Religiozni fanatizam izazvao buru u Kiparskoj pravoslavnoj crkvi – teolog Teodoros Kiriaku poziva Sinod da preduzme hitne mere
Tema egzorcizma izazvala je buru unutar Kiparske pravoslavne crkve, nakon što su se pojavili izveštaji o sveštenicima koji se bave ovim obredima. U relevantnim novinskim člancima zabeležena je i reakcija arhiepiskopa kiparskog Georgija.
Gostujući u emisiji Protoselido, teolog Teodoros Kiriaku pozvao je Sveti Sinod Kiparske pravoslavne crkve da se ozbiljno pozabavi ovim pitanjem.
Na početku razgovora istakao je da je čitava rasprava započela tokom procesije moštiju Svetog Kiprijana u Pafosu.
- Sveti Kiprijan je tradicionalno povezan sa pitanjima magije i egzorcizma. Crkva smatra da se sveštenici u Menojku bave upravo ovim temama - rekao je Kiriaku.
Foto: Printscreen/SPC
Ikona Svetog Kiprijana
Objasnio je da bi neko mogao da vrši egzorcizam samo ako je sposoban da razazna da li je osoba zaista opsednuta đavolom ili pati od nekog oblika mentalnog oboljenja.
- Nije lako doneti takvu procenu. Da biste imali sposobnost razlikovanja demona, neophodno je posedovati izvesne elemente svetosti - istakao je teolog Kiriaku.
Dodao je da je upravo zbog toga Arhiepiskop kiparski burno reagovao kada je čuo za masovne egzorcizme.
- Takva praksa nas vraća u srednji vek i udaljava od savremenog shvatanja crkve i realnosti.
Printscreen/Youtube/ Sigmalive
Teolog Teodoros Kiriaku pozvao je Sveti Sinod Kiparske pravoslavne crkve da se pozabavi sve učestalijim obredima egzorcizma
Kiriaku je potom naglasio da se na Kipru širi problem religioznog fanatizma.
- Ovde se sukobljavaju zdrava vera i pobožnjaštvo.
Istakao je da je neophodno da se ovakva pitanja otvore na sednici Sinoda kako bi se raspravila i preduzele odgovarajuće mere.
- Jedno od tih pitanja tiče se i nošenja moštiju u litijama. Pravoslavlje je postalo ogromna relikvijarna kutija i beskonačan muzej ikona. Ograničavamo svoju veru na mošti i ikone, umesto da je temeljimo na pravom odnosu čoveka i Boga.
Kiriaku je jasno naglasio da je egzorcizam praksa koja se primenjuje samo u izuzetnim slučajevima.
- Tamo gde se egzorcizam zaista obavlja, to se ne oglašava i ne reklamira.
Napomenuo je da se u Mitropoliji Morfu nalazi ikona blaženopočivšeg sveštenika Save Ahileosa, koji je bio povezan sa praksom egzorcizma.
Iakovos Hatzistavrou / AFP / Profimedia
Arhiepiskop kiparski Georgije oštro je osudio rast broja sveštenika koji se bave egzorcizmom
- Neki ga, doduše, smatraju svetiteljem - dodao je Kiriaku.
Na pitanje o egzorcizmu koji su se navodno odvija u manastiru Avakum na Kipru, odgovorio je:
- Onaj ko sebe smatra specijalistom za egzorcizam, prepun je oholosti.
U svetlu ovih savremenih izazova unutar Kiparske pravoslavne crkve, važno je podsetiti se da prava snaga crkve nije u spektakularnim obredima, već u vernosti pravoj veri i jednostavnom odnosu čoveka prema Bogu. Egzorcizam, kao ozbiljna duhovna praksa, mora ostati u okvirima crkvenog učenja, obavljena u skrovitosti i sa dužnom pažnjom, a ne postati predmet površnih spektakla ili religioznog fanatizma. Samo kroz istinsku pobožnost, molitvu i veru možemo se zaštititi od zlih uticaja, a prava crkvena svest će uvek imati ključnu ulogu u održavanju duhovne ravnoteže.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Malo ko zna da služba krštenja započinje molitvama protiv nečistih sila. Kako izgleda ovaj deo obreda i zašto je važan čak i kada se krštavaju novorođenčad?
Iguman manastira Rukumija naglašava moć molitve, posta i pokajanja, upozorava na opasnost roditeljskih kletvi i objašnjava kako priprema za svetu tajnu pričešća donosi duhovni mir i blagodat.
Narod veruje da Sveta vodica, naročito ona Bogojavljenska (koju ljudi uglavnom i nose svojim domovima), može se čuvati neograničeno vreme, međutim, otac Predrag Popović je jednom prilikom istakao da se i ona može pokvariti, ali objasnio i u kojem slučaju.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Oni koji su bili nižeg rasta vaskrsnuće kao nešto viši, oni koji su bili višeg, kao niži, tako da ćemo po vaskrsenju svi biti iste visine i pošto ćemo moći da prolazimo kroz čvrstu materiju, moći ćemo da se prožimamo.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
Ovo izuzetno jelo priprema se u crnogorskim, hercegovačkim i dalmatinskim krajevima, a u drevna vremena u toku kuge jeli su ga Mlečani. Saznajte kako se prema starom receptu priprema ovaj obrok koji je simbol snage i izdržljivosti.
Strast za alkoholom nije samo telesna slabost – ona pomračuje um, gasi razum i odvaja čoveka od Boga. Sveti Jovan Zlatoust nas opominje da pijanstvo nije samo prekomerno uživanje u piću, već i svaka strast koja zarobljava dušu.
Aleksandar Tkačenko objašnjava kako stres funkcioniše kao "stražar duše" i zašto je važno razumeti njegovu poruku umesto da ga potiskujemo. Njegovi saveti pomažu u pronalaženju unutrašnjeg mira i emocionalnog balansa.