nisu žeželi da ga ugoste. Bio je to jasan znak da deo monaštva ne prihvata njegove postupke kao usklađene s duhom pravoslavlja.
Kontroverzni vladika je nakon posete izjavio da je dočekan „srdačno u pet manastira“ i da „nije bilo problema“, ističući snažne veze dijaspore sa Svetom gorom. Međutim, ostaje duboko nezadovoljstvo među mnogima u Crkvi, koji u njegovim postupcima vide opasno približavanje stavovima modernog društva na štetu svetih kanona.
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Vladika Elpidofor je izazvao burne reakcije u aprilu, kada je predsedniku Trampu darivao zlatan krst i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom
Sada, kada se njegovo ime ponovo pojavljuje u svetlu čestitke papi Lavu XIV, nije teško videti kako se linije podele unutar pravoslavne crkve produbljuju. Njegove reči o „prekretnici“ mogle bi se jednako odnositi i na raskrsnicu na kojoj se nalazi pravoslavni svet — između očuvanja drevnog predanja i izazova savremenog pluralističkog sveta.
Da li će vladika Elpidofor ostati upamćen kao most ili kao razdor u Crkvi — istorija će pokazati. Ali jedno je sigurno: njegove reči i dela više se ne mogu posmatrati bez konteksta koji ih neumitno prati.
Na svečanosti posvećenoj grčkoj istoriji i pravoslavlju, američki predsednik od arhiepiskopa Elpidofora dobio je zlatni krst, ali i priznanje koje je iznenadilo mnoge. Da li je ovakvo poređenje primer mudrosti ili političke pristrasnosti?
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
U dramatičnom otvorenom pismu, svetogorski monasi upozoravaju da se pod maskom svetovne uprave pokušava razoriti ono što vekovima čuva Presveta Bogorodica — duhovnu autonomiju ove monaške republike.
U svom prvom nedeljnom blagoslovu Sveti Otac osudio je globalne sukobe, pozvao na okončanje ratova i pomolio se za sve majke širom sveta. Ovaj trenutak označava početak njegovog pontifikata i simbolizuje nadu i jedinstvo vernika širom sveta.
Veliki ruski svetitelj otkriva kako male nevolje, koje svi pokušavamo da izbegnemo, postaju najjače oružje u borbi protiv gordosti, duhovne neosetljivosti i tvrdoće srca.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Predstavnici svih 20 svetogorskih manastira poslali snažnu poruku premijeru Grčke Kirijakosu Micotakisu i narodu – njihova tišina nije slabost, već „sila krsta“.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Poglavar Carigradske patrijaršije stiže u Vašington i Njujork, gde će razgovarati o slobodi vere, zaštiti prirode i ulozi Pravoslavlja u savremenom svetu, ali i večerati sa najmoćnijim ljudima američke diplomatije.
U smrtonosnom napadu tokom nedeljne službe u baptističkom hramu u Leksingtonu ubijene su dve žene, dok je napadač, koji je ranije pucao na policajca i oteo vozilo, likvidiran na licu mesta – motiv još ostaje misterija, a arhiepiskop Amerike uputio je potresnu poruku utehe.
Veliki ruski svetitelj otkriva kako male nevolje, koje svi pokušavamo da izbegnemo, postaju najjače oružje u borbi protiv gordosti, duhovne neosetljivosti i tvrdoće srca.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.