karabatsispavlos / BACKGRID / Backgrid USA / ProfimediaHrisi Vardinojani, u sredini
Bračni par je primio blagoslov arhiepiskopa atinskog i cele Grčke Jeronimosa uoči svog venčanja u crkvi Svetog Nikole Ragkavasa u Plaki.
Princ Nikolaos od Grčke i Danske oženio se devojkom Hrisi Vardinojani, a fotografije sa venčanja obišle su svet.
Kako pišu strani mediji, par je priredio ceremoniju venčanja u crkvi Svetog Nikolaja Ragavasa u Plaki, Atini.
Ova kraljevska svečanost nije bila pompezna, neprotiv, ugostila je oko 50 najbližih prijatelja i članova porodice para.
Princ Nikolaos je za ovu priliku nosio klasično plavo odelo sa kravatom.
BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Hrisi Vardinojani i princ Filip
Njegova majka, kraljica od Danske Ana-Marija, koja je ujedno bila i njegova pratilja na venčanju, odabrala je zlatnu haljinu.
Što se tiče Hrisi, ona je za ovu priliku ponela elegantnu venčanicu sa starinskom tijarom kraljice Ane-Marije.
Credit: Stefanos Kyriazis / Zuma Press / Profimedia
Hrisi Vardinojani, u sredini
Dobili blagoslov
Bračni par je primio blagoslov arhiepiskopa atinskog i cele Grčke Jeronimosa uoči svog venčanja u crkvi Svetog Nikole Ragkavasa u Plaki.
Sastanak je održan u podne, gde je par tražio i dobio arhijerejski blagoslov za svoju zajednicu.
Venčanje je iznenadilo mnoge
Najava njihovog venčanja bila je iznenađenje, čak i za one koji ih dobro poznaju, jer niko nije očekivao da će se venčati tako brzo. Ipak, par je iznenadio sve. Njihova veza traje sedam meseci i, iako nije bila široko poznata, bila je javna tajna u elitnim krugovima Atine. Viđeni su zajedno na privatnim društvenim događajima, a neki su ih čak primetili kako šetaju kroz grad.
Podsetimo, princ Nikolaos od Grčke i njegova tadašnja supruga, princeza Tatjana, saopštili su prošle godine da se razvode nakon 14 godina braka.
Ovu vest je potvrdila grčka kraljevska porodica.
"Princ Nikolaos i princeza Tatjana posle četrnaest godina zajedničkog života odlučili su da raskinu svoj brak. Oni shvataju težinu ove odluke, trude se da sačucaju duboko uvažavanje i poštovanje koje gaje jedno prema drugom, ali i ljubav sa kojom su živeli sve ove godine..."
Crkva sa dugom tradicijom
Crkva Svetog Nikolaja Ragavasa u Plaki, potiče iz 11. veka i ima bogatu i turbulentnu istoriju.
Prvobitno je bila deo imanja porodice Rangavas, čije ime je uklesano na stubu u kupoli. Crkva je tokom godina pretrpela štetu, uključujući uništenje topovskom kuglom tokom venecijanske opsade Akropolja 1687. godine. Kasnije je restaurirana, poslednji put 1970-ih. U crkvu su ugrađeni drevni materijali, poput mermernih stubova, i izgrađena je u bizantskom arhitektonskom stilu. Smatra se jednim od najvažnijih bizantskih spomenika u Atini. Agios Nikolaos je takođe bila prva crkva u Atini koja je dobila zvono nakon Građanskog rata, a ono je prvi put zazvonilo nakon oslobođenja grada od nemačke okupacije 12. oktobra 1944. godine.
Dok se oci Crkve i teolozi širom sveta ne slažu oko toga da li je darivanje organa saglasno s pravoslavljem, porodica iz Grčke donela je odluku koja je mnoge ostavila bez reči – njihova žrtva donela je život drugima.
Najviša sudska instanca Grčke odbacila je žalbu sveštenika i potvrdila kaznu od četiri meseca zatvora zbog sek*ualnog uznemiravanja vernice tokom ispovesti, uz napomenu da su njegovi postupci grubo narušili njeno dostojanstvo i poverenje.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.
Pre-Partenon je uništen tokom persijskog pljačkanja Atine 480. p.n.e. prilikom persijanskog napada na grad, pri čemu su Persijanci nemilosrdno uništili i spalili još nedovršeni Pre-Partenon i druge građevine.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Pre-Partenon je uništen tokom persijskog pljačkanja Atine 480. p.n.e. prilikom persijanskog napada na grad, pri čemu su Persijanci nemilosrdno uništili i spalili još nedovršeni Pre-Partenon i druge građevine.
Supruga poznatog atinskog preduzetnika pred kamerama je posvedočila kako su ikona Bogorodice Osloboditeljice i brojanica sa Svete gore spasili živote njenoj porodici.
Javnost je šokirana vestima o nezakonitom balsamovanja preminulih u Solunu, a istraga razotkriva mrežu korupcije u kojoj učestvuju mrtvozornici i privatnici, sa šokantnim detaljima o poslovima sa telima preminulih.
Pre-Partenon je uništen tokom persijskog pljačkanja Atine 480. p.n.e. prilikom persijanskog napada na grad, pri čemu su Persijanci nemilosrdno uništili i spalili još nedovršeni Pre-Partenon i druge građevine.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Na Veliki ponedeljak, kada Hristos korača ka dobrovoljnom stradanju, Sveti Teofan Zatvornik nas uči kako da Ga srcem i telom pratimo kroz pokajanje, post i molitvu. Njegove reči, zapisane pre više od jednog veka, i danas bude svest o dubokom smislu Velike nedelje.
U svetinji gde se vera pretače u nadu, a tišina u blagodat, episkop bihaćko-petrovački predvodio je bogosluženje u manastiru Ostrog, okupljajući vernike uoči Strasne sedmice i Hristovog Vaskrsenja.