eparhijazt.com/Vatican Media via AP/AP Photo/Alessandra Tarantino, File/Andrew MedichiniPapa Lav XIV
Jedan od najvoljenijih pravoslavnih svetitelja našeg doba otvoreno je govorio o rimokatolicizmu, panreligiji i zabludama koje prete da zamene veru u Hrista svetovnom vlašću pod maskom jedinstva.
Sveti Paisije Svetogorac, jedan od najpoštovanijih savremenih pravoslavnih svetitelja, više puta je govorio o ulozi Rima u duhovnom izopačenju pravoslavlja, jasno izražavajući protivljenje težnjama ka unijatstvu i ekumenističkim pravcima.
Papa rimski, prema rečima svetitelja, predstavlja izmenjenu veru, koja se ne može smatrati delom Jedne, Svete, Saborne i Apostolske Crkve.
U brojnim razgovorima koje je vodio sa posetiocima u svojoj keliji, naglašavao:
– Papistička crkva izgubila je blagodat, kao i da papisti, ne hodaju putem Predanja, već slede svetovne interese.
Printscreen/YouTube
Starac Pajsije Svetogorac
Reči koje se pamte
Jedna od poznatih izjava Svetog Paisija, kako prenose stariji monasi i hodočasnici Svete gore, glasi:
– Sa papom ne samo da nemamo istu veru, već će se naneti velika šteta ako pomislimo da je imamo.
Svetac je govorio da filo-papistički stav nekih pravoslavnih hrišćana predstavlja duhovno skretanje. Po njegovim rečima, jedinstvo Crkava ne može se zasnivati na diplomatskim formulama ili administrativnim modelima, već isključivo na pokajanju i odricanju od jeresi koje je utemeljila papistička dogmatika.
Savremeni događaji koji potvrđuju njegov stav
Prema ranije objavljenim svedočanstvima, monasi Svete gore prenose da je Sveti Paisije upozoravao da će vremena postati još lukavija i da će – papa igrati ulogu u velikoj obmani ujedinjenja religija –. Svetac je koristio termin panreligija i pre nego što je taj izraz postao poznat, ukazujući da to ujedinjenje neće imati Hrista, već svetsku vlast.
Prema svedočenjima, rekao je:
– Doći će vreme kada će vam govoriti da je papa brat, da imamo istu veru, ali vi čuvajte pravoslavlje. Ne bojte se.
Vatikan u proročanskim rečima Svetog Pajsija
Sveti Paisije se takođe osvrtao na Rim proročki, govoreći da će papa – prigrliti – lažnohrišćanski svetski poredak, kako bi izgledalo da se Crkva sjedinjuje sa svima. U stvarnosti, kako je govorio, to neće biti jedinstvo, već suprotnost: jedna svetska religijska tvorevina bez Hrista.
Tanjug/Vatican Media via AP
Papa Lav XIV
U jednoj drugoj značajnoj izjavi, sveti Paisije je navodno rekao:
– Videćete papu kako ljubi Kuran, videćete papu kako govori da svi verujemo u istog Boga. Ne verujte im. To je obmana – prenosi pravoslavni portal „Vima Ortodoksijas“.
Šta ovo znači za danas
Stav svetog Paisija prema papi nije bio izraz netrpeljivosti, već jasno duhovan. Nije odbacivao osobe, već učenja i jeresi. Za svetitelja, istina nije mogla biti predmet pregovora zarad – međucrkvenog mira –.
Njegova poruka danas je aktuelnija nego ikada: pravoslavlje ne može biti sjedinjeno sa zabludom – ni zbog politike, ni zbog mira. Jedinstvo Crkava zahteva zajedničku veru. I sveti Paisije je to jasno izražavao:
– Ako nema zajedničke vere, nema ni jedinstva. Ima izdaje.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
U vremenu kada svetinje postaju meta relativizacije reči Svetog Pajsija odzvanjaju kao opomena: od umanjivanja svetitelja do opasnog puta ka zaboravu Boga kao Stvoritelja i Oca.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
U planinskom predelu Epira, samo nekoliko kilometara od Konice, nalazi se neobična crkvica posvećena svetogorskim starcu – napravljena unutar debla vekovnog drveta, postala je simbol molitve, tišine i spoja duhovnosti s prirodom.
Na Atosu, gde se tišina pretvara u prisustvo, poklonici svedoče o nevidljivoj, ali delatnoj sili molitve, o unutrašnjim preobražajima i živom nasleđu svetog Josifa Isihaste, koje menja srca i duše i danas.
Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja velikog svedoka vere – drugog episkopa Jerusalima i jednog od Sedamdesetorice, koji je svojim mučeništvom pokazao da je ljubav prema Hristu jača od starosti, straha i smrti.
Ispred Crkve Svetog Đorđa pod Goricom, verni narod, sveštenstvo i monaštvo proslavili su praznik Svetog apostola Marka, uz svetu litiju i molitveno jedinstvo, dok je mitropolit Joanikije pozvao na zajedništvo, razumevanje i delanje u dobru, bez obzira na razlike.
U duhu ljubavi i bratske solidarnosti, poglavar Srpske pravoslavne crkve čestitao je papi Lavu XIV uz molitvu za mir, jedinstvo i obnovu duhovnih vrednosti u svetu punom iskušenja.
Jedan od najvoljenijih pravoslavnih svetitelja našeg doba otvoreno je govorio o rimokatolicizmu, panreligiji i zabludama koje prete da zamene veru u Hrista svetovnom vlašću pod maskom jedinstva.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Rad u žurbi i nervozi ostavlja trag na duši, a zanemarivanje nedeljnog odmora i molitve može doneti nesreću. Sveti Pajsije je u svom učenju ostavio pouke – kako pronaći mir i blagodat u svakodnevnom životu.
Blaženopočivši arhimandrit Kosma posvetio je svoj život obnovi manastira Stomio i očuvanju nasleđa Svetog Pajsija, ostavivši neizbrisiv trag u srcima vernika širom sveta.
Igra maski i zabava za mnoge su bezopasni užici, ali za hrišćane predstavljaju duhovne zamke. Svetogorski monasi ističu da takve manifestacije vode ka gubitku moralnog i duhovnog smirenja.
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
Dok se ceo Vatikan utapa u tišini molitve, Lav XIV – nekadašnji misionar iz Perua – započinje pontifikat porukom jedinstva, skromnosti i nade za više od milijardu vernika širom sveta.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Na Nedelju mironosica, Srbi, Rusi i Dominikanci zajedno su se okupili na bogosluženju u Punta Kani, u hramu čiju je izgradnju blagoslovio blaženopočivši mitropolit Amfilohije, a koji postaje duhovni oslonac pravoslavnih na egzotičnom tlu.
Nekada nezaobilazno na trpezi, danas gotovo izbrisano iz sećanja — čikovi su jednostavno jelo, koje podseća na raviole. Oduševljavaju ukusom, mirisom belog luka i toplinom domaće kuhinje.