U Domu kulture „Gračanica“ od 1. do 7. decembra održava se književna radionica za osnovce, gde će uz pomoć renomiranih pesnika deca otkrivati čari pisane reči, razvijati talenat, maštu i produbljivati ljubav prema jeziku.
Institucija posvećena očuvanju, promociji i razvoju umetnosti, tradicije i obrazovanja na području Kosova i Metohije, Dom kulture „Gračanica“ već šestu godinu zaredom otvara vrata mladim čuvarima jezika i pisane reči, organizujući književnu radionicu pod nazivom „Čuvam jezik, lepo pišem“. Ovogodišnja radionica, namenjena osnovcima uzrasta od 10 do 15 godina, održaće se od 1. do 7. decembra, a cilj joj je da probudi ljubav prema poeziji, čitanju i stvaralačkom pisanju.
Ovaj jedinstveni događaj okuplja talentovane učenike iz osnovnih škola sa teritorije Opštine Gračanica, koji, kroz smernice iskusnih mentora – pesnika i izdavača Ace Vidića i dečjeg pesnika Branka Stevanovića – imaju priliku da razvijaju maštovitost, kulturu izražavanja i dar za pisanje. Na kraju radionice, učesnici će svoj trud predstaviti na književnom času, na kojem će njihove reči zablistati kao dragulji kreativnosti.
printscreen
Ilustraciju za plakat osmislio je poznati karikaturista Nikola Dragaš
Otvaranje radionice zakazano je za nedelju, 1. decembar 2024. godine, u 12 časova, kada će Dom kulture postati mesto gde se reči pretvaraju u umetnost. Posebnu simboliku ovogodišnjem događaju daje i podrška Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije, koja prepoznaje važnost očuvanja jezika i pismenosti kao temelja naše kulturne baštine.
Ilustraciju za plakat, koja dodatno obogaćuje duh radionice, osmislio je i oblikovao poznati karikaturista Nikola Dragaš, čime se ovaj događaj dodatno ističe kao spoj umetničkog i literarnog izraza.
Svi ljubitelji pisane reči pozvani su da svojim prisustvom podrže male pisce i osete čaroliju stvaralaštva, jer je ljubav prema jeziku i književnosti svetionik koji vodi kroz život. Radionica „Čuvam jezik, lepo pišem“ nije samo škola pisanja, već i škola ljubavi prema jeziku, koja nas podseća na to koliko su reči moćne, lepe i večne.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
U zaštićenoj zoni nadomak Prizrena izvedeni su nelegalni građevinski radovi koji prete opstanku isposnice. Stručnjaci su na terenu procenili razmere štete, dok monasi Visokih Dečana s tugom posmatraju kako vekovno duhovno utočište trpi posledice nesavesnih zahvata.
Ugledni evropski diplomata Lukas Furlas uputio je protest najvišim zvaničnicima EU i istakao da je sprečavanje dolaska poglavara SPC na sveto tlo Kosova i Metohije drastično kršenje verskih sloboda i ljudskih prava!
Manastir koji je kolevka srpskog pravoslavlja, postao je svedok uzvišenog događaja – vladika Ilarion služio je liturgiju i zamonašio iskušenicu, čime je obitelj ove svetinje postala bogatija za još jednu podvižnicu vere.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.