Crkve i manastiri 04.05.2025 | 19:35

ČUDO PRIRODE I VERE: Unutrašnjost starog hrasta krije crkvu Svetog Pajsija koju posećuju vernici iz celog sveta (VIDEO)

Slika Autora
Autor: Saša Tošić
ČUDO PRIRODE I VERE: Unutrašnjost starog hrasta krije crkvu Svetog Pajsija koju posećuju vernici iz celog sveta (VIDEO)
Wikipedia/Spartacos31, shutterstock/Daniel J. Rao Ilustracija

U planinskom predelu Epira, samo nekoliko kilometara od Konice, nalazi se neobična crkvica posvećena svetogorskim starcu – napravljena unutar debla vekovnog drveta, postala je simbol molitve, tišine i spoja duhovnosti s prirodom.

U živopisnim predelima Epira, svega 22 kilometra severno od Konice, u blizini sela Sveta Varvara u Grčkoj, nalazi se jedinstvena crkvica koja je osvojila srca posetilaca – Drvena crkva Svetog Paisija.

Sagrađena unutar stabla jednog vekovnog hrasta, ova mala crkva predstavlja retki primer spoja pravoslavne duhovnosti i neobične bogomolje, svedočeći o veri ukorenjenoj i u prirodi i u predanju.

Ova malena, ali izuzetna crkvica posvećena je Svetom starcu Paisiju Svetogorcu, koji je u mladosti prolazio ovim krajevima, odlazeći u susedno selo Amarantos, gde je radio kao stolar. Tamo je izrađivao i popravljao drvene konstrukcije za kuće meštana, ostavljajući svoj trag jednostavnošću i smirenošću – osobinama koje su ga pratile celog života, prenosi portal newsbeast.gr.

Istorija ove crkvice počinje s jednim meštaninom Svete Varvare koji je, ispunjavajući lični zavet, odlučio da spase stablo koje je bilo oštećeno požarom i vremenskim nepogodama. Pažljivim radom, unutrašnjost stabla je učvršćena kamenom, čime je stvoren mali prostor za bogosluženje. Unutra posetioci mogu videti ikone Hrista, Presvete Bogorodice i Svetog Paisija, okružene zavetnim darovima vernika i kandilom koje neprestano gori.

Drvena crkva se vremenom razvila u značajno mesto pravoslavnog pokloničkog hodočašća, privlačeći kako grčke, tako i strane posetioce. Osim duhovne vrednosti, ona simbolizuje i duboku vezu čoveka s prirodom i tišinom stvorenog sveta.

Smeštena u zelenilu, s pogledom na reku Sarantaporo i u blizini drugih bogomolja poput crkve Svete Marine i crkve Svetog Kozme Etolskog, Drvena crkva Svetog Paisija čini deo jedinstvenog duhovnog predela koji vredi posetiti.

Ona nije samo crkvica u stablu – to je mesto gde se vera, tradicija i lepota prirode prepliću u neizbrisivo duhovno iskustvo koje ostaje zauvek urezano u duši svakog posetioca.

U Grčkoj postoji vrlo mali broj ovakvih bogomolja, sagrađenih ili smeštenih unutar stabla drveta. To su jedinstvena duhovna utočišta u kojima se vera sjedinjuje s prirodnom lepotom, stvarajući prizor koji podseća na bajku. Nemoguće je da ne izazovu pažnju i divljenje onih koji ih posete, očaranih njihovim skladom s okolinom.

VIDEO

Ove crkvice nisu samo mesta molitve, već i duboke povezanosti s prirodom i predanjem. Drvena crkva Svetog Paisija ima i svoj Instagram profil, a zahvaljujući brojnim televizijskim i novinskim prilozima, postaje sve poznatija širom sveta.